מושב הקיץ של מליאת הכנסת ייפתח היום (שני) ורבים סימני השאלה אם זהו מושבה האחרון של הכנסת ה-20. סדר היום למליאה צפוי לכלול החל מהשעה 16:00 הצעות אי אמון בממשלה מצד כל סיעות האופוזיציה. בשעה 18:00 תציין הכנסת את "יום הרצל" ויישאו דברים יו"ר הכנסת, חבר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה, חבר הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג.

מאוחר יותר תדון המליאה בנושאי חקיקה ממשלתיים ובין השאר בהצעת חוק הלאום אותה מקדם יו"ר ועדת החוץ והביטחון, חבר הכנסת אבי דיכטר (הליכוד); חוק יסוד פתיחה במלחמה, הצעת חוק של חברת הכנסת ענת ברקו (הליכוד); תיקון חוק יסוד הכנסת: הגבלת היבחרות מורשעי טרור לכנסת והצעת חוק משפט עברי של חבר הכנסת ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) תעלה לקריאה שנייה ושלישית שצפויה להאריך את הדיון בשל עשרות ההסתייגויות שהגישו חברי סיעות האופוזיציה.

יולי אדלשטיין (צילום ארכיון: יונתן זינדל פלאש 90).

סימני שאלה נוספים שמרחפים מעל יציבותה של הכנסת ונוגעים לנושאים הבוערים ברמה הלאומית הם מדיניות מדינת ישראל בנושא מבקשי המקלט ומהגרי העבודה ללא אשרה, משבר חוק גיוס ופסקת ההתגברות.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בנושא פסקת ההתגברות העיניים נשואות אל הפורום הסגור של נתניהו, נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, שופט העליון חנן מלצר ושרת המשפטים איילת שקד שנפגשו אתמול לדון בסוגייה של מהלך החקיקה שצפוי לחזק את הכנסת על פני בית המשפט העליון. שר החינוך ויו"ר מפלגת הבית היהודי נפתלי בנט והשרה שקד מעוניינים לקדם את פסקת התגברות על מנת שהכנסת תוכל לחוקק מחדש את החוק למניעת הסתננות בגרסתו הראשונה, חקיקה שלדבריהם הייתה אפקטיבית בהוצאת שוהים לא חוקיים מישראל. בשבוע שעבר איים בנט כי אם פסקת ההתגברות לא תאושר תוך עשרה ימים, חברי סיעתו לא ישתתפו יותר בהצבעות עם הקואליציה.

המשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס שאיים על שלמות הקואליציה נפתר בסוף מושב החורף בהסכם פשרה בין חברות הקואליציה אך כעת נראה כי הוא לא באמת נפתר אלא רק נדחה. במסגרת ההסכמות ניתן חופש לכל סיעה להצביע על הצעת החוק של חבר הכנסת יואב בן צור (ש"ס) לפי עמדה שתקבע על ידי יו"ר המפלגה. ביחס לחוק הגיוס הוסכם כי בתחילת מושב הקיץ יגיש שר הביטחון לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק ממשלתית לעניין הגיוס בהתאם להמלצת הוועדה שהתקיימה במשרד הביטחון, ולא יאוחר מארבעה שבועות לאחר תחילת המושב. לאחר שההצעה תאושר בוועדת השרים לחקיקה ותעבור קריאה ראשונה בכנסת היא תמוזג עם הצעת החוק של חבר הכנסת בן צור לצורך הכנתה לקריאה שנייה ושלישית. בסעיף זה הודגש כי הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה.

שר הביטחון ליברמן עם חברת מפלגתו שרת הקליטה סופה לדנבר במהלך דיון בכנסת. 13 במרץ 2018 (צילום: הדס פרוש/ פלאש90)

ועדות הכנסת צפויות גם הן לשוב לפעילות. ועדת המשנה לעניין בטיחות בעבודה בענף הבנין תחת ועדת העבודה הרווחה והבריאות צפויה לדון בהחלטת הממשלה לייבא עוד 6,000 עובדים זרים לתשתיות מבלי לשפר את מצב בטיחות העובדים. ועדת הכלכלה צפויה לדון בהצעת חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק. וועדה משותפת לוועדת החוץ והביטחון ולוועדת החוקה, חוק ומשפט תדון ותקדם את הצעת חוק יסוד: הממשלה (תיקון מס' 5) – סמכויות לעניין פתיחה במלחמה או נקיטת פעולה צבאית משמעותית. הוועדה המיוחדת לזכויות הילד צפויה לדון במיגור תופעת שיכחת ילדים ברכב ולאחר מכן בבטיחות ילדים בחודשי הקיץ. ועדת החוץ והביטחון תדון בהתמודדות רשויות המדינה עם תופעת ההתנכלות לחיילים חרדים.