ממשלת צ'ילה הודיעה אתמול (שישי) כי היא נסוגה מתכניתה לקצץ במס החברות, זאת בתגובה לגל המחאות ששטף את המדינה בשבועיים האחרונים במחאה על אי השוויון במדינה הדרום אמריקאית.

עשרות אלפי מפגינים התכנסו אמש שוב בבירה סנטיאגו, ממשיכים את המחאות שטלטלו את המדינה והביאו לביטול של שתי ועידות פסגה בינלאומיות. קבוצות קטנות של מפגינים משליכי אבנים התעמתו עם השוטרים שהגיבו בירי גז מדמיע כדי לפזר את הפורעים.

מפגינים מתעמתים עם כוחות משטרה במהלך מחאות ברחבי צ'ילה. 21 באוקטובר 2019 (Photo by Marcelo Benitez/Getty Images)

ובכל זאת, מרבית ההפגנות שהתקיימו ביומו השני של סופ"ש ארוך בן ארבעה ימים (בשילוב חג מקומי) היו שלוות ושמרו על החוק וקהל המפגינים כלל הורים עם ילדיהם, אלה שרו, קפצו ורקדו. אלפי נשים לבשו שחורים ונשאו פרחי ציפורן לבנים לאות אבל על 20 המפגינים שנהרגו במחאות שפרצו לפני כשבועיים בעקבות הודעה על העלאה משמעותית של מחירי הרכבת התחתית. המחאה על מחירי התחבורה הציבורית הפכה במהרה למחאה נרחבת לשינוי עומק במבנה הכלכלה הצ'יליאנית. מאות נוספים נפצעו במהלך ההפגנות כתוצאה מהתנגשויות עם המשטרה והצבא, הצתות ומעשי ביזה שהתחוללו.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בעוד הנשיא סבסטיאן פיניירה מתמודד עם הדרישות הנרחבות למשכורות גבוהות יותר, פנסיות ראויות וביטוח בריאות משופר, שר האוצר שלו הודיע כי הממשלה זונחת את התוכנית להעניק הטבות מס לחברות.

מפגינים צ'ילאנים מניפים דגל עליו כתוב "פיניירה, התפטר" במהלך מחאות ברחבי צ'ילה. 21 באוקטובר 2019 (AP Photo/Miguel Arenas)

ראשי האופוזיציה התייחסו לצעד והודיעו כי אינו מספק וכמו רבים מן המפגינים, הצטרפו לדרישה לכונן חוקה חדשה שתחליף את זו שנכתבה ב-1980 תחת שלטונו של הגנרל הרודן, אוגוסטו פינושה, המאפשרת הפרטה מלאה או חלקית של שירותים ציבוריים בסיסיים וגישה למשאבים הטבעיים של צ'ילה, לרבות מים.

פיניירה הודיע מוקדם יותר השבוע כי הוא מבטל את ועידת שיתוף הפעולה האזורית של אסיה והמרחב הפסיפי ואת כינוס האו"ם בנושא התחממות גלובאלית שאמורים היו להתכנס בסנטיאגו בנובמבר ובדצמבר, זאת בשל המחאות שהתפרצו באחת המדינות העשירות בדרום אמריקה שסובלת מרמות גבוהות של אי-שוויון.