דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום ראשון כ"א בשבט תשפ"ב 23.01.22
10°תל אביב
 • ירושלים
 • 10°תל אביב
 • 11°חיפה
 • 10°אשדוד
 • באר שבע
 • 10°אילת
 • 10°טבריה
 • צפת
 • 11°לוד
 • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
כלכלה

אלפי חקלאים חסמו צמתים במחאה על רפורמת הייבוא: ״מה שחמאס לא הצליח לעשות, הממשלה עושה״

המפגינים חסמו את התנועה והשליכו ביצים וירקות, בדרישה לבטל את הסרת מכס על תוצרת מחו"ל בחוק ההסדרים | שר האוצר ליברמן: ״השלכת ביצים לא תטיב עם הצרכנים, מקדמים הטבות חסרות תקדים לחקלאים״

 • הפגנות החקלאים בצמתי הארץ (צילום: חקלאי ישראל - מטה המאבק)
 • הפגנות החקלאים (צילום: ברייס קני)
 • הפגנות החקלאים בצמתי הארץ (צילום: חקלאי ישראל - מטה המאבק)
 • בצלים הושלכו על הכביש בצומת גילת, בהפגנת חקלאים נגד רפורמת הייבוא (צילום: חקלאי ישראל - מטה המאבק)
 • הפגנות החקלאים בצמתי הארץ (צילום: חקלאי ישראל - מטה המאבק)
 • הפגנות החקלאים (צילום: ברייס קני)
מור הופרט
מור הופרט
סביבה ואופנה
צרו קשר עם המערכת:

אלפי חקלאים הפגינו הבוקר (חמישי) ב-8 צמתים מרכזיים בחרבי הארץ, במחאה על רפורמת הייבוא שמקדמים משרדי האוצר והחקלאות באופן חד צדדי במסגרת חוק ההסדרים. החקלאים הציבו שלטים עליהם נכתב: "רשתות השיווק אשמות ביוקר המחיה", ו"ערכים לא מייבאים מטורקיה, למה עגבניות כן?". בחלק מהצמתים השליכו המפגינים ביצים וירקות על הכביש.

החקלאים הפגינו בצומת הגומא, מגידו, כברי, חפר, ביל"ו, גילת, עין יהל ופצאל. את ההפגנה ארגן מטה המאבק המשותף של כלל הארגונים החקלאיים, המועצות האזוריות ותנועת המושבים והתנועה הקיבוצית.

ח"כ לשעבר, אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אמר הבוקר: "חקלאים בכל רחבי הארץ יצאו היום להפגין כדי לומר בקול רם וברור: מי שקובע את המחיר בסופר הוא לא החקלאי שמקבל שקלים בודדים על התוצרת – אלא רשתות השיווק שמוכרות במחיר של פי כמה וכמה וגורפות מיליארדי שקלים על גב הצרכנים ועל גב החקלאים".

"לחקלאים אין השפעה על מחירי הפירות והירקות, ושום השפעה על יוקר המחיה", הוסיף וילן, "מדובר בפחדם של שרי האוצר והחקלאות לתקוף את רשתות השיווק והקמעונאים, ולכן הם נטפלים דווקא לחקלאים, אלה שעובדים בשדה, בחמסין ובחורף. פערי התיווך הם של מאות אחוזים, אבל כנראה שעם בעלי רשתות השיווק הם מפחדים להתעסק. הגענו לכאן, כמו גם לצמתים בכל רחבי הארץ, כדי להוכיח שלא ניתן שיסגרו את החקלאות במדינת ישראל. לא נשתף פעולה עם רפורמה שתפגע במדינה, באזרחים, בחקלאים, בביטחון הפיזי והתזונתי של כולנו".

הפגנות החקלאים בצמתי הארץ (צילום: התאחדות החקלאים)

הפגנות החקלאים (צילום: ברייס קני)

דובי אמיתי, יו"ר המגזר העסקי והתאחדות האיכרים, תקף את הממשלה: ״נמשיך להילחם עד להוצאת הרפורמה מחוק ההסדרים. מה שבלוני התבערה, החמאס והחיזבאללה לא הצליחו לעשות עד היום, מנסים לעשות לנו בתוך הבית – ירי בתוך הנגמ"ש".

אתמול התפוצץ המשא ומתן בין מנכ"לית משרד החקלאות נעמה קאופמן ואגף התקציבים במשרד האוצר להנהגת החקלאים בשל סירובה של קאופמן לדון בפשרה בעניין ביטול התכנון בענף ההטלה. לטענת החקלאים משרדי האוצר והחקלאות מסרבים בנוסף לחתום על הסכם רפורמה כולל בענף החקלאות במשותף עם החקלאים שלא במסגרת חוק ההסדרים.

