עלי חמינאי, מנהיגה העליון של איראן הורה להגביל את טווח הטילים הבליסטיים שברשותה ל-2,000 ק"מ בלבד. כך אמר אתמול (שלישי) גנרל עלי ג'עפרי, מפקד משמרות המהפכה בשיחה עם כתבים. ישראל תשאר בתוך הטווח, אך אירופה תהנה מההגבלה החדשה של הטילים הבליסטיים האיראנים.

דבריו של הגנרל ג'עפרי הם ראייה ראשונה לוויתורים של איראן באחד מנושאי הליבה במחלוקת בין טהרן לוושינגטון. בארצות הברית חושדים כי איראן מפתחת טילים היכולים לשאת ראשי קרב גרעיניים, אך בטהרן דוחים זאת וטוענים כי מטרת התכנית היא צרכי הגנה בלבד נגד אויבותיה באזור, בהן ערב הסעודית וישראל. בחודש שעבר הודיע אמיר עלי חג'יזדה, מפקד חיל האוויר והחלל של משמרות המהפכה, כי לאיראן יש טיל בליסטי חדש שיכול להגיע לטווח של 2,000 ק"מ ולשאת כמה ראשי נפץ.

את הדברים אמר בשולי מצעד צבאי בטהרן, שבו השתתף גם נשיא איראן חסן רוחאני שאמר כי איראן לא תפסיק לבנות את כוחה הצבאי. "נגדיל את עוצמתנו הצבאית להרתעה. נגדיל את יכולת ירי הטילים שלנו. לא נבקש רשות מאף אחד כדי להגן על המדינה שלנו", אמר רוחאני בנאומו.

בשבוע שעבר אישר בית הנבחרים בוושינגטון סנקציות חדשות נגד איראן, בתגובה לתכנית פיתוח הטילים הבליסטיים שלה. מלבד זאת הנשיא דונלד טראמפ החליט שלא לאשרר את הסכם הגרעין שנחתם לפני שנתיים בין איראן לבין שש המעצמות מפאת טענות כי תכנית הטילים הבליסטיים שלה מפרה את ההסכם.

מאז ההחלטה של טראמפ בתחילת החודש, ניתנו למחוקקים 60 יום לקבוע אם להטיל מחדש סנקציות שהוסרו על איראן במסגרת הסכם הגרעין. צעדה החדש של איראן מיועד בין היתר לאותת לארה"ב ולאירופה כי "יש עם מי לדבר" בנוגע להגבלת הטילים הבליסטיים.