מליוני תלמידות ותלמידי ישראל פתחו הבוקר את שנת הלימודים ללא אירועים חריגים. מלבד מרבית התלמידים המוסלמים נשארו בבית ויגיעו רק מחר לבתי הספר בשל הצטלבות התאריכים עם תחילת השנה ההיג'רית, וחלק מהמסגרות הלימודיות בהן מועסקים מורי קבלן (היל"ה), שנת הלימודים נפתחה ללא אירועים חריגים.

לצד התלמידים 201 אלף עובדי הוראה חזרו היום לעבוד. כזכור, הסכם בין הסתדרות המורים למדינה, שנחתם רק ביום שישי האחרון, מנע את השביתה המתוכננת בחינוך היסודי בעוד בית הדין לעבודה אסר על ארגון המורים להשבית את בתי הספר התיכוניים. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך רפי פרץ פתחו את שנת הלימודים בבית הספר "בית חינוך ממלכתי-דתי כרמים" באלקנה. שר החינוך אמר כי "עובדי ההוראה הם עמוד השדרה של מערכת החינוך כולה". נתניהו איחל לתלמידים "שנת לימודים תוססת ומוצלחת. תחכימו, תלמדו ותקראו – אני רוצה שתקראו ספרים, הרבה ספרים. שנה טובה ומוצלחת לכולכם".

נתניהו ופרץ מבקרים בבית הספר היסודי כרמים באלקנה (צילום: מירי צחי, דוברות יש"ע)

 

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין ביקר בין השאר בבית הספר 'הדביר החדש' לחינוך מיוחד  בירושלים

יו״ר נעמת חגית פאר, ביקרה הבוקר במעונות של נעמ"ת בדימונה ואמרה: ״אין שמחה גדולה יותר מהשמחה של היום הראשון במעון. אני מקווה שממשלת ישראל תקבל השנה החלטה אמיצה להפנות את המשאבים הנחוצים כדי להציל את מערך החינוך לגיל הרך מקריסה ולדאוג שכל הילדים מגילאי לידה ועד גיל 3 ייהנו ממסגרות איכותיות ומפוקחות. כי הגיל הרך הוא הגיל המשמעותי ביותר!״

יו״ר נעמת חגית פאר בפתיחת שנת הלימודים תש"ף בדימונה (צילום: דוברות נעמ"ת)

בצפון נפרסו מאות שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבי משטרת ישראל משעות הבוקר המוקדמות בסמוך לגני הילדים ומוסדות החינוך בצפון במטרה לשמור על הביטחון, הסדר הציבורי,להכוין תנועה ולסייע למאות אלפי ילדי הגנים והתלמידים בהגעתם הבטוחה למוסדות החינוך וחזרתם לבתיהם.

במסגרת ההיערכות המבצעית המקדימה לפתיחת שנת הלימודים, בוצעו במהלך החודש האחרון מגוון פעולות על מנת להבטיח את שלומם של התלמידים, ובכלל זה ריענון הנחיות ונהלי אבטחה בקרב גורמי האבטחה האזרחיים במוסדות החינוך, לצד ביצוע  בקרות ותיאומים עם קציני האבטחה ומנהלי הביטחון ברשויות המקומיות ובמשרד החינוך.

פתיחת שנת הלימודים של משטרת ישראל (צילום: דוברות המשטרה)

בשדרות התייצבו הבוקר עובדי העירייה בגני הילדים עם ווסטים כתומים "כדי להשרות תחושת ביטחון על הילדים וההורים", כפי שנמסר מהעירייה. העובדים חילקו מתנות לתלמידי כיתות א' – קופסת אוכל ובה מדבקות פרגון, וזאת לאחר שהכריזו בעיר הדרומיתעל השנה כשנת פרגון (תש"ף – תהא שנת פרגון). ובאילת חילקו הכבאים מערכות שעות והפתעות ואיחלו בהצלחה לתלמידים הנרגשים מבתי הספר היסודיים בעיר.

כבאים של תחנת אילת מקבלים את פניהם של תלמידי בתי הספר היסודיים באחד בספטמבר 2019 (צילום: תיעוד מבצעי כבאות והצלה)

עובדי עיריית שדרות וראש העיר, אלון דוידי בפתיחת שנת הלימודים תש"ף (צילום: דוברות עיריית שדרות)