ועד עובדי בנק ישראל הציע להנהלה לעצור את העיצומים ולאפשר לחלק מהעובדים לעבוד מהבית, נוכח המשבר המוניטרי הנגרם כתוצאה מאיום הקורונה. לעת עתה, לא השיבה הנהלת הבנק להצעתם.

"אנו קוראים להנהלת הבנק לחזור למערכת יחסים שמבוססת על כבוד הדדי ושקיפות מול העובדים ולהמנע מהנחתות ומהפרות נוספות של הסכם 2019 כדי שנוכל כולנו להשיב את היציבות לבנק ישראל", כתבו במכתב ששלח הוועד למנכ"ל הבנק, לנגיד וליו"ר המועצה המינהלית. הוועד התנה את עצירת העיצומים למשך חודש בהקפאת מצב מוחלטת ביחס לכל הפרות ההסכם הקיבוצי, והצעדים השנויים במחלוקת בין הועד להנהלה.

חתימה על הסכם הקיבוצי בבנק ישראל (צילום: דוברות ההסתדרות).

מזה כשבוע שעובדי הבנק עוצרים תיקונים שונים במערכות הבנק במסגרת סכסוך העבודה. במרכז המאבק בין הוועד להנהלה עומדת סוגיית ההעסקה הקבלנית בבנק, והרחבת ההעסקה במסגרת הסכמים אישיים. חלק מהעובדים ניצבים כתף אל כתף עם העובדים המכוסים בהסכם הקיבוצי, באופן הפוגע בכוחם הארגוני, כך שכיום אחד מכל חמישה עובדים בבנק מוגדר כ'עובד זמני'. החל מיום רביעי הורה הוועד שלא לשתף פעולה עם 'יועצים חיצוניים' בענייני עבודה – זאת לאור המשך הקליטה של עובדים במודל העסקה קבלני זה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בנוסף, ביקש הוועד מההנהלה לשקול בחיוב לאפשר לעובדים עבודה מהבית בתגמול כחוק, כמענה מיידי להבטחת יציבות הבנק ופעילותו תחת איום הקורונה, תוך שמירה על בריאות העובדים. "אנו מזכירים כי בהתאם להבנות במכתבי הצד להסכם 2019, מנהלים לא ידרשו מעובדים לעבוד מן הבית ללא תגמול. הדבר נכון הן בימי קורונה והן בימי שיגרה: העובדים יבטיחו את המשך הפעילות הסדירה של הבנק, והמנהלים יוודאו שהם יתוגמלו על כך בהתאם לחוק" כתבו.

המשבר ביחסי העבודה בבנק מתרחש בתקופה סוערת בעולם הפיננסי, על רקע משבר הקורונה העולמי. הבנק הפדרלי בארה"ב, לראשונה מאז המשבר הכלכלי ב-2008, הודיע על הורדת הריבית שבועיים לפני המועד הקבוע, זאת לאחר שגם הבנק המרכזי של אוסטרליה הוריד את הריבית. מרבית האנליסטים מעריכים כי בנקים מרכזיים נוספים ילכו בעקבות הפד ויורידו ריביות במועדים הקרובים.

מבנק ישראל לא נמסרה תגובה.