"תנו לנו להתחרות בצורה הגונת"  דרשו עובדי חברת מלט הר-טוב שהפגינו אתמול (רביעי) מול משרד האוצר, בדרישה למנוע את המשך הצפת השוק במלט המגיע בייבוא בעיקר מטורקיה, משום שהדבר פוגע בהכנסות המפעל הממוקם בבית שמש. העובדים טוענים כי המשך העסקתם במפעל נמצאת בסכנה, וכי האחריות על פרנסתם מוטלת על כתפי שר האוצר כחלון.

שוק המלט בישראל נשלט על ידי מונופול נשר, ולצידו חברת מלט הר-טוב מבית שמש. היבוא בהיצף גורם לשתי החברות להפסדים כאשר מלט הר-טוב היא החברה העמידה פחות מבין השתיים. עד כה, למרות שנקבע כי יש בישראל יבוא במחירי היצף, לא התקבלה החלטה להטיל היטל על היבוא, מפני שיש לבחון את התועלת שביבוא בהיצף לעומת הנזק לתעשייה המקומית. בעקבות התחרות הבלתי הוגנת, חברת נשר הורידה את מחירי המלט ב-10%-5%.

המלט המיובא מגיע לארץ בעיקר דרך חברת סימנט – אשר בבעלות מספנות ישראל הפרטיות. מלט זה נמכר במחיר נמוך ב-30% ממלט תוצרת ישראל, ולפי החקירה, גם במחיר נמוך יותר מאשר בארצות המקור, בעיקר יוון וטורקיה.

הטלת היטל על הייבוא יכולה אמנם לייקר את עלויות הבניה ואיתן את מחירי הדיור, מהלך לו יתקשה שר האוצר להסכים מכיוון שמדובר בפרוייקט הדגל אותו הוא מוביל. "החלטתו של הממונה על היטלי הסחר במשרד הכלכלה, מר דני טל, להטיל היטל היצף על המלט המיובא תעלה לציבור בישראל למעלה ממיליארד וחצי שקלים מדי שנה ומהווה איום על פרוייקט מחיר למשתכן ופרוייקטים אחרים של תשתיות לאומיות", איימה חברת סימנס.

מנגד, טוענות החברות נשר ומלט הר-טוב כי: "יבוא במחירי היצף אין פירושו עידוד תחרות, אלא ניסיון השתלטות על השוק המקומי באמצעות הורדת מחירים בטווח הקרוב – לצורך העלאת מחירים בהמשך. המשמעות היא לא רק מכה אנושה לתעשייה הישראלית, אלא פגיעה עתידית בצרכן הישראלי".