הסכם חדש שנחתם בשבוע שעבר מתחיל לפתור את הבעיה של הימאים שנותרו מרותקים למקום עבודתם בעקבות מגיפת הקורנה. כ-200,000 אנשי צוותי-ים נשארו מרותקים לספינות במשך חודשים רבים, זאת בשל האיסור על כניסת זרים למדינות רבות וביטולי טיסות. "הימאים הם בקבוצת העובדים שנפגעה באופן הקשה ביותר מהתפרצות המגיפה" אמרה קורין וארגה, מנהלת מחלקת התקנים הבינלאומיים של ארגון העבודה הבינלאומי (ה-ILO), "בעיקר כעת, בזמן שהם מספקים שירותים חיוניים לחברה, עומדים בלחצים ונמצאים בתשישות גופנית ונפשית בשל חוסר יכולתם לחזור לביתם".

ההסכם החדש שנחתם כעת ושעליו חתמו הממלכה המאוחדת, ארצות-הברית, איחוד האמירויות הערביות ותשע מדינות נוספות, יביא לפתיחת הגבולות עבור הימאים ולשילובם בטיסות מסחריות, מה שיאיץ את מאמצי ההשבה שלהם לארצותיהם ויאפשר להם להמשיך ולעבוד.

ההסכם מכיר בימאים כ"עובדים חיוניים" שעבודתם מבטיחה את זרימת הסחר ומתן אספקה רפואית חיונית, ציוד בטיחות, מזון וסחורות קריטיות אחרות. הכרה בינלאומית זו תפתח בפני הימאים את הגבולות ותאפשר סוף סוף את שובם לבתיהם לאחר ארבעה חודשים של שהות בים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"אני מברך על המאמצים המתואמים שנעשו על ידי השותפים שלנו והקהילה הבינלאומית", אמר גיא ריידר, מזכ"ל ארגון העבודה הבינלאומי. הוא קרא לכל המדינות החברות בארגון העבודה הבינלאומי להצטרף ולתמוך ביישום ההצהרה המשותפת הזו.

ישראל מצויה בשפל של כל הזמנים במספר הימאים הפועלים בצי הסוחר הישראלי.