שביתת העובדות הסוציאליות, במסגרתה הושבתו כלל השירותים החברתיים בישראל, נכנסה ליומה השלישי. מאות עובדות הפגינו הבוקר (רביעי) במספר צמתים ברחבי הארץ במחאה על על תנאי השכר, תנאי המוגנות והעומס בעבודה, כמו גם על טענתן לסירוב משרד האוצר לקיים איתם משא ומתן. במחלף לא גווארדיה, חסמו המפגינות את הירידה לנתיבי איילון לכיוון צפון, בירושלים נחסם אזור גשר המיתרים ובחיפה נחסמה צומת מת"ם.

מחאת העובדים הסוציאליים (צילום:איגוד העובדים הסוציאליים)

"התעלמות האוצר היא התעלמות שוביניסטית. אנחנו נשים מוחלשות כלכלית, אז פקידי האוצר מתעלמים" נמסר מאיגוד העובדים הסוציאליים, "עם סקטור גברי חזק כבר מזמן היו מנהלים משא ומתן רציני".

אמש הקימו העובדות הסוציאליות מאהל מחאה בכפר אחים, מול ביתו של שר האוצר ישראל כ"ץ בדרישה שיתערב במשבר בשירותים החברתיים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, בהפגנה בירושלים: "אסור לוותר להם, ואסור לוותר עליכם, ולכן חיזקו ואימצו, אנחנו נעשה כל מה שניתן וכל מה שתרצו גם מאתנו לסייע לכם כי כולנו באותה חבילה, אז חיזקו ואימצו, ישר כוחכם".

בדיון בנושא שערכה אתמול ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, אמרה יו"ר האיגוד, ענבל חרמוני, כי השביתה תסתיים רק כאשר ייענו שלוש דרישות: תקצוב תכנית המוגנות, רפורמה במבנה השכר ותוספת רוחבית שקלית ומידית של 1,250 שקלים לכל עובד סוציאלי. נציג האוצר שנכח בדיון אמר כי "האולטימטום לא מקובל עלינו".

עובדות סוציאליות חוסמות את צומת מת"ם בחיפה. (צילום: איגוד העובדים הסוציאליים)

כאמור, ביום שני השבוע הודיע איגוד העובדים הסוציאליים על השבתת מערכת הרווחה ללא הגבלת זמן. השביתה מקיפה את כל העובדים הסוציאליים ברשויות המקומיות, במשרדי הרווחה, החינוך והבריאות, ביטוח לאומי, הרשות לשיקום האסיר, יחידות הסיוע לבתי המשפט, חקירות ילדים, פנימיות, וועדות להפסקת הריון.

כחלק מהשביתה לא יערכו חקירות ילדים, לא יינתנו צווי הגנה לילדים ונוער בסיכון, לא יתקיימו ועדות להפסקת הריון, לא יינתן מענה לפניות קשישים, לא יטופלו מקרי אלימות במשפחה, לא יערכו השמות של קטינים לפנימיות ולא יוגשו תסקירי עובדות סוציאליים לעבריינים ועצירים שיחזרו לקהילה.