דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת כ"ו בסיון תשפ"ב 25.06.22
25°תל אביב
  • 18°ירושלים
  • 25°תל אביב
  • 24°חיפה
  • 25°אשדוד
  • 23°באר שבע
  • 35°אילת
  • 28°טבריה
  • 21°צפת
  • 24°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
ספורט

"איך ננצח נבחרת כמו מלטה?": נבחרת הנשים בכדורגל לא שיחקה משחק אימון מעל 5 שנים

נבחרות הנשים בדרג של ישראל - אסטוניה, ליטא, מלטה וקפריסין - שיחקו, מאז 2016, בין 38 ל-15 משחקי אימון מול נבחרות אחרות | לי פלקון, שחקנית נבחרת ישראל לשעבר: "זאת עוד נקודה שרואים דרכה שאין שום השקעה"

נבחרת ישראל מול נבחרת מלטה, מוקדמות יורו 2021 (צילום: איתן דותן, ההתאחדות לכדורגל בישראל)
ליאור ברטל
ליאור ברטל
כתב ספורט
צרו קשר עם המערכת:

לנבחרת הנשים של ישראל בכדורגל יש תואר אליפות אחד: היא מחזיקה ברצף הארוך ביותר באירופה של אי קיום משחקי אימון בינלאומיים. הפעם האחרונה שהנבחרת פגשה נבחרת אחרת למשחק ידידות היתה במרץ 2016, כששיחקה מול נבחרת קפריסין. מאז רואות השחקניות את שאר הנבחרות באירופה משקיעות במשחקי אימון ומתקדמות, בעוד ישראל התדרדרה מהמקום ה-53 בדירוג פיפ"א ב-2017 למקום ה-71 כיום.

המשחק היחיד שקיימה הנבחרת הישראלית ב-5 השנים האחרונות, שאינו משחק רשמי, היה משחק הראווה המתוקשר מול מועדון הפאר צ'לסי, שנערך בתמיכתו של המיליארדר רומן אברמוביץ', באוגוסט 2019, ומשך מספר שיא של 8,500 צופים לאצטדיון המושבה בפתח תקווה.

את קמפיין מוקדמות אליפות אירופה האחרון סיימה נבחרת ישראל עם ההפסד הגדול בתולדותיה – 12:0 מול איטליה. הנבחרת עלתה למשחק בהרכב צעיר וחסר, לאחר עזיבתן של מספר שחקניות בכירות. "משחקי אימון הם עוד חלק מפאזל שבגללו אנחנו ממשיכות להישאר מאחור", אומרת ל'דבר' לי פלקון, מהכדורגלניות הבכירות בישראל ושחקנית הנבחרת לשעבר. "זאת עוד נקודה שרואים דרכה שאין שום השקעה".

"אמרו שאין כסף"

בטורניר הידידות האחרון שבו השתתפה ישראל, ב-2016, היו עוד ארבע נבחרות בדרג שלה: אסטוניה, ליטא, מלטה וקפריסין. נבחרת אסטוניה קיימה מאז 38 משחקי אימון מול נבחרות אחרות; ליטא קיימה 30 משחקי אימון מול נבחרות אחרות, מלטה קיימה 28 משחקים; וקפריסין שיחקה 15 משחקים.

רק 7 מ-51 הנבחרות באירופה, שנרשמו למוקדמות מונדיאל 2023, קיימו פחות מ-10 משחקים מאז מרץ 2016. יוון, לדוגמה, קיימה 4 משחקים בלבד. ואילו נבחרת צרפת, המדורגת שלישית בעולם, מובילה את אירופה עם 45 משחקי ידידות באותה התקופה.

משחקי אימון של נבחרות הנשים באירופה (עיצוב: אידאה)

לדברי פלקון, שהחליטה לפרוש מהמדים הלאומים בגיל 29 בלבד, שחקניות הנבחרת פנו לא פעם לראשי הנבחרת והתאחדות כדי לברר מדוע אין משחקי אימון ולא קיבלו תשובה מספקת: "הרגילו אותנו שאלו התנאים. הרבה פעמים אמרו שאין כסף להשקיע במשחק ידידות".

"שאר העולם מתקדם ואנחנו דורכות במקום"

את מוקדמות אליפות אירופה 2021, פתחה הנבחרת עם הפסד ביתי מינימלי (3:2) לאיטליה החזקה. בדצמבר 2020 פגשה ישראל את נבחרת מלטה, והפסידה 2:0. מלטה הגיעה לטורניר לאחר תהליך ארוך של השקעה, ועלתה בזכות הניצחון למקום הרביעי בבית, על חשבון נבחרת ישראל, שסיימה את הקמפיין במקום הלפני אחרון.

לי פלקון במדי נבחרת ישראל מול נבחרת מלטה, מוקדמות יורו 2021. "כל שאר העולם מתקדם ואנחנו דורכות במקום" (צילום: אלן שיבר, באדיבות התאחדות לכדורגל)

"מלטה זאת נבחרת שעד לפני שלוש שנים היינו מנצחות אותה", אומרת פלקון, "עכשיו הפסדנו לה, כי הן פשוט יותר טובות. העניין הוא שכל שאר העולם מתקדם ואנחנו פשוט דורכות במקום. מתפלאים איך הפסדנו, אבל איך ננצח נבחרות כמו מלטה כשההשקעה אצלנו מינימלית? הגישה של ההתאחדות לכדורגל היא לעשות את המינימום האפשרי ולקוות שהדברים יתחברו, הגישה הישראלית שיהיה בסדר".

מאמן הנבחרת היוצא, גבי בורשטיין: "הגשתי תוכנית לתקופה הקרובה"

גבי בורשטיין, שהחליף את גיא עזורי כמאמן הנבחרת, אימן אותה בקמפיין האחרון. "המטרה שלי הייתה לקדם את כדורגל הנשים בנבחרות", אומר בורשטיין ל'דבר' עם סיום תפקידו, "ניסיתי לשנות עם הכנסת גישה יותר מקצוענית. הגשתי להתאחדות תוכנית לתקופה הקרובה, כדי שיהיו עוד משחקי אימון גם בנבחרות הצעירות, כדי להכין את השחקניות לשלבים היותר חשובים. היה לי חשוב לקדם משחקים מול נבחרות אחרות, כדי שהשחקניות יצברו ניסיון בינלאומי וישחקו עם סמל הנבחרת והמדינה על החולצה. הגשנו בקשה להתאחדות כדי שלכל נבחרת תהיה כמות משחקים די מכובדת".

גבי בורשטיין, מאמן נבחרת ישראל נשים בכדורגל היוצא: "ניסיתי לשנות עם הכנסת גישה יותר מקצוענית" (צילום: ההתאחדות לכדורגל בישראל)

"ההתאחדות", מוסיף בורשטיין, "עוברת תהליך של שינוי, ואני מקווה שתהיה החלטה חיובית, לא משנה מי ימשיך אחרי, לא משנה מי יאמן בעתיד. אם מישהו אחר יקבל את מה שאני ביקשתי, זה דבר טוב".

תגובת ההתאחדות לכדורגל: "השנה וחצי האחרונות היו בסימן הקורונה ולא נערכו משחקי אימון כמעט של אף נבחרת, זולת אלה שאנו מחויבים אליהם במסגרת ליגת האומות (גברים). וגם הם, נגד נורבגיה, למשל, בוטלו ברגע האחרון. טרם החלטה על רפורמה בנבחרת הנשים ובכדורגל הנשים, ובכלל זה מינוי צוות אימון, אין הצדקה לקיום משחקי אימון".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!