"ההתבטאויות האחרונות שנשמעות בכנסת אינן ראויות ואין להן מקום בשיח הישראלי", כך אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתייחסות ראשונה לדיבור הפוגעני והלא מכובד מצד חברי כנסת שעורר ביקורת ציבורית חריפה.

את הדברים אמר נתניהו על רקע התבטאותו של ח"כ אורן חזן (הליכוד) כלפי ח"כ אילן גילאון (מרצ) בה קרא לו "חצי בנאדם", בהתייחסות מזלזלת לנכותו, וכן על רקע התבטאותו המכוערת של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) כלפי שרת התרבות והספורט מירי רגב לה אמר "לא אדבר על איך התקדמת בצבא".

נתניהו הוסיף כי "אני בעד ויכוחים נוקבים ומעת לעת אפילו עוקצניים, כל עוד הם מתקיימים בכבוד ומתייחסים לגופו של נושא ולא לגופו של אדם. "אני נגד שיח פוגעני או שוביניסטי שאינו מכבד את הכנסת ואותנו כשליחי ציבור".

מוקדם יותר כתב יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין בדף הפייסבוק שלו כי ביממה האחרונה מגיעות אליו תלונות רבות על התנהגות חברי הכנסת במליאה, אולם "לצערי, זה לא עניין חדש. כבר שש שנים שאני, כיושב ראש הכנסת, נלחם יום יום בתופעה. גם ועדת האתיקה של הכנסת, עובדת שעות נוספות".

אדלשטיין וסיף כי "אני מבין לליבם של האזרחים המודאגים. גם אני בעצמי, לפני הכל, אזרח מודאג". יחד עם זאת, ותחת לקיחת אחריות על התנהלותם של חבר הכנסת, בחר אדלשטיין לגלגל את הכדור בחזרה לציבור. "אתם, האזרחים, בוחרים מי יזכה לשבת בכנסת ולייצג אתכם ומי יישאר בחוץ" כתב, "באמצעות התפקדות למפלגות למשל, תוכלו להשפיע על הרשימה שתציג המפלגה לכנסת".

עוד בחר אדלשטיין, לא בפעם הראשונה מצד נבחר ציבור וכנראה לא בפעם האחרונה, להסית את תשומת הלב אל התקשורת בישראל כאילו הבעיה היא בפרסום ולא באופן בו מתנהגים חברי הכנסת. "לצערי הרב, התקשורת מפרסמת בכותרות רק ניבולי פה במליאה, ופעולות חשובות שנעשות כאן בכנסת למען הציבור זוכות, אם בכלל, רק להתייחסות קטנה בעמודים האחרונים".