דבר ראשון
הפגנת תמיכה בעובדי נגב קרמיקה מחוץ לבית הדין לעבודה בבאר שבע, 30.10.2017. (צילום: דוברות ההסתדרות).
חברה ועבודה
מאמץ נוסף

נגב קרמיקה: בית הדין הורה לעובדים ולהנהלה לשוב למו"מ.

נשיא בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, שמואל טננבוים, קיבל היום (ב') את הצעת ההסתדרות בנושא, זאת בניגוד לעמדת החברה | בית הדין קרא קרא לרשויות המדינה לקחת חלק פעיל במאמץ למניעת סגירת המפעל ופיטורי 140 העובדים

עדכון אחרון: 30.10.2017, 13:10

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קיבל היום (שני) את הצעת ההסתדרות, והורה להנהלת נגב קרמיקה שבירוחם ולוועד העובדים להמשיך במגעים ביניהם. זאת בניגוד לעמדת ההנהלה. הדיון הבא בנושא יתקיים ב-13 בנובמבר, בנוכחות מנכ"ל משרד הכלכלה, שלדברי הצדדים היה מעורב פעיל במשא ומתן.

בתום הדיון שנערך הבוקר, על רקע המבוי הסתום אליו הגיע המשא ומתן בין הצדדים, ואחרי שעיין בראיות ובעמדות הצדדים, קבע בית הדין כי להתרשמותו קיים עדיין סיכוי שמגעים בין הצדדים יביאו להסכמות משותפות. על פי ההחלטה, המשא ומתן בחברה יימשך בתיווך הממונה האזורית על יחסי העבודה, עו"ד מירב הלוי.

עובדי נגב קרמיקה מחוץ למפעל (צילום: ניצן צבי כהן)

"אנו ערים לטענות ההנהלה בדבר ההפסדים המשמעותיים ההולכים ומתמשכים ואין לי כלים למנוע את סגירת מפעל נגב קרמיקה", ציין נשיא בית הדין, שמואל טננבוים, "עם זאת, כשמדובר בגורלו של המפעל והמשך תעסוקתם של כ-140 עובדים יש לתת לצדדים שהות נוספת למיצוי המשא ומתן תוך מעורבות פעילה של המדינה וניסיון לערב גורמים רלוונטיים נוספים והכול תוך כדי המשך משא ומתן בין הצדדים עצמם".

"אנו קוראים לגורמים המוסמכים מטעם המדינה ליתן דעתם למשבר הקיים ולסיכון שבסגירת המפעל ופיטורי כל העובדים ולקחת חלק פעיל במאמצי השיקום", הוסיף טננבוים, "אנו מצפים מראש מועצת ירוחם להמשיך במאמציו לסייע לצדדים ולדאוג לרתום את הגורמים הרלוונטיים במדינה לצורך כך".

 

בית הדין הותיר על כנה את ההחלטה שהתקבלה לפני כשבועיים, בנוגע לביטול מכתבי השימוע והפיטורים של עובדי המפעל, והאפשרות כי בית הדין ישקול את פתיחת המפעל בצו שיפוטי. עוד הבהיר בית הדין כי על העובדים לאפשר הוצאת תוצרת משטח המפעל בירוחם, וכי הפרעה למהלך זה תביא לסיום המשא ומתן בחסות בית הדין.

מחוץ לבית הדין התכנסו מאות עובדים ונציגי ועדים מכל רחבי הארץ להפגנת תמיכה והזדהות עם עובדי נגב קרמיקה.

אולם הייצור במפעל "נגב קרמיקה" בירוחם (צילום ארכיון: עמוס בן גרשום / לע״מ).

מפעל נגב קרמיקה בירוחם הוא מפעל ותיק אשר הוקם לפני כ-60 שנה ומעסיק כ-140 עובדים. בשנת 2012 רכשה חברת אפריקה ישראל את המפעל, ובשנת 2015 פיטרה שורה של בכירים בו על רקע חשדות לאי סדרים כלכליים. בחודש אפריל האחרון נרכשה החברה על ידי קרן ההשקעות הישראלית הבינלאומית ויולה קרדיט. בתהליך הרכישה הוסכם עם העובדים כי הקרן תרכוש את הקבוצה כולה הכוללת גם עשרות חנויות, ייבוא ומרכז לוגיסטי גדול בראשון לציון – ותתחייב להמשיך ולהפעיל את המפעל בירוחם המהווה לטענת הבעלים החדשים כ-15% מפעילות החברה. אולם רבים מהעובדים סבורים כיום, כששערי המפעל סגורים, כי קרן ההשקעות מלכתחילה חשקה רק במותג הנחשב ובמערך השיווק, ולא במפעל היצרני בפריפריה. לטענת ההסתדרות מצבו של המפעל היה ידוע לרוכשים כבר במהלך הרכישה וההתחייבות להמשיך ולהפעילו.

מחברת ​נגב קרמיקה נמסר בתגובה להחלטת בית הדין כי "החברה מאמינה שמעורבות הממשלה, גם בתמיכה כספית וגם בעידוד העדפת תוצרת ישראלית, היא קריטית".

נושאים קשורים:  חברה ועבודה, נגב קרמיקה, ירוחם, בית הדין האזורי לעבודה באר שבע, ההסתדרות הכללית
תגובות
×