דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שני ט"ו באייר תשפ"ב 16.05.22
21°תל אביב
  • 16°ירושלים
  • 21°תל אביב
  • 19°חיפה
  • 18°אשדוד
  • 16°באר שבע
  • 23°אילת
  • 22°טבריה
  • 14°צפת
  • 21°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
אופנה

עובדות האופנה נלחמות / 100 דוגמניות ל'ויקטוריה'ס סיקרט': "פעלו להגנה על הדוגמניות מתקיפה מינית"

המחאה שמוביל ארגון 'ברית הדוגמניות' התעוררה בעקבות פרסומים כי המיליארדר ג'פרי אפשטיין ניצל נערות שרצו להתקבל כדוגמניות של המותג, בידיעת בכירים בהנהלת החברה | הדרישה - "לנקוט צעדים משמעותיים כדי להגן על הטאלנטיות של המותג"

תצוגת האופנה של ויקטוריה'ס סיקרט 2018 (Photo by Noam Galai/Getty Images IL)
מור הופרט
מור הופרט
סביבה ואופנה
צרו קשר עם המערכת:

מעל ל-100 דוגמניות בעבר ובהווה של מותג ההלבשה התחתונה ויקטוריה'ס סיקרט יצאו אמש (שלישי) בקריאה לחברה להגן עליהן מפני תקיפה מינית ושידול לזנות במקום עבודתן. "אנחנו מביעות היום את דאגתנו לשלומן ורווחתן של הדוגמניות והנערות צעירות השואפות להיות דוגמניות בעבור ויקטוריה'ס סיקרט", נפתח המכתב עליו חתומה בין היתר ה'מלאכית' (הכינוי הניתן לדוגמניות של ויקטוריה'ס סיקרט) דוצן קרוס, שצעדה בתצוגה היוקרתית של המותג שבע פעמים בעבר.

הקול הקורא שפרסמו הדוגמניות נכתב בעקבות החשיפות בשבועות האחרונים על הקשרים בין לסלי וקסנר, מנכ"ל חברת L Brands שמותג ההלבשה התחתונה המוביל נמצא בבעלותה, לבין המיליארדר ג'פרי אפשטיין, החשוד בעברות של סרסור ושידול נערות לזנות. על פי מספר פרסומים התחזה אפשטיין למלהק עבור המותג, וכך הכיר וניצל נערות צעירות שהגיעו לחברה על מנת להתחיל את דרכן כדוגמניות, בידיעת בכירים בחברה שלא פעלו למנוע זאת.

בפרסומים נוספים נחשף הקשר של המותג 'ויקטוריה'ס סיקרט' לסוכנות דוגמנות שהורשעה בשידול לזנות של נערות עבור גברים עשירים. בנוסף התפרסמו ברשתות החברתיות לאורך השבועיים האחרונים עדויות רבות של דוגמניות שנוצלו במהלך עבודתן עבור המותג על ידי הצלמים על הסט.

הדוגמניות בתצוגת האופנה של ויקטוריה'ס סיקרט 2018 בסיום התצוגה. ((Photo by Kevin Mazur/WireImage/Getty Images IL)

המכתב שנשלח להנהלת המותג אורגן ולווה על ידי ארגון 'ברית הדוגמניות', המתפקד כמעין ארגון יציג של דוגמניות – מאחר שדוגמניות בארה"ב ובמדינות רבות מועסקות כפרינלסריות, ולכן אסור להן להתאגד באופן חוקי. הדוגמניות החתומות על המכתב קוראות למותג לחתום על תכנית 'ריספקט' שהן מובילות, במטרה להתמודד עם תופעת ההטרדות המיניות ועם חוקי העבודה הפרוצים בתעשיית האופנה.

"אנחנו קוראות לויקטוריה'ס סיקרט לנקוט צעדים משמעותיים כדי להגן על הטאלנטיות שלה ועל אלה ששואפות לעבוד עבור המותג. לויקטוריה'ס סיקרט יש הזדמנות להיות מנהיגה, לנצל את כוחה והשפעתה כדי להביא את השינויים הנחוצים לתעשייה שלנו" חותמות הדוגמניות.

