לאחר שנה וחצי של מאבק, בית המשפט ביטל את צו המניעה כנגד צעדים ארגוניים של הסתדרות המורים, שנועדו לקידום מאבק על תשלום הוגן של ימי מחלה של מורות ומורים.

לאחר פניית הסתדרות המורים בנושא, החליט אמש (שני) ביה"ד האזורי בתל אביב לבטל את צו המניעה כנגד צעדים ארגוניים בעניין החישוב השגוי של ימי המחלה לעובדות ועובדי הוראה שהם עובדי מדינה וקבע דיון בהליך זה לספטמבר.

מורה ביום הראשון ללימודים בכיתה א' בבי"ס יסודי בירושלים (הדס פרוש / פלאש90)

המאבק החל בדצמבר 2017 כאשר, לטענת הארגון, מזה מספר שנים שמשרד החינוך מנכה מיתרת המחלה הצבורה של עובדי ההוראה 1.4 ימים עבור יום מחלה אחד. ע"פ הסתדרות המורים, החישוב השגוי מתקיים במתכונת זו או אחרת מאמצע שנות ה-80   אך ההתנהלות התגלתה רק בתחילת 2017, כשהמשרד החל לפרט את מספר ימי המחלה שנצברו בתלושי השכר, כמו גם את מספר ימי המחלה שחויבו בפועל ומורות רבות החלו לדווח על תקלות בתשלומי ימי המחלה שלהן.

בדיקה שערכה הסתדרות המורים העלתה שמשרד החינוך מחייב את עובדי הוראה בחלק היחסי של ימי המנוחה השבועית, ללא קשר לימי ההיעדרות בפועל. הסתדרות המורים פנתה והעלתה את הבעיה בפני משרד החינוך, כבר באוגוסט 2017. ולטענה מאז משרד החינוך גרר רגליים ולא סיפק מענה אמיתי לבעיה. לדוגמה, עובד הוראה שנעדר מיום אחד בשל מחלה, מחויב ב- 1.4 ימי מחלה ועובד שנעדר שלושה ימים יחויב 4.2 ימי מחלה. כאמור, עם ביטול צו המניעה, ההסתדרות תוכל לשוב ולהכריז על סכסוך עבודה כבר בספטמבר הקרוב תוך הודעה מוקדמת של 7 ימים בלבד.

"נוכח עושק ימי המחלה שנגרם לעובדי הוראה במשך שנים ואחרי אינספור ישיבות עם משרד האוצר והחינוך, אני קוראת למדינה להפסיק את הפגיעה המתמשכת ולקבל החלטות אמיצות שיוציאו את הצדק לאור" מסרה מזכלי"ת הסתדרות המורים, יפה בן דוד. "עובדי ההוראה נפגעים מחישוב שגוי של המדינה בעניין ימי המחלה" אמר עו"ד אורנה לין, שמייצגת את הסתדרות המורים "במשך שנה וחצי נוהל מו"מ עם המדינה ללא הועיל. הסתדרות המורים תמשיך לעשות ככל שביכולתה כדי לשמור על זכויות עובדי הוראה".

בתחילת דצמבר 2017 הכריזה הסתדרות המורים על שביתה בכל החינוך היסודי בארץ, במידה והמשרד לא יתערב בנידון. ערב תחילת השביתה, בעוד עשרות יישובים ברחבי הארץ איימו לשבור את שביתת הסתדרות המורים, בית הדין לענייני עבודה בתל אביב הורה על ביטול השביתה ומאז המאבק נמשך מאחורי הקלעים אך כמעט ולא הניב שום תוצאות בעבור המורים, עד הפסיקה אתמול.