דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שישי כ"ב באב תשפ"ב 19.08.22
28°תל אביב
  • 22°ירושלים
  • 28°תל אביב
  • 26°חיפה
  • 27°אשדוד
  • 27°באר שבע
  • 36°אילת
  • 29°טבריה
  • 23°צפת
  • 27°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מדיני

מדיני / נתניהו באיחוד האירופי: "ההכרה בירושלים לא מרחיקה את השלום"

נתניהו שב אמש (ב') מהביקור הקצר באירופה שם נתקל בהתנגדות להצהרת טראמפ | שרת החוץ של האיחוד אירופי, פדריקה מוגריני, טענה במסיבת עיתונאים משותפת כי על ירושלים להיות להיות בירת שתי המדינות | נתניהו השיב לה כי "טראמפ הניח את העובדות על השולחן"

ראש הממשלה נתניהו נפגש עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני במטה המועצה האירופית בבריסל, בלגיה. 11.12.17 (צילום: אבי אוחיון/ לע"מ)
שי ניר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, נפגשו אתמול (שני) בבריסל, במסגרת ביקורו המדיני של ראש הממשלה באירופה. במסיבת העיתונאים המשותפת שערכו השניים, הביעה מוגריני את התנגדותה להכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל וטענה כי הצעד יפגע בסיכוייו של תהליך מדיני. נתניהו השיב לה כי, לעמדתו, הצעד האמריקאי יחזק דווקא את סיכויי השלום.

ראש הממשלה נתניהו נפגש עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני במטה המועצה האירופית בבריסל, בלגיה. 11.12.17 (צילום: אבי אוחיון/ לע"מ)

"המצב באזור מדאיג אותנו יחד" אמרה מוגריני, "כחברים ושותפים אנחנו רוצים לדבר על האינטרסים, ואנחנו מאמינים שזה באינטרס של ישראל למצוא פתרון לסכסוך עם הפלסטינים".

לדבריה, "אנחנו מאמינים שהפתרון היחידי האמיתי הוא שתי מדינות, עם ירושלים כבירת שתי המדינות. נמשיך לכבד את הקונצנזוס העולמי לגבי ירושלים עד שהנושא ייפתר במו"מ ישיר".

עוד הוסיפה מוגריני כי "הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות הוא הסלמה של מתחים ואלימות, גם באזור כולו – זו תהיה מתנה לקיצונים ולאלו שלא מעוניינים בשלום. אני מגנה את כל המתקפות על יהודים בכל מקום, גם באירופה".

ראש הממשלה נתניהו , השיב לה כי "טראמפ הניח את העובדות על השולחן – שלום מבוסס על המציאות ועל הכרה במציאות. ירושלים היא הבירה, זו עובדה ברורה לכל מי שמבקר בה. איש לא יכול להכחיש את זה וזה לא מרחיק את השלום אלא מקרב אותו והופך אותו לישים – צריך להכיר בעובדות".

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מציג את ההכרזה הנשיאותית על הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל, 6 בדצמבר 2017. (צילום: AP Photo/Evan Vucci)

"הותקפנו לא בגלל פיסת שטח כזאת או אחרת, אלא בגלל שהרעיון של שטח כלשהו, של קיומה של מדינה יהודית, של מדינת לאום עבור העם היהודי בגבולות כלשהם נדחה על ידי שכנינו" הוסיף, "זה מה שהוביל לסכסוך וזה מה שמנציח את הסכסוך. אתם רואים את זה בעובדה המצערת שהפלסטינים שוללים את עצם זכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית ומכחישים את ההיסטוריה שלנו. ירושלים היא בירתו של העם היהודי מזה 3,000 שנה, מאז שהיא הוקמה על ידי דוד המלך"

"ירושלים היא בירתה של ישראל" טען נתניהו, "איש אינו יכול להכחיש זאת. זה אינו סותר את השלום. זה מאפשר את השלום כיוון שההכרה במציאות היא מהות השלום, היא עמוד התווך של השלום".

"ישנו כעת מאמץ של הממשל האמריקני להציג תכנית שלום חדשה. אני חושב שצריך לתת סיכוי לשלום, אני חושב שצריך לראות מה מונח על השולחן ולראות אם אפשר לקדם את השלום" סיכם,  "אבל ישנו מקום אחד שממנו צריך להתחיל – להכיר במדינה היהודית. הסוגיה תמיד הייתה המדינה היהודית, והגיע הזמן שהפלסטינים יכירו במדינה יהודית וגם יכירו בעובדה שיש לה בירה, והיא קרויה ירושלים. אני מאמין שאף על פי שאין לנו עדיין הסכם, זה מה שיקרה בעתיד. אני מאמין שכל או רוב מדינות אירופה יעתיקו את שגרירויותיהן לירושלים, יכירו בירושלים כבירת ישראל, ויפעלו יחד איתנו בעוצמה למען ביטחון, שגשוג ושלום".

לאחר מסיבת העיתונאים, השתתף ראש הממשלה בארוחת בוקר משותפת עם 28 שרי החוץ של האיחוד האירופי. ביום ראשון נפגש נתניהו עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, לפגישה שאמורה הייתה לעסוק בנושאים אותם נתניהו מעוניין לקדם ביחס להתפתחויות במזרח התיכון – התנגדותה של ישראל להתבססותה של איראן בסוריה, פרוייקט הטילים האיראני והסכם הגרעין –  אך גם פגישה זו עסקה, בסופו של דבר בהכרזה האמריקאית ובקיפאון המדיני.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא צרפת עמנואל מקרון במסיבת עיתונאים בפריז
ֿ(אבי אוחיון / לע״מ)

מקרון הביע את "מורת רוחו" מהמהלך של נשיא ארה"ב ואמר כי, "מה שחדש הוא שארצות הברית הכירה באופן חד-צדדי במשהו שאינו עומד בדרישות החוק הבינלאומי". על רקע הזעם שהתעורר ברחוב הערבי בישראל, בשטחים ובעולם הערבי, מקרון ביקש בדבריו להרגיע את המתיחות במזה"ת וקרא לנתניהו כי ישראל תעשה מחוות לקראת הפלסטינים "לתת סיכוי" לשלום והציע כי המחווה תהיה בהקפאת הבנייה ההתנחלויות.

"פריז היא עיר הבירה של צרפת. ירושלים היא עיר הבירה של ישראל" אמר נתניהו בתגובה לסלידה הצרפתית מהצהרת טראמפ והוסיף, "אנו מכבדים את ההיסטוריה שלכם ואת בחירותיכם, ואנו יודעים שכידידים, אתם תכבדו את שלנו". עוד הוסיף כי "הכרחי שהשלום ייבנה על בסיס של אמת, על העובדות של העבר ושל ההווה. זאת הדרך היחידה לבנות עתיד מוצלח".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!