צעדת המחאה של העובדות הסוציאליות המשיכה לעשות את דרכה מתל אביב לירושלים. היום (שני), צעדו 100 עובדות סוציאליות כ-16 ק"מ מראשון לציון דרך רמלה ללוד: "אנחנו הראשונות שנכנסות מתחת לאלונקה – איפה משרדי האוצר והרווחה? אנחנו לא נושמות". הצועדות זכו לתמיכת ראשי הערים וגם שמעו תיאור קשה של מי שהייתה צריכה עזרה של שרותי הרווחה ובשל מצוקת המערכת נאלצה לקחת את גורלה בידה.

צעדת המחאה של העובדות הסוציאליות מתל אביב לירושלים: "אנחנו נחנקות,‪ ‬דורשות הנשמה לשירותים החברתיים". (צילום: איגוד העו"ס)

דלאל דאוד, שישבה בכלא 18 שנים לאחר שרצחה את בעלה המתעלל, תיארה היטב את מצוקת המערכת. "27 פעמים התלוננתי על אלימות במשפחה, ואף אחד לא התייחס. לא הבנתי למה עובדת סוציאלית לא יכולה לעזור לי. היום אני מבינה, כי אין מי שישמור עליה כדי שהיא תוכל להגן עלינו. בזכות עובדת סוציאלית שאני מתה עליה, שקוראים לה תמר, שנכנסה לכלא וחקרה את הסיפור שלי, בזכותה כל עם ישראל הכיר את הסיפור שלי".

"כשנכנסתי לבית הכלא עזבתי ילד בן שלוש וכשיצאתי הוא היה בן עשרים ושלוש", היא מספרת. "שום עובדת סוציאלית לא ראתה אותו כל השנים. אני מבינה, כי אין תקציב, בכפר שלנו יש שתי עובדות סוציאליות ובבית הספר עצמו הייתה רק עובדת סוציאלית אחת. תדמיינו כמה ילדים שמה יש, אבל עובדת סוציאלית יש רק אחת. אז כמה היא יכולה, כמה היא יכולה לעזור לילדים האלה?"

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

דלאל דאוד נואמת בצעדת המחאה של העובדות הסוציאליות מתל אביב לירושלים: "לא הבנתי למה עובדת סוציאלית לא יכולה לעזור לי. היום אני מבינה, כי אין מי שישמור עליה כדי שהיא תוכל להגן עלינו.". (צילום: איגוד העו"ס)

יו״ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים ענבל חרמוני: "אין לנו אוויר, אנחנו נחנקות. לא ייתכן שעובדת סוציאלית ברשות מקומית מטפלת בממוצע ב-300 משפחות, 1,500 בני אדם, לבד! עובדת סוציאליים קשישים מטפלת בכ-500 קשישים בו זמנית, לבד".

צעדת המחאה של העובדות הסוציאליות מתל אביב לירושלים: "אנחנו נחנקות,‪ ‬דורשות הנשמה לשירותים החברתיים". (צילום: איגוד העו"ס)

"1,000 משרות של עובדות סוציאליות עומדות ריקות כי אף אחד לא מעוניין לאייש אותן בשל העומס, מגיפת האלימות והשכר המביש. מערכת שלמה הוזנחה, יובשה וננטשה. אנחנו הולכים להילחם, ולצעוק, ולא להפסיק עד שבממשלה ובמשרד האוצר יבינו מה חייבים לעשות: להבטיח הנשמה לשירותים החברתיים בישראל – עכשיו!" הבהירה חרמוני.

ראשי הרשויות תומכים

סגני ראשי ערים, מחזיקי תיקי רווחה ושירותים חברתיים וחברי מועצה פרסמו היום (שני) מכתב תמיכה גלוי במאבק העובדות הסוציאליות. עמיעד טאוב, המשנה לראש עיריית מודיעין ויוזם המכתב: "העובדות והעובדים הסוציאליים ניצבים בחזית העשייה העירונית, ונותנים מענים ברגישות רבה לתושבי הערים והמועצות המקומיות. על רקע העלייה במספר המקרים בעקבות הקורונה לצד השחיקה המתמדת בתנאי העובדים הסוציאליים יש לדאוג לאיוש מיידי של 1,000 התקנים החסרים באמצעות דאגה לתנאים ראויים ולביטחון העובדות והעובדים".

צעדת המחאה של העובדות הסוציאליות מתל אביב לירושלים: "אנחנו נחנקות,‪ ‬דורשות הנשמה לשירותים החברתיים". (צילום: איגוד העו"ס)

ראש עיריית רמלה מיכאל וידל הצטרף לצעדת העובדות הסוציאליות: "בתקופת משבר הקורונה מי שעבד הכי קשה זה העובדות והעובדים הסוציאליים. 100 אחוז התייצבות, לא משנה מצב בריאותי או משפחתי. סיכנתן את החיים שלכן למען הציבור, למען הקשישים, למען ילדים בסיכון. אני אעשה הכל כדי להעלות לכן את השכר, אבל אנחנו ראשי הערים זקוקים למשרד האוצר. אעביר את המסר באופן אישי לשר האוצר ישראל כץ, כי מגיע לכן. לא עושים לכן טובה – השכר שלכן חייב להיות גבוה יותר".

העובדות הסוציאליות יצאו לצעדה במחאה על תנאי העסקתן, על כך שהן חשופות באופן יומיומי לאלימות ועל העומס הכבד שיש עליהן. מחר (שלישי) הצעדה תצא מעוזיאל ללטרון, וביום חמישי הן יגיעו לירושלים ויפגינו מול הכנסת.