ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) דרש הערב מהשר במשרד הביטחון מיכאל ביטון, לפעול נגד סגירת מאפיית 'לחמנו-מאפיה מרחבית' בקרית שמונה, המעסיקה כ-150 עובדים, אותה הגדיר כ"מכה אנושה לעיר". המאפייה צפויה להיסגר בעקבות החלטת משרד לא לאפשר לה לגשת למכרז למכירת לחם לבסיסי צה"ל, מה שמהווה את עיקר הכנסתה.

אחרי ששוחח עם גלעד אהרונסון, מנהל התפעול של המאפייה פנה אזולאי לביטון, בדרישה להעביר לה 30% מאספקת הלחם לצה"ל כמפעל בפריפריה, על בסיס העדפה לאומית.

לחמנו מרחבית, מאפייה בקריית שמונה (צילום: ליאון דהן)

"אני לא רוצה לתאר מה יקרה בעיר, שגם כך נמצאת בבעיית אבטלה קשה מאוד", כתב אזולאי לשר, "אין בקריית שמונה ובסביבתה די מקומות עבודה שיכולים לקלוט מספר כזה של עובדים".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עובדי המאפייה הפגינו הבוקר מול ביתו של שר הביטחון בני גנץ, כנגד החלטת המשרד. "נזכרים בנו רק כשיש קטיושות בקריית שמונה, ואז באים ללטף אותנו", אמר ל'דבר' יו"ר ועד העובדים, איציק דהן, "כשזה מגיע לפרנסה, אף אחד לא מתייחס אלינו".

עובדי מאפיית 'לחמנו מרחבית' מפגינים מול ביתו של שר הביטחון, בני גנץ (צילום: ועד עובדי 'לחמנו מרבית')

לדבריו, אספקת הלחם לצה"ל היוותה כמחצית מפעילות המפעל, ובלעדיה היא לא תוכל להמשיך להתקיים. המאפייה תיסגר. "היה מכרז, בסדר. אבל אם ההצעה שלנו הייתה יקרה יותר ב-20 אגורות, בשביל זה שווה לזרוק 150 משפחות בקריית שמונה לאבטלה? לביטוח הלאומי? לרעב?", הוסיף, "ובשביל מה? כדי לתת למאפייה גדולה שתהפוך למונופול מתח רווחים של עוד כמה אגורות? אנחנו חיים בקו העימות, על קריית שמונה צריך להסתכל אחרת, לראות גם את האנשים. העיר הופכת עיר רפאים".

על פי משרד הביטחון, במכרז ניתנה עדיפות של 15% למפעלים מאזורי עדיפות לאומית כדוגמת המאפייה בקריית שמונה. עם זאת, טענו משרד כי ההצעה שנמסרה על ידה לאזור הצפון והמרכז, הייתה גבוהה בלמעלה מ-15% מהצעות מתחרות, ולכן נאלץ לפסול את השתתפותה.