הנשיא ארה"ב דונאלד טראמפ צייף אתמול (שלישי) כי הסנקציות האמריקאיות שיוטלו על איראן הן "הנושכות ביותר שהוטלו אי פעם". עוד הודיע הנשיא כי "כל אלה שעושים עסקים עם איראן לא יעסו עסקים עם ארצות הברית". טראמפ גם הזכיר כי בחודש נובמבר יעלו הסנקציות "עוד שלב".

אל מול אמירות אלו מבהירים באיחוד האירופי, ובמיוחד במדינות החתומות על ההסכם – אנגליה גרמניה וצרפת, כי חברות אירופיות שימשיכו לעסות עסקים עם איראן יהיו מוגנות על פי חוקי האיחוד האירופי, בהתאם לחוק חדש שנחתם אמש. מדובר על "החוק החוסם" האמור לספק הגנה לחברות אלו כנגד "הסנקציות האמריקאיות שהוטלו מחוץ לאזור השיפוט" של ארצות הברית, כך על פי הודעת שרי החוץ של האיחוד האירופי.

נותר לראות עדין כיצד יבחרו החברות והעסקים השונים לפעול, אך המדינות החתומות על ההסכם מצהירות כי ימשיכו את רכישת הנפט ומוצרי הדלק מאיראן. "שימור הסכם הגרעין עם איראן הוא עניין של רחישת כבוד להסכמים בינלאומיים, וכן של ביטחון בינלאומי", כך בהצהרת שרי החוץ האירופים.

הסנקציות האמריקאיות על איראן נכנסו אתמול לתוקפן עם חתימתו של הנשיא דונאלד טראמפ. חלק מהסנקציות ייופעלו רק בעוד שלושה חודשים נוספים, אך בינתיים ארצות הברית תנקוט בצעדים כנגד מסחר בזהב ובמתכות יקרות אחרות, וכן מסחר בחומרים הנדרשים לתעשייה כגון אלומיניום, ברזל גרפיט ופחם. סחר משמעותי במטבע האיראנית, הריאל, נאסר גם הוא, וכן קניית דולרים על ידי איראן עצמה. ייצוא של שטיחים ומוצרי מזון מאיראן לארצות הברית נעצר. ארצות הברית תפעיל סנקציות כנגד רכישת נפט ומוצריו מאיראן, וכן תנקוט צעדים כנגד בנקים ונמלי ים ואוויר איראניים.

מצוקה כלכלית קשה ברחובות איראן

בינתיים מגיעות ידיעות מאיראן על מהומות במספר ערים ברחבי איראן במחאה על המצב הכלכלי המתדרדר, הרעב והצמא הגוברים. ביום שבת האחרון תקפו כ-500 מפגינים מדרשה בטהרן, וברשתות החברתיות מגיעים דיווחים על הפגנות במוקדים נוספים, ועל פי חלק מהמקורות בראש ההפגנות עומדות נשים.

בהפגנה בעיר קארג'ף כ-50 קילומטר ממערב לטהרן, נורה למוות מפגין. מכונית עצרה בקרבת מקום, ירתה במפגין והמשיכה לדרכה. כ-20 מפגינים רבים נעצרו.

נכון לאתמול, הריאל נסחר ב-99,000 לאחד, ביחס לדולר. חוסר הוודאות סביב הסנקציות הכלכליות, הבצורת המתמשכת, והיעדר התמודדות נכונה של המשטר עם אלו מגבירים את מימדי חוסר