האם המאבק נגד ההפקרות בענף הבנייה הגיע לנקודת מפנה במסגרתה "יסומנו" באופן אישי המנהלים והבעלים של החברות? "באתי כדי להפסיק את הקטל, להוציא אנשים מהאדישות", אמר עמי קאופמן שהגיע אמש (שני) עם עוד כ-20 פעילות ופעילים חברתיים למשמרת מחאה מול ביתם של מנכ"ל קבוצת אלקטרה איתמר דויטשר, וסמנכ"לית הקבוצה עו"ד רונית ברזילי, בשכונת צהלה בת"א.

המפגינים מחו כנגד ההפקרות בענף הבניה ומותם של שני עובדי בניין באתר החברה בראש העין בשבוע שעבר. "לא יכול להיות שהשנה נהרגו 30 איש, 30% יותר משנה שעברה והממשלה והקבלנים לא עושים שום דבר בעניין. מפקירים חיי אדם", הוסיף קאופמן. האחרון הפך פעיל במאבק נגד התאונות בענף הבניין, לאחר שבפברואר שנה שעברה נפצעו הוא וביתו, בקריסת מנוף ברחוב בבת ים.

ראמי עבדאללה עלי בדר, בן 34, ואבראהים זכריא מחמד אלחדידי, בן 32, שנהרגו באתר של חברת אלקטרה בנייה בראש העין, 13 באוגוסט 2018. (צילום: באדיבות הפורום למניעת תאונות עבודה)

על גדר ביתם של בני הזוג נתלו שלטים עם שמות העובדים שנהרגו באתרי בנייה של החברה, המפגינים תופפו בתופים וקראו "לאדם הזה יש דם על הידיים", "אנשים לפני רווחים", "אדוני המנכ"ל – הדם נשפך, הכסף קר". אחת השכנות מחתה ואמרה שהיא מכירה את דויטשר באופן אישי, ושמדובר באדם משכמו ומעלה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הפגנה מחוץ לביתו של מנכ"ל אלקטרה איתמר דויטשר במחאה על הרוגי תאונות הבניין באתרי החברה. 20 לאוגוסט 2018 (צילום: ניצן צבי כהן)

"בשלוש השנים האחרונות נהרגו באלקטרה 9 עובדי בניין. ובעצם השנה נהרגו כבר 28 עובדים הרוגים בענף", אמרה ל'דבר ראשון' ספיר סלוצקר עמרן, פעילה חברתית שהשתתפה במחאה. "החברות אפילו לא עוצרות את הבניה. הקנסות קטנים, כ-35 אלף שקל, כשהאדם שגר פה עשה 35 מיליון ש"ח בשלוש שנים".

לדבריה, במקביל להפעלת לחץ על המדינה ועל הרגולטורים, בכוונתם להתחיל ולהפעיל לחץ ציבורי גם מול המנכ"לים של חברות הבניה הגדולות. "כדאי להכניס לשיח הציבורי גם את האחריות האישית שלהם. אנחנו רוצים להגיע אליהם הביתה ולהזכיר להם שהם עושים את המיליונים שלהם על חשבון מישהו: פלסטינים וזרים שנהרגים ולעתים אפילו את שמם איננו יודעים. אני מקווה שזה יתחיל קצת להלחיץ את המערכת ולהניע שינוי".

לפני שבועיים פנה 'דבר ראשון' לחברות הבניה הגדולות בישראל, ביניהן קבוצת אלקטרה, בשאלה מדוע אינן הופכות את תקן הפיגומים הבטיחותי הנהוג באירופה, שהוא כיום תקן וולנטרי בישראל – לתקן מחייב באתריהן. מחברת אלקטרה נמסר אז כי "החברה נמצאת כיום בתהליך בחינה של התקן האירופאי מול חברות ישראליות העוסקות בתחום". מחברת 'דניה סיבוס' נמסר ל'דבר ראשון' כי החליטו לאמץ את התקן בחלק מאתריהם, ובקבוצות אשטרום ושיכון ובינוי סירבו להגיב לפנייתנו.

איתמר דויטשר וקבוצת אלקטרה בחרו שלא להגיב להפגנה.