ועדת הפנים אישרה הבוקר (רביעי) את הבאת חוק ההמלצות לקריאה שנה ושלישית במליאת הכנסת. הבוקר התקיים הדיון המקדים האחרון ברצף ארוך של דיונים, אותם ניהלה ועדת הפנים בראשות ח"כ אמסלם (הליכוד), במטרה להכין את חוק ההמלצות לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

בתחילת השבוע, הובא לוועדה הנוסח האחרון של חוק ההמלצות, והוקראו 1,281 הסתייגויות אותן הגישו חברי כנסת שונים מהאופוזיציה על החוק. כלל ההסתייגויות לא התקבלו, אך על כך הוגשה רביזיה – בקשה להצבעה מחודשת, הליך מקובל בוועדות הכנסת.

דוד אמסלם והמפכ"ל רוני אלשיך, אוקטובר 2017 (יונתן זינדל / פלאש90)

הבוקר, התקיימה ישיבת וועדה נוספת ובה כלל ההסתייגויות הועלו להצבעה מחודשת, ונפסלו בשנית. מיד לאחר מכן, הצעת החוק עצמה הועלתה להצבעה בוועדה, ואושרה ברוב של 8 נגד 5 מתנגדים. כחלק מנסיון האופוזיציה למנוע את העברת חוק ההמלצות, גם על אישור הצעת החוק בוועדה הוגשה רביזיה, וגם הוא יעלה להצבעה מחודשת. לאחר מכן, הצעת החוק צפויה להגיע לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לפי הנוסח המעודכן של החוק, כשהמשטרה מעבירה תיק לפרקליטות, עליה לעשות זאת ללא עמדתה לגבי הגשת כתב אישום, אך בניגוד לגלגוליו הראושנים של החוק – היא כן תוכל לצרף את עמדתה לגבי התשתית הראייתית המתקיימת בתיק. במקרה של חקירת משטרה שהתנהלה בליווי פרקליט מלווה, על המשטרה יחול איסור לצרף את עמדתה לגבי תשתית ראייתית הקיימת בתיק, אלא אם התבקשה לעשות זאת על ידי פרקליט המדינה או היועמ"ש.

בנוסף, לאחר בקשתו של רוה"מ נתניהו כי החוק לא יחול עליו, הוכנס להצעת החוק סעיף הקובע כי החוק לא יחול על חקירות שהחלו לפני חקיקתו. שינוי נוסף בחוק הוא שינוי העונש שיוטל על מי שעובר על החוק, משנת מאסר אחת ל-3 שנות מאסר, זאת על פי סעיף קיים בחוק העונשין האוסר על עובדי ציבור למסור מידע חסוי שהגיע אליהם כחלק מתפקידם.