דבר ראשון
עובדי טבע אשדוד מפגינים בכניסה למפעל, דצמבר 2017 (פלאש90)
אסון טבע
"חוסר תום לב קיצוני"

ההסתדרות לטבע: השעו את סגירת המפעל באשדוד טרם נקיטת הליכים.

במכתב חריף שנשלח לבכירי החברה, טענה הסתדרות עובדי המזון והפרמצבטיקה כי הצעד עומד בניגוד להצהרת החברה לפיה תשמר את עיקר פעילותה בישראל | עוד נטען כי אל ההסתדרות פנו רוכשים פוטנציאליים למפעל שלא זכו לתגובת החברה

עדכון אחרון: 15.04.2018, 12:52

בעקבות ההודעה החד-צדדית על סגירת מפעל טבע באשדוד ופיטורי כל עובדיו, התריעה אתמול (ראשון) ההסתדרות בפני הנהלת החברה כי בכוונה לנקוט בהליכים כנגד טבע והמהלך, שלטענה "נעשה בחוסר תום לב קיצוני ובניגוד להצהרות קודמות של החברה".

במכתב חריף ששלח לסמנכ"ל משאבי אנוש גלובלי בטבע מארק סבג, ולסמנכ"ל תפעול ישראל-אירלנד דוד לוסטיג, כתב מ"מ יו"ר הסתדרות עובדי המזון והפרמצבטיקה אליעזר בלו כי הודעת החברה על סגירת המפעל עומדת בסתירה להודעות הקודמות בעניינו, שכן היא כבר הודיעה כי תעמידו למכירה – ובאופן מנוגד לחלוטין להצהרתה כי היא תשמר את עיקר פעילותה בישראל.

לדבריו, בימים האחרונים פנו להסתדרות רוכשים פוטנציאלים למפעל, שטענו כי פניותיהם לחברה בבקשה לדון על רכישתו, כלל לא זכו להתייחסות. "נוצר אפוא הרושם" כתב בלו, "שהחברה פועלת להוצאת ייצור מוצריו החיוניים מהארץ ולמניעת הקמת מתחרים שיפעילו את המפעל; כל זאת במחיר כריתת מטה לחמם של עשרות עובדים המועסקים בו חיים שלמים".

עוד נכתב כי באם לא תודיע ההנהלה כי היא משעה את הכוונה לסגור את המפעל – באופן בלתי מוגבל בזמן ולכל הפחות עד למיצוי מאמץ משותף לאיתור רוכש – עד ליום שלישי הקרוב (17.4), תנקוט ההסתדרות בצעדים המתאימים בהתאם לאמצעים העומדים לרשותה.

מפעל מדיקל באשדוד מייצר בעיקר ציוד רפואי לבתי חולים בתחום הדיאליזה הדיאגנוסטיקה, והזנה תוך ורידית (עירויים). במהלך תקופת צוק איתן המשיך המפעל בעבודתו כרגיל בהיותו מפעל ייצור חיוני אשר סיפק בין היתר שקיות עירוי לכוחות רפואת החירום והביטחון. בחודשים האחרונים עלה שמה של חברת סופר פארם כרוכש אפשרי, אולם נראה כי המגעים עלו בתוהו.

זהו המפעל החמישי של טבע המיועד להיסגר, אחרי שני המפעלים בירושלים – מפעל הטבליות ומפעל המשאפים – טבע פלנטקס בנתניה, ומוקד אסיא בפתח תקווה. פיטורים צפויים באתרים נוספים של החברה בארץ, בהם המטה בפתח תקווה ומרכז המו"פ (אביק) בנתניה.

בעקבות המשבר הכלכלי אליו נקלעה חברת טבע לאחר נפילת מנייתה בעקבות שורת רכישות כושלות, החליטה החברה לצמצם את פעילותה בישראל בכ-40%, זאת על אף שלאורך השנים קיבלה הטבות מס המוערכות בלמעלה מ-20 מיליארד שקלים.

נושאים קשורים:  ההסתדרות הכללית, טבע תעשיות פרבמצטיות, טבע מדיקל, חברה ועבודה, טבע אשדוד, אסון טבע, המשבר בטבע
תגובות
×