יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ויו"ר נשיאות המגזר העסקי שרגא ברוש, כתבו היום (רביעי) לראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האוצר, משה כחלון כי הם מתנגדים לתזכיר החוק להעלאת גיל הפרישה שפורסם לפני כחודש ללא תיאום עימם. השניים הוסיפו כי הם בדיונים על גיבוש מתווה כולל להעלאת גיל הפרישה, ובו מענה לסוגיות נוספות כמו עבודה במקצועות שוחקים, קצבת הזקנה ועוד.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד ביציאה מדיון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע לסגירת שדה דב (צילום: דוברות ההסתדרות)

הצעת החוק של משרד האוצר להעלאת גיל הפרישה לנשים קובעת העלאה הדרגתית של גיל הפרישה לנשים מ-62 כיום ל-65 עד שנת 2033, ובהמשך העלאתו באופן אוטומטי לפי נוסחה שתשקלל את השינויים בתוחלת החיים. ההצעה אינה כוללת התייחסות כלשהי להגנה על עובדות במקצועות שוחקים, כגון עובדות סיעוד, עובדות ניקיון, גננות ומטפלות, או פתרונות לעידוד תעסוקת נשים מעל גיל 55. לטענת ארגונים חברתיים, צפוי החוק במתכונת זו להגדיל את מספר הנשים העניות.

יו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש (צילום: עמר כהן)

"אנו מתנגדים לקידומו של מהלך חד צדדי של חקיקה בסוגיה כבדת משקל זו, שהיא בליבת יחסי העבודה במשק, ללא מעורבות של הצדדים הרלוונטיים ליחסי העבודה במשק הישראלי" כתבו בר-דוד וברושי במכתב שהעבירו לשר האוצר, עם העתק לראש הממשלה בנימין נתניהו. הם הדגישו כי: "עיון בתזכיר החוק מעלה כי הוא מגלם עמדה קיצונית במיוחד, אשר אף הולכת מרחק רב מהמלצות הוועדה הציבורית".

במכתב צוין עוד כי ההסתדרות ונשיאות המגזר העסקי מקיימות דיונים בנושא ובכוונתן להגיש מסמך אשר במסגרתו, "תינתן התייחסות כוללת לסוגיית העלאת גיל הפרישה לנשים, ובין היתר מתווה ההעלאה ומענה לנשים במקצועות שוחקים". בר-דוד וברוש הוסיפו כי הם חותרים לפתרון כולל של סוגיות קצבאות הזקנה, גיל הפרישה והפנסיה בישראל.​