שר הבריאות יעקב ליצמן עזב את הפגישה שהתקיימה אתמול (חמישי) בשעות הלילה בלשכת ראש הממשלה במטרה למצוא פשרה בנוגע לעבודות הרכבת בשבת, וזאת לאחר שקיבל הוראה מהאדמו"ר מגור שאם יתקיימו כל עבודות בשבת, עליו להתפטר מתפקידו, כך על פי דיווח באתר החדשות "בחדרי חרדים". על פי האולטימטום שהציב, במידה ויתקיימו עבודות ברכבת שלא בהסכמתו, יתפטר מהממשלה ביום ראשון. על השולחן הונחה הצעת פשרה שגיבש שר העבודה והרווחה חיים כץ, המעניק את אשרות העבודה בשבת, לפיה 12 העבודות הגדולות שביקשה רכבת ישראל לבצע בסוף השבוע יצומצמו, ורק העבודות שיוגדרו כ"פיקוח נפש" יתבצעו.

שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: הדס פרוש / פלאש 90).

מאז יום רביעי השבוע מקיים כץ דיונים עם רכבת ישראל על פרטי העבודות שהם הגישו לאישור. לאחר שגיבש הצעת פשרה ובה מקוצצות חלק גדול מהעבודות ונותרות רק כאלה שהוגדרו כ"פיקוח נפש", הוגשה ההצעה לליצמן אתמול בישיבה בלשכת ראש הממשלה. ליצמן הציג את ההצעה שגיבש כץ לאדמור מגור, והוא החליט לנקוט בקו תקיף ולהציב אולטימטום כלפי כל עבודה בשבת. יש לציין כי גם אם יפרוש ליצמן מתפקידו כשר, אין הדבר אומר שבהכרח יפרוש מהקואליציה.

ביום רביעי הודיע ליצמן, פעם נוספת כי יפרוש מתפקידו אם יתקיימו ביום שבת עבודות תשתית של רכבת ישראל. האיום המחודש הגיע על רקע ההכרזה על עבודות בהיקף גדול, הנוגעות לבטיחות, שעתידות להתבצע בסוף השבוע הקרוב. נתניהו, כינס מאוחר יותר ישיבה שהוגדרה כ"ישיבת חירום" לפתרון הבעיה, בה השתתפו ראש הממשלה, ליצמן, כץ, ושר התחבורה ישראל כ"ץ, אך ישיבה זו הסתיימה ללא פתרון של ממש.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בניגוד למשבר שהתעורר בשבוע שעבר, הפתרון לסוף השבוע הנוכחי עשוי להתברר כבעייתי יותר. זאת מכיוון שדחיית העבודות המתוכננות עלולה לגרום להשבתה של קווי רכבת בימי חול.