דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שלישי י"ט באב תשפ"ב 16.08.22
27°תל אביב
 • 19°ירושלים
 • 27°תל אביב
 • 25°חיפה
 • 27°אשדוד
 • 24°באר שבע
 • 29°אילת
 • 26°טבריה
 • 20°צפת
 • 27°לוד
 • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
משטרת ישראל

סלומון טקה ז"ל / מחאה וזעם בעקבות מותו של סלומון טקה ז"ל מירי שוטר: "דם אתיופי אינו הפקר"

מאות מפגינים ברחבי הארץ במחאה על מותו של הצעיר בן ה-19 מהעדה האתיופית שנורה למוות על ידי קצין משטרה | מ"מ מפכ"ל המשטרה: "תהיה בדיקה יסודית, אני קורא לאיפוק ואחריות" | השוטר היורה נשלח למעצר בית | בצהריים יובא טקה למנוחות בבית הקברות תל-רגב

 • מחאה על מותו בידי שוטר של סולומון טקה בן ה-19 ז"ל, 1 ביולי 2019 (מאיר ועקנין / פלאש90)
 • מחאה על מותו בידי שוטר של סולומון טקה בן ה-19 ז"ל, 1 ביולי 2019 (מאיר ועקנין / פלאש90)
 • מחאה על מותו בידי שוטר של סולומון טקה בן ה-19 ז"ל, 1 ביולי 2019 (מאיר ועקנין / פלאש90)
 • מחאה על מותו בידי שוטר של סולומון טקה בן ה-19 ז"ל, 1 ביולי 2019 (מאיר ועקנין / פלאש90)
 • מחאה על מותו בידי שוטר של סולומון טקה בן ה-19 ז"ל, 1 ביולי 2019 (מאיר ועקנין / פלאש90)
דבר
צרו קשר עם המערכת:

ההפגנות והמחאות בעקבות מותו של סלומון טקה ז"ל, צעיר בן 19 מהעדה האתיופית, מירי של קצין משטרה ביום ראשון בערב, התרחבו בלילה לכל רחבי הארץ. על פי הודעת המשטרה, טקה נורה ע"י קצין המשטרה שלא היה בתפקיד וניסה להפריד בקטטה בין מספר צעירים, וחש סכנת חיים. על פי עדויות אחרות מהשטח לא נראה שהקצין היורה היה בסכנת חיים כלשהי. הקצין היורה נעצר ונחקר על ידי המחלקה לחקירות שוטרים, והוא הובא הבוקר להארכת מעצר בבית משפט השלום בחיפה. משעות הצהריים הוא נמצא במעצר בית בבית מלון במרכז הארץ, בשל איומים על חייו, לטענת המשטרה.

לאורך כל היום הפגינו עשרות ישראלים באזור צומת קריית חיים, ביניהם גם הוריו של טקה. המפגינים חסמו את תנועת המכוניות ואחזו שלטים עליהם נכתב 'דם אתיופי אינו הפקר'. "אני רוצה שתצאו מהמכוניות", צעק אחד המפגינים לנהגים, "אני מבין שקשה לך, אבל בן 18 נרצח פה, את יכולה לצאת ולהסתכל, תסתכלו על ההורים האלה, תצאו מהמכוניות תסתכלו על ההורים". הערב (שני) צפויה הפגנה נוספת בסמוך לקניון חיפה.

מחאה על מותו בידי שוטר של סולומון טקה בן ה-19 ז"ל, 1 ביולי 2019 (צילום: גל פיבלסקי)

טקה נורה אתמול ביום ראשון בסביבות השעה 22:00. על פי הודעת המשטרה, מבדיקה ראשונית של נסיבות האירוע עולה כי שוטר שלא היה בתפקיד ושהה עם אשתו ושלושת ילדיו הקטנים בגן שעשועים סמוך למקום, הבחין בקטטה ברחוב בין מספר צעירים וניסה להפריד בין הצדדים. בשלב מסוים, לאחר שהזדהה כשוטר, החלו הצעירים ליידות לעברו אבנים. השוטר שלטענתו חש בסכנת חיים ביצע ירי שנסיבותיו נבדקות. הצעיר שנפצע מהירי פונה במצב קשה למרכז רפואי רמב"ם ובהמשך נקבע מותו בבית החולים. השוטר נחבל מספר חבלות בפלג גופו העליון ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. המשך חקירת האירוע הועברה למחלקה לחקירות שוטרים. נציגיה הגיעו לזירת האירוע ופתחו בחקירה.

מ״מ מפכ״ל המשטרה ניצב מוטי כהן הגיע אתמול למחוז חוף, שם ניפגש עם סגל הפיקוד של המחוז על מנת לעמוד מקרוב אודות האירוע אמש בקריית חיים. בדבריו ציין מ״מ המפכ״ל: "משטרת ישראל משתתפת בצערה של משפחת טקה על האובדן הטראגי. מדובר באירוע שתוצאותיו קשות ולפיכך מתחייבת בדיקה מעמיקה ויסודית. על כן החלה כבר אמש חקירת מח״ש״.

