דבר ראשון
שר האוצר כחלון ושר הכלכלה והתעשייה אלי כהן (צילום: הדס פרוש/ פלאש 90).
נגב קרמיקה
השרים מתערבים

כחלון: נעשה הכל כדי לסייע לעובדי נגב קרמיקה ולהשארת המפעל בירוחם.

ביום חמישי תתקיים פגישה בנושא אצל שר הכלכלה | אתמול הורה בית המשפט לעובדים ולהנהלה לחזור לשבועיים נוספים של מו"מ | הנהלת המפעל בתגובה להחלטת בית הדין: "מעורבות הממשלה קריטית"

עדכון אחרון: 31.10.2017, 16:53

שר האוצר, משה כחלון, התראיין לרדיו דרום היום (יום שלישי) ונשאל בנוגע למצבם של עובדי מפעל נגב קרמיקה ואמר:  "אכן מצב לא פשוט. נפגשתי עם הוועדים בשבוע שעבר. ביום חמישי תתקיים פגישה אצל שר הכלכלה, בית המשפט נתן שבועיים. נעשה הכל כדי לסייע לאנשים הראויים האלה להמשיך להתפרנס בכבוד ונסייע לירוחם שיהיה מפעל תעשייה נורמלי בשכר הוגן".

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קיבל אתמול את הצעת ההסתדרות, והורה להנהלת נגב קרמיקה ולוועד עובדי המפעל בירוחם להמשיך במגעים ביניהם. זאת בניגוד לעמדת ההנהלה. הדיון הבא בנושא יתקיים ב-13 בנובמבר, בנוכחות מנכ"ל משרד הכלכלה, שלדברי הצדדים היה מעורב פעיל במשא ומתן.

עובדי נגב קרמיקה עוצרים הוצאת סחורות משטח המפעל (צילום: דוברות ההסתדרות)

בית הדין הותיר על כנה את ההחלטה שהתקבלה לפני כשבועיים, בנוגע לביטול מכתבי השימוע והפיטורים של עובדי המפעל, והאפשרות כי בית הדין ישקול את פתיחת המפעל בצו שיפוטי. עוד הבהיר בית הדין כי על העובדים לאפשר הוצאת תוצרת משטח המפעל בירוחם, וכי הפרעה למהלך זה תביא לסיום המשא ומתן בחסות בית הדין.

מחוץ לבית הדין התכנסו מאות עובדים ונציגי ועדים מכל רחבי הארץ להפגנת תמיכה והזדהות עם עובדי נגב קרמיקה.

מפעל נגב קרמיקה בירוחם הוא מפעל ותיק אשר הוקם לפני כ-60 שנה ומעסיק כ-140 עובדים. בשנת 2012 רכשה חברת אפריקה ישראל את המפעל, ובשנת 2015 פיטרה שורה של בכירים בו על רקע חשדות לאי סדרים כלכליים. בחודש אפריל האחרון נרכשה החברה על ידי קרן ההשקעות הישראלית הבינלאומית ויולה קרדיט. בתהליך הרכישה הוסכם עם העובדים כי הקרן תרכוש את הקבוצה כולה הכוללת גם עשרות חנויות, ייבוא ומרכז לוגיסטי גדול בראשון לציון – ותתחייב להמשיך ולהפעיל את המפעל בירוחם המהווה לטענת הבעלים החדשים כ-15% מפעילות החברה. אולם רבים מהעובדים סבורים כיום, כששערי המפעל סגורים, כי קרן ההשקעות מלכתחילה חשקה רק במותג הנחשב ובמערך השיווק, ולא במפעל היצרני בפריפריה. לטענת ההסתדרות מצבו של המפעל היה ידוע לרוכשים כבר במהלך הרכישה וההתחייבות להמשיך ולהפעילו.

מחברת ​נגב קרמיקה נמסר בתגובה להחלטת בית הדין כי "החברה מאמינה שמעורבות הממשלה, גם בתמיכה כספית וגם בעידוד העדפת תוצרת ישראלית, היא קריטית".

נושאים קשורים:  נגב קרמיקה, ירוחם, משה כחלון, אלי כהן, משרד הכלכלה, חברה ועבודה, ההסתדרות הכללית
תגובות
×