מד"א הודיע היום (ראשון), כי בוטלה דרישת התשלום שנשלחה למשפחתו של יוסף סלמסה ז"ל. "בהיוודע למד"א, עם פנייתה של המשפחה כי בנם היה בחזקת עצור במעמד קבלת השירות" נאמר בהודעת הארגון, "מד"א העביר את דרישת התשלום לבירור מול משטרת ישראל ומודה למשטרה שאישרה שהיא נושאת בתשלום. למד"א אין כל דרישה נוספת ממשפחתו של יוסף סלמסה ז"ל".

ממשפחת סלמסה נמסר בתגובה כי "חבל שצריך את ההתערבות הזאת. המשפחה בתחושה שזה היה סתם, והקטנת ראש של המערכת. היו יכולים לחסוך מאיתנו".

כזכור, ביום חמישי האחרון, קיבלה המשפחה מכתב חיוב ממגן דוד אדום על הזמנת אמבולנס עבורו. תאריך הזמנת האמבולנס הוא ה-1 במרץ 2014, היום בו נעצר סלמסה בזכרון יעקב על ידי שוטרים שירו לעברו באקדח טייזר. המשפחה קיבלה חיובים דומים כבר בעבר, ולטענתם ביקשו ממד"א להעביר את החיוב למשטרה – אך הבוקר הם קיבלו חיוב נוסף. בתגובה לפניית "דבר ראשון" אמרו במד"א כי יקפיאו את הליך הגבייה עד לבירור מעמיק מול משטרת ישראל.

באירוע, שהתרחש לפני כמעט שלוש שנים, ישבו יוסף סלמסה ז"ל וחבר בפארק בזכרון יעקב. למקום הגיעה ניידת שהוזמנה בשל פריצה בגן סמוך. השוטרים שחשדו בסלמסה נהגו כלפיו באלימות, ואחד מהם ירה לעברו באקדח טייזר. לאחר המקרה הסתגר יוסף בביתו, שקע בדיכאון ולאחר כמה חודשים מצא את מותו בתחתית צוק המחצבה בבנימינה, בנסיבות שאינן ברורות עד היום.

בשנים האחרונות הפך סלמסה לסמל לתוצאות אלימות משטרתית והשלכותיה, בדגש על הטיפול הלקוי של המשטרה באזרחי ישראל ממוצא אתיופי. כזכור, השוטרים שפעלו באלימות כלפי סלמסה וחברו לא נשפטו. המחאה שהתעוררה בעקבות מותו הובילה לבסוף להקמתו של צוות בין-משרדי למיגור הגזענות, בראשו עמדה מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור. המלצות הצוות כללו גם קריאה לשינוי אופן פעולתה של המשטרה כלפי יוצאי אתיופיה.