שניים מתוך חמשת חברי הוועדה מוניטרית של בנק ישראל הצביעו בעד הורדת הריבית ל-0.1% בחודש האחרון, כך עולה מפרוטוקול דיוני הוועדה שפרסם היום (שלישי) הבנק. הסיבה לטענתם היא מספר גורמים שעלולים למנוע את עליית האינפלציה לטווח יעד בנק ישראל, ביניהם החזרה לייסוף של השקל בחודשים האחרונים. כזכור, בסופו של דבר הושארה הריבית במשק על 0.25%.

"שני חברי ועדה הצביעו בעד הורדת הריבית לרמה של 0.1%. הם סברו שהייסוף שהצטבר, הלחצים להמשך ייסוף בעקבות הרחבה המוניטרית בעולם והצירוף למדד WGBI (מדד אגרות החוב הממשליות הבינלאומי, י.ק), עלולים לפעול להמשך ירידה באינפלציה, שממילא נמצאת ברמה נמוכה", נכתב בפרוטוקול. סביב החלטת הריבית האחרונה פרסם בנק ישראל כי האינפלציה  עומדת על 0.6% בלבד – נמוך מיעד הבנק שעומד על 1%-3%.

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון. (יונתן זינדל/פלאש90)

לטענת שני החברים בוועדה, ייסוף השקל הוא אחד הגורמים המרכזיים שעלולים למנוע את עליית האינפלציה אל תוך היעד של בנק ישראל, והורדות ריבית נוטות להקטין את הביקוש למטבע ולהוריד מערכו. ייסוף השקל גורם להעדפת תוצרת מיובאת ופגיעה ביצרנים המקומיים. לטענת התעשיינים המשך מגמת הייסוף עלולה להביא להיחלשות נוספת של הייצור הישראלי, ולפגיעה בעמידותו בפני משברים.

שני חברי הועדה התייחסו גם לסיכונים מהשווקים העולמיים, ותמכו בהרחבה מוניטרית במטרה לסייע לשוק הישראלי. על פי הפרוטוקול, השניים טענו כי "התמתנות הפעילות בעולם מהווה סיכון משמעותי, ועל כן יש לפעול כבר בעת הזאת על מנת למנוע השלכות שליליות בהמשך". כמו כן, השניים התייחסו למדיניות התקציבית בשנים האחרונות ואמרו כי "הצמיחה הנוכחית בישראל מושפעת לטובה מהמדיניות הפיסקלית המרחיבה עד כה."

מתוך שלושה החברים הנותרים בוועדה המוניטרית, שניים תמכו בהשארת הריבית ברמה של 0.25%, אבל טענו שיתכן ויתמכו בהורדת ריבית בעתיד. הם טענו כי "לאור העובדה שהמשק צומח בקצב נאה והאינפלציה צפויה להתכנס אל תוך היעד החל מעוד שנה, ניתן להותיר את הריבית ברמתה, אך ציינו שהסיכונים לפעילות ולאינפלציה הם משמעותיים, לכן ייתכן שיהיה צורך להגביר את מידת ההרחבה של המדיניות המוניטרית בהמשך". זאת לעומת הגישה בבנק ישראל עד לפני מספר חודשים בלבד, אז אמר הנגיד כי תתיכן העלאת ריבית בעתיד הקרוב.