יו"ר סמסונג, לי סאנג הון הורשע אתמול (שלישי) בעבירות על חוקי העבודה בקוריאה הדרומית, ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל בבית הדין המחוזי בסיאול, לצד 25 נאשמים נוספים מהחברה. לי סאנג הון, 64, מונה לפני שנתיים לתפקיד היו"ר, לאחר שמילא קודם לכן את תפקיד מנהל הכספים של סמסונג.

לפי הBBC, נתפסו אינספור מסמכים בהם אנשי סמסונג תדרכו חברות בת להתנכל לפעילי האיגוד המקצועי. בשבוע שעבר סגן נשיא סמסונג קאנג קיונג הון נידון ל-16 חודשי מאסר באשמת התנכלות לאיגודים.

השופט דחה את טענותיו של סאנג הון כי לא ידע מה נעשה באותן חברות, וקבע כי "אין להעניק לו חסינות רק כי לא היה מודע". שאר הנאשמים קיבלו עונשים במדרג רחב.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לפי רויטרס, ההנחיות לשבש את פעילות האיגודים נעשתה בשנת 2013, כאשר הטקטיקות שננקטו כללו גרירת רגלים במשא ומתן, סגירת חברות בנות, בהן לאיגודים הייתה פעילות ענפה ואיסוף מידע רגיש על מובילי התאגדויות.

חברת סמסונג הודיעה כי היא "מקבלת בהכנעה שיחסם לאיגודים היה מתחת למה שמצופה ממנה". פארק דאנג אין, פרופסור באוניברסיטה הלאומית בסיאול, אמר כי "הפסיקה מסמלת שינוי במערכת המשפטית בקוריאה, אשר בעבר העניקה פסקי דין מקלים לאנשי עסקים שהורשעו".

גם עובדי חברת סאני, המשווק המורשה של סמסונג בישראל, התאגדו לפני כשנה בהסתדרות, והכריזו לאחרונה על סכסוך עבודה בטענה לגרירת רגליים מצד ההנהלה במו"מ הקיבוצי – במטרה להביא לפירוק ההתארגנות. יו"ר איגוד הסלולר, האינטרנט וההיי-טק, יקי חלוצי, אף פנה להנהלת סמסונג העולמית בדרישה שתתערב במשבר המקומי ביחסי העבודה.

טקטיקת סגירת חברות נעשתה גם בישראל, למשל בנסיונות לאגד טכנאים מחברת הוט בראשית העשור, לפני ואחרי שהחברה העבירה את רובם למיקור חוץ. הטקטיקה הצליחה וטכנאים רבים הועברו להעסקה במיקוד חוץ. במאמץ לא פשוט, הצליחו עובדי הוט לבסוף להתאגד בהסתדרות הלאומית, ועובדי הוט מובייל התאגדו בהסתדרות הכללית, אך זאת לאחר צמצום משמעותי במספר העובדים הישירים המועסקים על החברות מקבוצת הוט.