הסנקציות האמריקאיות על איראן נכנסות היום לתוקפן. חלק מהסנקציות ייופעלו רק בעוד שלושה חודשים נוספים, אך בינתיים ארצות הברית תנקוט בצעדים כנגד מסחר בזהב ובמתכות יקרות אחרות, וכן מסחר בחומרים הנדרשים לתעשייה כגון אלומיניום, ברזל גרפיט ופחם. סחר משמעותי במטבע האיראנית, הריאל, נאסר גם הוא, וכן קניית דולרים על ידי איראן עצמה. ייצוא של שטיחים ומוצרי מזון מאיראן לארצות הברית נעצר. ארצות הברית תפעיל סנקציות כנגד רכישת נפט ומוצריו מאיראן, וכן תנקוט צעדים כנגד בנקים ונמלי ים ואוויר איראניים.

"נשיב על כנן את כל הסנקציות שקשורות בתכנית הגרעין האיראנית, בכפוף לתקופת הסתגלות של 90 יום ו-180 יום לפי העניין" נכתב בהודעת משרד האוצר מלפני שלושה חודשים, בה הוסיפו כי, "ההנחיות לחברות ותאגידים לגבי תקופת ההסתגלות ולאחריה פורסמו כעת באתר האינטרנט של המשרד".

מזכיר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוחין, מסר אז הצהרה המביעה את הערכתה לעמדתו המתמשכת והברורה של טראמפ בנושא האיראני והוסיף כי הממשל האמריקאי "יחתוך את צינור המזומנים של משמרות המהפכה ויקשה על תכנית הטילים הבליסטיים של איראן, בהינתן גם תמיכתם באסד ופגיעתם בזכויות אדם בארצם".

במקביל להודעתו של מזכיר האוצר האמריקאי פרסם גם מזכיר המדינה האמריקאי, מייק פומפאו, הודעה משלו אשר מפרטת אף היא את האופן שבו הממשל האמריקאי נערך לישום החלטת הנשיא. "עם יציאתנו מההסכם", כתב פומפאו, "נשתף פעולה עם שותפינו מרחבי העולם על מנת להתמודד עם האתגר האיראני. פעולותינו יכוונו למנוע את האיום הנשקף מתכנית הטילים האיראנית, מתמיכתם בטרור ברחבי העולם ומפעולותיהם המזיקות ברחבי המזרח התיכון. כל זאת תוך הטלת סנקציות קשות על המשטר האיראני. אנו נזכיר למשטר האיראני את הבידוד והקשיים הנובעים מפעולותיהם חסרות האחריות", סיכם פומפאו.

מצוקה כלכלית קשה ברחובות איראן

בינתיים מגיעות ידיעות מאיראן על מהומות במספר ערים ברחבי איראן במחאה על המצב הכלכלי המתדרדר, הרעב והצמא הגוברים. ביום שבת האחרון תקפו כ-500 מפגינים מדרשה בטהרן, וברשתות החברתיות מגיעים דיווחים על הפגנות במוקדים נוספים, ועל פי חלק מהמקורות בראש ההפגנות עומדות נשים.

בהפגנה בעיר קארג'ף כ-50 קילומטר ממערב לטהרן, נורה למוות מפגין. מכונית עצרה בקרבת מקום, ירתה במפגין והמשיכה לדרכה. כ-20 מפגינים רבים נעצרו.

נכון לאתמול, הריאל נסחר ב-99,000 לאחד, ביחס לדולר. חוסר הוודאות סביב הסנקציות הכלכליות, הבצורת המתמשכת, והיעדר התמודדות נכונה של המשטר עם אלו מגבירים את מימדי חוסר היציבות בכלכלה ובחברה האיראנית.