ממשלת אתיופיה התירה לאו"ם לחזור ולפעול במחוז תיגראי שבצפון המדינה אחרי חודש של לחימה במהלכו נותק המחוז מהעולם, כך הודיע היום (רביעי) הארגון. ההודעה באה אחרי שבסוך השבוע הכריז שראש ממשלת אתיופיה,  אביי אחמד, על ניצחון במלחמה עם המחוז הבדלני.

לפי ההסכם החדש, סוכנויות האו"ם ישובו לפעול בכל חלקי תיגראי, שתחת שליטת הממשלה הפדרלית, וכן במחוזות הסמוכים אמהרה ואפאר. ההסכם יאפשר אספקת מזון, תרופות ודלק לתיגראי, בה חיים כ-6 מיליון בני אדם שמצבם ההומניטרי הדרדר בחודש האחרון.

תושבי מחוז תיגראי נמלטים לסודאן מחשש להתקפה של צבא אתיופיה על המחוז הבדלני. (צילום: AP Photo/Nariman El-Mofty)

בשבועות האחרונים דרשו האו"ם וארגוני סיוע נוספים שממשלת אתיופיה שתעניק להם גישה לתיגראי, זאת על רקע הדיווחים על המשבר ההומניטרי. סביאנו אברו, דובר במשרד האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים, אמר לסוכנות הידיעות איי.פי כי הצוות הראשונה להערכת הצרכים במחוז תצא אליו כבר היום. "כמובן שאנו פועלים לכך שנוכל להעניק סיוע בכל המחוז, ולכל אדם שיזדקק לסיוע", אמר.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לדברי אברו, האו"ם וארגוני הסיוע שאיתם הוא פועל מחויבים לעמידה בקשר עם "כל הצדדים לסכסוך". זאת כדי להבטיח כי הסיוע יהיה "מבוסס בקפידה על הצרכים של האוכלוסייה", על פי עקרונות הומניטריים, ותוך שמירה על ריבונות השלטונות המקומיים ועל ניטרליות בסכסוך.

יותר ממיליון תושבי מחוז תיגראי נעקרו מבתיהם בעקבות המלחמה, מתוכם לפחות 45 אלף נמלטו לסודאן השכנה. האו"ם וארגוני סיוע נוספים נאבקו במטרה להבטיח את ביטחונם התזונתי של העקורים והפליטים. התקשורת ודרכי הגישה לתיגראי נותרו חסומים, ועל פי מנהיגי הבדלנים התגרים הלחימה עדין נמשכת.