מפגינות ומפגינים, כעשרה במספר, מפורום משפחות השוטרים, ערכו אמש (שני) משמרת מחאה מול ביתו של ערן יעקב, הממונה על השכר באוצר – במחאה על הערעור שהגיש האוצר על פסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה שקבע כי יש להשוות את תנאי השוטרים והסוהרים לתנאי חיילי הקבע. בשבועות האחרונים מפגינים חברי הפורום לצד גמלאי משטרה ושב"ס מול בתיהם של פקידים בכירים באוצר.

ביום שישי נערכו משמרות מחאה מול בתיהם של שר האוצר משה כחלון, מנכ"ל המשרד שי באב"ד, היועץ המשפטי למשרד אסי מסינג וסגן בכיר לממונה על השכר לענייני מערכת הביטחון קובי בר נתן. בפורום משפחות השוטרים הבהירו כי בכוונתם להמשיך במחאה עד למשיכת הערעור. בחלק מההפגנות פגשו המפגינים ושוחחו עם בני משפחתם של הפקידים ועם שכניהם.

הסיקור המלא

כעשרה מפגינות ומפגינים מפורום משפחות השוטרים ערכו אמש משמרת מחאה בשעות הערב מול ביתו של ערן יעקב, הממונה על השכר באוצר – במחאה על הערעור שהגיש האוצר על פסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה שקבע כי יש להשוות את תנאי השוטרים והסוהרים לתנאי חיילי הקבע. (צילום: פורום משפחות השוטרים)

בסוף מאי הורה אמנם פרקליט המדינה למפכ"ל המשטרה שלא לאשר הפגנות מול בתיהם של נבחרי ציבור ופקידים בכירים, בעקבות המחאה הנערכת מדי מוצאי שבת מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה, אולם בסוף אוגוסט מחק בג"ץ את העתירה שדרשה להכריז על ההפגנות כלא חוקיות והבהיר כי יש לאפשר קיום מידתי שלהן. משמרות מחאה בהיקף קטן עם הנפת שלטים ושימוש במגפון אינן דורשות אישור מוקדם גם כאשר הן נערכות מול בית מגורים, אולם המשטרה רשאית לפזרן תוך זמן קצר – בכפוף למידת ההפרעה הנגרמת לאנשים המתגוררים באיזור.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

להפגנות שנערכו ביום שישי הגיע גם איש ביטחון מטעם משרד האוצר אשר צילם את המפגינים, ועקב אחר פעילותם. בשיחה שנערכה בינו לבינם אמר כי מדובר בפעם הראשונה שבה מפגינים מול בתיהם של אנשי הדרג הפקידותי באוצר, וכי הדבר מעורר חשש. יש להעריך כי באוצר חוששים שגם ציבורים אחרים החשים נפגעים מהמדיניות הכלכלית המובלת על ידיהם, דוגמת ציבור הנכים הנאבק בימים אלה להשוואת קצבאות הנכות לגובה שכר המינימום – יהפכו את ההפגנות מול בתי הפקידים לשיטת פעולה. בפורום משפחות השוטרים הבהירו כי על אף שהמפגש עם משפחות הפקידים הוא טעון וקשה, המחאה מול בתיהם היא האופן האפקטיבי היחיד שבידיהם לניהול המאבק.

כעשרה מפגינות ומפגינים מפורום משפחות השוטרים ערכו אמש משמרת מחאה בשעות הערב מול ביתו של ערן יעקב, הממונה על השכר באוצר – במחאה על הערעור שהגיש האוצר על פסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה שקבע כי יש להשוות את תנאי השוטרים והסוהרים לתנאי חיילי הקבע. (צילום: פורום משפחות השוטרים)

יש להזכיר כי בשנת 1979 נחקק חוק המונע מהשוטרים והסוהרים את זכות ההתאגדות, בעקבות ניסיון התאגדות. באותה שנה התקבלה גם החלטת הממשלה המכונה ש/33 המשווה את זכויות השוטרים והסוהרים לאלו של חיילי הקבע כמנגנון מאזן לאיסור ההתאגדות. אולם במוקד המחלוקת הנוכחית עומדת תוספת שניתנה לחיילי הקבע החל משנת 2009 בגין 'אי ביטחון תעסוקתי' אשר לא ניתנה גם לשוטרים ולסוהרים. בתחילת השבוע פרסמו מספר שוטרים תמונות בכיסוי פנים כשהם מוחים על הפגיעה בשכרם ובתגובה פרסמה רמ"ח המשמעת במשטרה הודעה המבהירה כי "מחאת הגמלאים היא אכן מחאה חוקית ויש לה מקום מבחינה ציבורית, יחד עם זאת, על שוטרים חל איסור לתמוך בעמדה פוליטית כלשהי ולהעביר ביקורת על החלטות ממשלה והתנהלותה".

מהאוצר נמסר בתגובה כי המשרד "רואה בחופש הביטוי אחד מעקרונות היסוד ואושיות הדמוקרטיה. אנו רואים חשיבות רבה בזכות ההפגנה וברצון המפגינים להביע את עמדתם באופן דמוקרטי, הולם וראוי. בימים אלו דנה ועדה בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה בנושא".