"לממשלה אין תכנית מסודרת לטיפול וסיוע לשוכרים שנקלעו לקשיים", אמר ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, בדיון שהתקיים היום (שלישי) ועסק במשבר שוכרי הדירות בישראל שנפגעו כלכלית בתקופת סגר הקורונה.

"אי אפשר להסתפק רק בחל"ת ודחייה בארנונה"​, אמר מרגי בתגובה לנתוני נייר עמדה של מרכז המחקר והמידע של הכנסת המעידים כי 12% מהשוכרים לא שילמו את שכר הדירה בחודש אפריל.

"לא ייתכן שיש משבר קורונה ואני תלוי רק בישראל כ"ץ. למשרד השיכון אין מה להגיד? אי אפשר שבכל משרדי הממשלה התוכנית הכלכלית תסתכם רק בחל"ת והנחה בארנונה", אמר מרגי והוסיף כי בכוונת הוועדה לזמן לדיונים את השרים הרלוונטיים. 

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ח"כ יעקב מרגי בוועדת הכלכלה של הכנסת (צילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת)

ח"כ להב הרצנו (יש עתיד) שיזם את הישיבה יחד עם ח"כ ג'אבר עסאקלה (הרשימה המשותפת)  אמר כי רק 3% מהמשכירים גילו חמלה והקלו על השוכרים בצורה כזו או אחרת. ח"כ להב הרצנו ציין כי לפי הלמ"ס מדובר בעיקר בצעירים בני 20-34, שנפגעו הכי קשה ברמה התעסוקתית ומעל 80% מהם עדיין לא שבו לעבודה. הוא הוסיף כי "במדינות אחרות בעולם כמו ארה"ב, ספרד, פורטוגל ואירלנד, זיהו שמצוקת הדיור של הדור הצעיר זה לא חרטא". 

מנהל המחלקה התקציבית במרכז המחקר והמידע של הכנסת, עמי צדיק, הציג נתונים לפיהם נכון ל-2018 היו בישראל 2.6 מיליון בתי אב, מתוכם שני שליש גרים בדירה בבעלותם ו-28% מתגוררים בשכירות. לדבריו, בעלי המשכנתאות זכו לפתרון בדמות דחיית תשלומי משכנתה, בעוד שלגרים בשכירות המדינה לא מציעה פתרון. הוא הוסיף, כי סקר של חוקרים מאוניברסיטאות תל אביב וירושלים, שנערך באפריל, מצא שבגלל המשבר 12% מהשוכרים לא שילמו את מלא שכר הדירה – כאשר כ-40% מתוכם לא שילמו כלל והיתר שילמו רק חלק. נציג הלמ"ס, בועז בן אהרון, הוסיף כי רק 2.5% ממשקי הבית קיבלו דחייה או הנחה בשכר הדירה.

סגן יו"ר ארגון מתווכי המקרקעין, אסף אפשטיין, אמר כי כיום יש הרבה יותר דירות ריקות בגלל הקורונה. הוא הוסיף כי אנחנו בפתחו של משבר נדל"ני, ואמר כי הארגון מציע קו חם בחינם לשוכרי הדירות ולבעלי הנכסים, על מנת לנסות לתת תשובות לחלק מהשאלות שמתעוררות בשל המשבר.

לפי נציגת משרד המשפטים, ליאת שטרק, קשה להתערב בחוזים בין שני צדדים. רפרנט שיכון באגף התקציבים באוצר, יפתח עשהאל, אמר כי המדינה התמקדה בסיוע בהכנסות שנפגעו ולא בהוצאות. עם זאת הוא ציין כי נבחנת, יחד עם משרד השיכון, אפשרות להקלה בשכר הדירה.

היו"ר מרגי סיכם ואמר כי "הוועדה קוראת לחדש את התוכניות לבניית יחידות דיור להשכרה, וכן קוראת לבוא לקראת השוכרים בפריסת תשלומי ארנונה, חשמל ומים. הוועדה קוראת למשרד השיכון להגמיש קריטריונים לסיוע בשכר דירה למיעוטי יכולת, ולהפחית גובה שכר דירה בדיור הציבורי. הוועדה פונה לראשי האוניברסיטאות להתחשב במצב הסטודנטים ולהפחית שכר דירה במעונות, וקוראת למשכירי דירות לבטל קנסות למי שנאלץ לעזוב את הדירה בשל המצב הכלכלי".

נדיבות כלפי רוכשי דירות, אדישות לשוכרים

משבר הקורונה פוגע בשוכרי דירות הרבה יותר מאשר במשלמי משכנתאות. בנק ישראל מאפשר לכלל משלמי משכנתאות להגיש בקשה לדחיית תשלומי המשכנתה עד ה-31 ביולי. מתן הדחייה לא מקטין את התשלומים, אך עשוי למנוע קריסה מיידית וחילוט הנכס. לעומתם, שוכרי הדירות תלויים בחסדיהם של המשכירים.

על פי הסקירה המחקרית, בישראל כמעט כל משלמי המשכנתה זכאים להטבה בצורת מתן אפשרות לדחיית תשלומים, כאשר במרבית המדינות המפותחות ישנן התניות על כך, כמו הוכחת פגיעה בהכנסה האישית. לעומת זאת, במדינות קליפורניה ואינדיאנה בארצות הברית העניקו סייעו לשוכרי דירות, בדמות איסור פינוי מהבתים בעת המגיפה ואף סיוע במימון שכר הדירה. בפורטוגל, שוכרי דירות שנפגעו בהכנסתם זכאים לדחיית תשלומי שכר דירה.