דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שלישי ט"ז באייר תשפ"ב 17.05.22
22°תל אביב
  • 20°ירושלים
  • 22°תל אביב
  • 20°חיפה
  • 21°אשדוד
  • 20°באר שבע
  • 25°אילת
  • 22°טבריה
  • 16°צפת
  • 22°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
העלאת יהודי אתיופיה

משפחות הממתינים לעלייה מאתיופיה זועמות על הרשויות: "אמא לא צריכה לבכות על הילדים שלה 14 שנים"

הקריאה להעלות את יהודי אתיופיה שחלק ממשפחותיהם כבר עלו לארץ גוברת, וביום ראשון תיערך הפגנה מול ישיבת הממשלה | סורפל עלמו שאחיותיו ממתינות לעלייה: "32 אלף איש עולים כל שנה לישראל, כמה מהם אתיופים? יש פה גזענות"

משפחתה של אתי גולד'ה במחנה המעבר לממתינים לעלייה בגונדר, אתיופיה. במרכז: ט'אפה אטאלו, דודה של אתי (צילום: אלבום פרטי)
יהל פרג'
יהל פרג'
עורך
צרו קשר עם המערכת:

האחיות של סורפל עלמו והדודים של אתי גולד'ה ממתינים כבר שנים בגונדר שבאתיופיה לעלייה. כעת עם התדרדרות מצב הלחימה באתיופיה, התקווה לראות אותם בישראל הפכה לחשש ממשי לחייהם. אמש (שלישי), בדיון בעקבות המצב הביטחוני באתיופיה, הכריעו שרת הפנים איילת שקד ושרת העלייה והקליטה פנינה תמנו-שטה לפעול לזירוז עלייתם של הממתינים שעונים לקריטריונים של החלטה 716, שקיבלה ממשלת ישראל ב-2015.

"ברור שהם יהודים", משיבה גולד'ה לטענות שנשמעות לאחרונה על זהותם של יהודי אתיופיה. "סבתא שלי המתינה בגונדר כיהודייה ועלתה בכוח חוק השבות ב-2007. אם מדינת ישראל הייתה חושבת שהיא לא יהודייה, לא היו מעלים אותה".

גיטה אטאלו, דוד של אתי גולד'ה, ממתין לעלייה לישראל במחנה המעבר בגונדר שבאתיופיה (צילום: אלבום פרטי)

גולד'ה, שנולדה בכפר גוהרה ליד לגונדר, עלתה לישראל ב-2006, שנה לפני סבתה, ביחד עם הוריה ואחיה. מאחור נשארו סבה וחמשת אחיה של אמה, שממתינים בגונדר כבר 14 שנים.

למה הם לא עלו עדיין?
"זו גם השאלה שלנו. אומרים במשרד הפנים שהם ברשימה. לא יודעת מה להגיד לך. כשמגיעים לכאן עולים ממדינות אחרות, היהדות שלהם לא מוטלת בספק, המקום שלהם הוא פה. אבל כשזה מגיע ליהודי אתיופיה, חושבים שכשנוח להם הם חיים כנוצרים וכשנוח להם הם רוצים לעלות למדינת ישראל".

את חושבת שצריך להעלות את כל מי שרוצה להגיע?
"ממש לא. צריך לבדוק. בקשר לתחקיר שפורסם, העלו כל מיני אנשים, למה משרד הפנים לא שאל? למה לא חקר? אני לא מאמינה שמעלים סתם. יכול להיות שיש שוחד. לא כל אחד שיגיד שהוא יהודי צריך להעלות אותו".

אתי גולד'ה. "לממשלה הזו יש אחריות: או לגרום אסון או לאחד משפחות" (צילום: אלבום פרטי)

עד לא מזמן לקחו את אחד מהדודים ואחד מהאחיינים של גולד'ה לשרת בצבא אתיופיה. "לקחו אותם בכפייה ושחררו אותם לא מזמן, וכל רגע יכולים לבוא לקחת אותם ואולי גם אחרים", היא מספרת בדאגה. עלמו מספר שאת האחיות שלו הוא לא מצליח להשיג בגלל נפילות ברשת האינטרנט והחשמל באזור גונדר. "לפני חודש המלחמה גלשה לאזור שלהן", מתאר עלמו שהתייתם מאביו ואמו, "אחותי פחדה שיגייסו אותן, כי מי שמעל 18 מגייסים אותו. לממשלה הזו יש אחריות: או לגרום אסון או לאחד משפחות.

"המדינה הכריזה על מצב ביטחוני חמור. למה לא לעשות מבצע חירום, על פי הרישום של משרד הפנים, שיוציא את החלטה 716 לפועל?", הוא אומר בזעם. "אנחנו משפחות ואזרחי ישראל שתרמו למדינה, תיישמו את ההחלטות ותאחדו את המשפחות. אנחנו מאבדים את הקרובים שלנו. זה לא אינטרס פוליטי. בסופו של דבר זו גזענות. 32 אלף כל שנה עולים לישראל, כמה מהם אתיופים? מדובר במשפחות שהופרדו בגלל החלטות של הדרג המדיני. יש פה גזענות לכל דבר".

סורפל עלמו (במרכז), אחותו אמלוורק (למטה משמאל), אחותו ימסרץ (מימין). צולם ב-2013 בשדה התעופה באזזו, בביקור הראשון של עלמו באתיופיה מאז שעלה לארץ (צילום: אלבום פרטי)

גולד'ה מוסיפה: "סבתא שלי לא מרגישה טוב עם כל מה שהולך שם. היא בת 84, ובגלל זה אני נלחמת, כדי שבשנים הקרובות תתאחד עם הילדים שלה. זו לא בקשה, זו דרישה: מדינת ישראל צריכה להעלות את יהודי אתיופיה שממתינים שנים, שקרועים מהמשפחות שלהם. אמא לא צריכה לבכות על הילדים שלה 14 שנים. אם מדינת ישראל החליטה שסבתא שלי יהודייה, גם הילדים שלה יהודים. המקום שלהם פה".

מטה המאבק למען יהודי אתיופיה מארגן ביום ראשון הקרוב מחאה מול ישיבת הממשלה בדרישה להעלות את קרובי המשפחה מאתיופיה. בהפגנה צפויים לקחת חלק אלפים מבני המשפחות של הממתינים והתומכים בעלייה.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!