שנת הלימודים אמורה להיפתח ביום ראשון הקרוב ועדיין אין התקדמות במשבר מעונות היום. הארגונים פנו בשבועות האחרונים למשרדי האוצר והרווחה עם דרישות להגדלת מספר התקנים ושיפור תנאי ההעסקה של המטפלות, אך לא נענו. יו״ר נעמת, גליה וולוך, קוראת לממשלה להתעורר. שלושה ימים לפני שכ-100 אלף פעוטות יישארו בבית, ובכל זאת לא מתנהל שום משא ומתן עד לרגע זה. גורמים באוצר טוענים מנגד: "יש מו"מ איתם כל הזמן. זה משרת אותם להגיד שאין. הם ירצו להביא הישג ולכן אולי גם ישבתו כדי להראות שנלחמו".

כ-100,000 פעוטות בכ-1,500 מעונות היום צפויים לשבות החל מיום ראשון הקרוב. המעונות המפוקחים על ידי משרד הרווחה מופעלים על ידי נעמת, ויצו, אמונה, נאות מרגלית, נשי חירות, נאות יעקב ועוד ארגונים.

וולוך אמרה אתמול (חמישי): ״אני לא מבינה איך יכול להיות ש-100 אלף פעוטות יישארו בבית ביום ראשון, ועד לרגע זה אף גורם בממשלה לא פנה אלינו. אני קוראת למשרד האוצר והרווחה להתעורר- אין לנו יכולת, כארגונים חברתיים אחראיים, לפתוח את שנת הלימודים. מצופה היה שבשלב זה יחל כבר משא ומתן אינטנסיבי למציאת פתרון. המעונות יישארו סגורים עד לשיפור במצבת כוח האדם ובתנאי המטפלות. ממשלת ישראל- תתעוררי. חינוך מתחיל בלידה ולא בגיל 3 – כל שקל שתשקיע המדינה בפעוטות האלו ישתלם לה, חברתית וכלכלית, בשנים הבאות. כולם מבינים את זה אך אף אחד בממשלה לא חותר לפתרון. אנחנו אומרים- עד כאן״.

הארגונים דורשים תנאי עבודה ראויים למטפלות, הגדלת התקן למטפלת בכל כיתה והכשרות מקצועיות. המחסור בכוח אדם מתבטא בבעיות קשות בגיוס עובדות חדשות ושימור של עובדות קיימות. יו"ר תנועת אמונה, ליאורה מינקה, אמרה בכנס בה הוכרזה השביתה לפני שבועיים כי ישנה קואליציה מקיר לקיר של עשרות מפעילים, יהודים וערבים, חילונים ודתיים שמאוחדים בדרישה לפתור את המשבר. "ילדים לא נולדו בגיל 3, גילאי לידה עד 3 הם משמעותיים, זה צריך להיות בסדר העדיפויות של המדינה, התוספת לא צריכה להיות מושתת ומגולגלת להורים", אמרה מינקה.