ארגון TimesUp של שחקניות הוליווד הנאבקות גם הן למיגור הטרדות ותקיפות מיניות בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה פירסם גם הוא הודעת תמיכה וסולידריות במאבק הדוגמניות בה נכתב כי "הן גאות לחתום על המכתב ולתמוך בדוגמניות וקוראות לויקטוריה'ס סיקרט להגן עליהן מפני הטרדות מיניות במקום העבודה".

https://www.instagram.com/p/B01KsoZBrTi/

"הדוגמניות מוצאות כעת את קולן ומצפות יותר מהחברות, ובייחוד מויקטוריה'ס סיקרט" אמרה שרה זיף, מייסדת 'ברית הדוגמניות', שחשפה בשבוע שעבר כי היא עצמה נתקלה באפשטיין שהתחזה למלהק עבור ויקטוריה'ס סיקרט כשרק החלה לעסוק בדוגמנות בצעירותה. עוד הוסיפה זיף כי "ויקטוריה'ס סיקרט לא מתמודדת עם בעיות קוסמטיות. זו לא בעיה של שיווק, אלא של זכויות אדם".

'ויקטוריה'ס סיקרט' נחשב בעבר למותג מצליח, ושלט בנתח שוק נרחב מתעשיית ההלבשה התחתונה. בשנים האחרונות הוא נקלע למשברי מכירות בעקבות אמירות בעייתיות של בכירם במותג ואי התאמתו להתעוררות בנושאי גיוון דימויי הגוף אותם דורשים הצרכנים.

הדוגמנית דוצן קרוס, אחת החתומות על מכתב הדוגמניות בתצוגת האופנה של ויקטוריה'ס סיקרט 2014 (Photo by Dimitrios Kambouris/Getty Images for Victoria's Secret)

יחסי העבודה בעולם הדוגמנות פרוצים במיוחד. דוגמניות הנכנסות לעולם הנוצץ במטרה להגשים את החלום ולהתפרסם, נדרשות לעבוד לרוב שעות ארוכות, רחוק מהבית, בשכר מועט ולעתים ללא שכר כלל, באמירה שהן מקבלות חשיפה רבה בתמורה להשתתפות באירועים הנוצצים. הדוגמניות חשופות מאד לפגיעות והטרדות שעלולות להתפרש כיחסי עבודה תקינים, כגון מגע בבגד או בדוגמנית ללא בקשת רשות, או לחץ להצטלם בעירום מלא או חלקי מבלי שהנושא תואם מראש. נוסף על כך, רובן המוחלט של הדוגמניות מועסקות כפרילנסריות ולא כעובדות של סוכנות הדוגמנות, ולכן אינן זכאיות להגנה שמעניק החוק מפני הטרדות מיניות במקום העבודה.

לפי מחקר שבוצע על ידי 'ברית הדוגמניות', 86.7% מהדוגמניות מתארות כי חוו הטרדה מינית במקום עבודתן – שיעור הגבוה ביותר מפי 2 משיעור כלל הנשים שחוו הטרדה מינית, העומד על 40%. עוד חשף המחקר כי 85% מהדוגמניות טענו כי התבקשו לדגמן בעירום בעבודה או בליהוק מבלי להודיע על מראש, ושליש מהדוגמניות דיווחו כי חוו לחצים לקיים יחסי מין בעבודה. גם בתחום דימוי הגוף מעלות תוצאות המחקר תמונה קשה, אך לא מפתיעה: 4 מתוך כל 5 דוגמניות במחקר הוגדרו בתת משקל, מחצית מהדוגמניות דיווחו כי נאמר להן שלא יקבלו עבודות אם לא יורידו משקל, ולאחת מתוך כל עשר דוגמניות נאמר שעליה לעבור ניתוח פלסטי.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!