ממשלתו של מסעוד ברזאני, העומדת בראש החבל הכורדי האוטונומי בעיראק קראה אמש (רביעי) להפסקת אש במערכה נגד צבא עיראק והמיליציות השיעיות. בהודעה שפרסמה הממשלה הכורדית, שמקום מושבה בארביל, נאמר כי היא מוכנה להשהות את תוצאות משאל העם על עצמאות החבל שנערך לפני חודש, ולקיים משא ומתן המתבסס על חוקת עיראק – זאת בתמורה להפסקת אש ולעצירת הלחימה עם כוחות צבא עיראק. ממשלת עיראק צפויה לסרב להצעה הכורדית ונציגיה הודיעו כי הם דורשים את ביטולו של משאל העם, ולא יסתפקו בהשהייתו.

הפגזות צבא עיראק ברחובות כירכוכ, בוקר יום ראשון 16.11.2017 (צילום: ג׳נאן מוסה).

ביום שלישי האחרון, הודיע הפרלמנט הכורדי בארביל על דחיית הבחירות לבית הנבחרים ולנשיאות שהיו אמורות להיערך בשבוע הבא, ה-1 בנובמבר. מועד הבחירות החדש הוא ה-1 ביולי 2018. מזכיר המדינה האמריקני, רקס טילרסון, שהגיע שלשום לביקור פתע בבגדד, קרא לכורדים ולממשלת עיראק לפתור את המשבר ביניהן באמצעות משא ומתן.

בשבוע שעבר כבש צבא עיראק, בסיוע מיליציות שיעיות, את חלקו של מחוז כירכוכ העשיר בנפט שהיה בשליטת כוחות הכורדים, כולל העיר כירכוכ שכונתה בעבר "ירושלים של הכורדים". הצבא העיראקי הוסיף והשתלט על שטחים נוספים מהחבל הכורדי השנויים במחלוקת בין ארביל ובגדד, ביניהם הערים תוז חורמטו, מחמור, והעיירה סינג'אר בה התרחש רצח העם היזידי לפני שלוש שנים. זאת, לאחר משאל העם לעצמאות שנערך בחבל הכורדי ובאזורים השנויים במחלוקת, ובגדד סירבה להכיר בתוצאותיו.

 

על אף שרוב מוחלט של המשתתפים במשאל (90%) הצביעו בעד עצמאות כורדית, תוצאותיו לא זכו להכרה מצד אף מדינה. סוריה, איראן וטורקיה נחלצו לצדה של עיראק ונגד הכורדים ופעלו לסגירת מעברי הגבול הקרקעיים והמרחב האווירי מעל המחוז האוטונומי.

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן הודיע אתמול כי ארצו מוכנה לסייע לממשלת עיראק באמצעות צינורות נפט שיעקפו את החבל הכורדי. לדברי ארדואן, אנקרה "תעניק סיוע נדיב" לממשלת עיראק בתיקון קו נפט שנפגע במלחמה ועובר מדרום עיראק לטורקיה, דרך מוסול. הנשיא הטורקי אמר את הדברים בפגישה עם ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי, אתמול באנקרה.

 

המבצע בו פתח צבא עיראק נועד, לדברי ראש הממשלה העיראקי, על מנת להשיב את הסדר והביטחון למדינה אחרי משאל העם. בהודעת הצבא לאחר ההשתלטות על כירכוכ, נמסר כי בגדד וארביל הסכימו כי לוחמי הפשמרגה הכורדיים ייסגו לקווי יוני 2014 – בטרם החלו בכיבוש שטחים מידי דאע"ש.