עוד ציין מ"מ המפכ"ל: ״המשטרה היא חלק מהחברה הישראלית על כל גווניה.
אנו נמצאים בקשר רצוף עם גורמי הקהילה גם ברגעים קשים אלו ונעשה כל מאמץ להמשך הדרך המשותפת.  הקשר שמשטרת ישראל בונה ומטפחת בשנים האחרונות עם קהילת יוצאי אתיופיה במגוון צעדים ותהליכים המתבצעים בתוך הארגון ומחוצה לו, הוא משמעותי, חשוב וחיוני לכל הצדדים ועלינו לשמר את ההישגים המשמעותיים שהושגו. אני קורא לאיפוק ולאחריות ואף להימנע משיח מתלהם. יש לאפשר לגוף החוקר (מח״ש) למצות את החקירה עד תום. בנימה אישית אני פונה להנהגת קהילת הישראלים יוצאי אתיופיה, לעשות ככל יכולתם לרסן את הלהט ועוצמת הרגשות במטרה להמשיך ולקדם תהליך מרכזי וחשוב של שילוב הידיים בין הקהילה לבין השוטרים, לשם חיזוק וקירוב העשייה המשותפת והשירות המשטרתי הניתן לקהילה יקרה זו״.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למקרה בטקס יחידות מצטיינות במערך המילואים, בבית הנשיא בירושלים: ״הלכידות שלנו ברגעי מבחן וברגעים שמובילים לרגעי המבחן – היא המפתח בסופו של דבר לעוצמה שלנו. אני מצר על אובדן החיים הטרגי של סלמון טקה אמש בחיפה. כולנו שולחים תנחומים למשפחתו. שוחחתי על כך עם מ״מ המפכ״ל היום שהבטיח לי שנעשה מאמץ גדול להגיע לאמת במהירות האפשרית. העדה האתיופית יקרה לכולנו. עשינו מאמץ גדול בשנים האחרונות כדי לשלב אותה היטב בחברה הישראלית, ויש לנו עוד הרבה עבודה לעשות.״

השר לבטחון הפנים ארדן הביע זעזוע עמוק וצער רב על האירוע הקשה. השר ארדן ציין כי אירוע בו מוצא אדם את מותו על ידי שוטר הינו קשה וחמור ויש לחקור אותו בדחיפות ולוודא שיינקטו בעקבותיו כל הצעדים הנדרשים וכי יופקו כל הלקחים. השר ארדן הוסיף ואמר כי הוא מצפה מהמחלקה לחקירות שוטרים וממשרד המשפטים לנהל את החקירה ולהגיע למסקנות בקשר לפרטי האירוע הקשה במהירות ובשקיפות מלאה לציבור. השר ארדן משתתף מעומק ליבו בצערה של משפחת הצעיר שנהרג.

מחאה על מותו בידי שוטר של סולומון טקה בן ה-19 ז"ל בסמוך לצומת קריית חיים, 1 ביולי 2019 (צילום: גל פיבלסקי)

מיכל אברה סמואל, מנכ"לית עמותת 'פידל' לחינוך ושילוב חברתי של יוצאי אתיופיה, תקפה בחריפות את המשטרה בעקבות מותו של הצעיר: "לצערנו אנו שוב חווים יד קלה על ההדק במשטרת ישראל בכל מה שקשור לצעירים ממוצא אתיופי. התחושה היא שאין ביטחון לילדינו. מה חבל שזו הבשורה שפותחת את החופש הגדול של ילדי ישראל. לכל הורה הזכות לעבור את החופש בבטחה שחלילה לא יאונה רע לילדיו. להורים יוצאי אתיופיה אין את הבטחון לגדל ילדים בארץ בבטחה וברוגע. אני קוראת לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר לביטחון פנים גלעד ארדן, להעלות את הנושא לראש סדר היום ולטפל באופן בהול בשורש הבעיה. לבדוק את ההתנהלות של כל שוטר ושוטר בארץ .
בבחירות האחרונות רוב ראשי המפלגות חתמו על העצומה של עמותת פידל, בה התחייבו כי יטפלו בכל הנושאים הללו כדי למגר את האלימות היתרה כלפי יוצאי אתיופיה".

מנכ״לית ארגון נשות השוטרים והסוהרים, אביגיל שררה, הגיבה לביקורת החריפה על המשטרה: "בשעות האחרונות אנו עדים להתבטאויות מתלהמות ולא אחראיות הן מצד נציגי ציבור וח״כים והן מצד כלל הציבור, בהן מופנית אצבע מאשימה כלפי השוטר וכלפי משטרת ישראל בכלל. מדובר בהכפשות כלפי מי שפועלים לילות כימים למען ביטחון מדינת ואזרחי ישראל. אנו קוראים לכולם לנהוג באחריות ובשיקול דעת, לתת למח״ש למצות את החקירה ולאפשר לשוטר את חזקת החפות המגיעה באופן טבעי לכל נחקר בישראל. אנו מחזקים את שוטרי ישראל המבצעים יום ביומו עבודת קודש ללא תגמול או פרס. תנחומינו הכנים למשפחת ההרוג".

בינואר השנה נורה למוות יהודה ביאדגה, צעיר בן 24 מהעדה האתיופית, במהלך מרדף שערך אחריו שוטר. ביאדגה, צעיר הלוקה בנפשו החל להתפרע בבניין שבו גר כשהוא אוחז בסכין, ואמו הזעיקה את המשטרה. שוטר שהגיע למקום ניסה לעצור אותו, וכשחש בסכנת חיים ירה לעבר ביאדגה, שנפצע קשה ובהמשך מת מפצעיו. המחלקה לחקירות שוטרים החלה בחקירת האירוע, וב-7 במאי האחרון הודיעה על סגירת התיק, "וזאת מאחר שנמצא כי פעולתו של השוטר נבעה מתחושה של סכנת חיים קרובה ומיידית, בנסיבות שבהן קמה הצדקה חוקית לשימוש בנשק". עם זאת, הוחלט להעביר כמה עניינים לבחינת הגורמים המוסמכים במשטרת ישראל, לרבות בחינת פרק הזמן שחלף עד להגעת כוחות המשטרה לזירה, ובחינת סוגיית טיפול שוטרי סיור במקרים של קריאה הנוגעת לאדם הלוקה בנפשו. בעקבות מותו של ביאדגה נערכה עצרת מחאה בכיכר רבין בהשתתפות אלפי אזרחים.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!