הפגנות החקלאים (צילום: ברייס קני)

בהפגנות השתתפו גם חניכי תנועת הנוער העובד והלומד. שחר ספיר, חניכה בקן כפר גלעדי של התנועה, אומרת ל'דבר': "כשעבדתי בחקלאות בקיבוץ וכשהתנדבתי אצל חקלאים במסגרת התנועה או באופן עצמאי, הבנתי איזה עבודת קודש הם עושים וכמה החקלאות חשובה במדינת ישראל. עצוב לראות שמנסים במדינה שלנו להעביר רפורמות שיפגעו בחקלאות הישראלית. אני גאה להיות חלק מתנועה שעומדת מנגד לזה ומקווה שהמאבק הזה יצליח, ונוכיח שהוא מאבק לא רק של החקלאים אלא גם שלנו האזרחים".

ערן דורון, ראש המועצה האזורית רמת הנגב בהפגנת החקלאים בצומת גילת: "ממשלת ישראל מחפשת כל פעם מחדש את השעיר לעזאזל לבעיות יוקר המחיה שהיא עצמה יוצרת. פתיחת השוק ליבוא היא מכת מוות לחקלאות הישראלית".

עמית יפרח, יו״ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ״ל תנועת המושבים: ״המאבק הוא על החקלאות הישראלית. האם שווה להרוס את מפעל ההתיישבות ולפגוע אנושות בחקלאי עוטף עזה מגדלי הירקות, מגדלי הביצים בגבול הצפון והפירות ברמת הגולן – וכל זה בשביל חקלאי ארדואן? אני מציע לשר החקלאות הנכנס: קודם כל תעמיד את חקלאי ישראל עם נתוני פתיחה מתאימים הכוללים הפחתה במים וחסמים בעובדים הזרים ותשקיע בדור הצעיר וחדשנות. כשהבן רואה מה המדינה עושה לאבא, בוודאי שאין קיום לחקלאות ודור המשך. אנחנו בשבר ערכי, וכשהמדינה תתעורר כבר יהיה מאוחר, יישארו פה יבואנים ופקידים. חקלאות והתיישבות לא תהיה פה״.

שי חג׳ג׳, יו״ר מרכז השלטון האזורי וראש המועצה האזורית מרחבים: ״רוב חברי הכנסת יודעים שהרפורמה הרסנית, ואני רוצה להאמין שהם ילכו עם האמת שלהם ולא יתנו יד לפגיעה אנושה בענף החקלאות. אנחנו משקיעים את התקציב הגדול ביותר בביטחון, אבל באותה שעה אנחנו עלולים לפגוע בביטחון אם נהיה תלויים במדינות אחרות ביבוא מזון טרי ואם נפקיד בידיהן את ההחלטה אם להפסיק את אספקת המזון. יוקר פירות והירקות מחייב טיפול, אולם מה שגורם לו הם פערי התיווך. פערי התיווך הגבוהים הם פשע. צריך להקים ועדת חקירה כדי לבדוק את הגורמים לפערי התיווך ואיך ניתן לצמצם אותם״.

ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית: "חקלאי לא מוותר על יום עבודה בשדות ובמטעים אלא אם מדובר במקרה של חיים ומוות. הרפורמה החד צדדית של משרד החקלאות והאוצר היא גזר דין מוות לחקלאים ולחקלאות. וחקלאי ישראל יצאו היום לצעוק את צעקתם כדי שתישמע במשרדים האטומים בירושלים. אין ציונות בלי חקלאות ואין ביטחון בלי חקלאות. איפה שאנחנו לא נחרוש את השדה נאבד את הריבונות. אנחנו לא מוותרים על הריבונות ואנחנו נלחמים על עתיד החקלאות ואני פונה לעם ישראל, למרות אי הנעימות שנגרמת עקב ההפגנות, לתמוך בחקלאי ישראל, להבין שלא הם אחראים ליוקר המחיה אלא רשתות השיווק שעושות מיליארדים על גב החקלאים ועל גב הציבור ובהם יש לטפל לפני הכל".

שר האוצר, אביגדור ליברמן בהתייחסות למחאת החקלאים: ״השלכת ביצים, פירות וירקות על הכבישים תוך חסימת הדרכים לא תטיב עם הצרכנים, לא תביא להגדלת התוצרת או רמת הצריכה בשום צורה אלא רק תפגע בהם בדרכים נוספות.

צר לי שהחקלאים בוחרים שלא להתמקד בגופו של עניין ובשאלה המטרידה ביותר – מדוע ב-20 שנה האחרונות מחירי הפירות עלו בלמעלה מ-100%, הירקות בלמעלה מ-80%, הצריכה ירדה ב-20% ולמה הפירות בסקנדינביה זולים יותר מבחיפה?

רק נזכיר שהרפורמה שאנחנו מביאים מעניקה הטבות חסרות תקדים לחלקאים בין היתר: תמיכה ישירה של מיליוני שקלים, הוזלה משמעותית בחומרי ההדברה והדישון, סימון תוצרת הארץ והשקעת מיליארדים במחקר ופיתוח בדרך להסבת החקלאות לחדישה ומתקדמת״.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!