מאות מעובדי ECI, ונציגי איגוד עובדי הסלולר האינטרנט וההייטק בהסתדרות, הפגינו הבוקר (שלישי)  בסמוך למטה החברה בפתח תקווה. העובדים, שאף קיימו תהלוכת מחאה ברחוב הסיבים בעיר, מוחים על כוונת ההנהלה לפטר כמאה מתוך 800 עובדי האתר בישראל, בתקופה שהצדדים נמצאים במו"מ להסכם קיבוצי ראשון בחברה. ישיבת משא ומתן ראשונה מאז פרוץ המשבר, בין הנהלת החברה לבין נציגי האיגוד והוועד, צפויה להתקיים מחר.

מאות עובדי ECI בתהלוכת מחאה בסמוך למטה החברה בפתח תקווה (צילום: דוברות ההסתדרות)

נזכיר כי, לטענת העובדים, תכנית הפיטורים התקבלה מבלי שקדם לה עדכון של נציגות העובדים, וללא קיום הידברות בנושא כמתחייב. בהודעה על סכסוך העבודה שהוכרז בשבוע שעבר, טענה ההסתדרות כי "ההנהלה פעלה בחוסר תום לב וגררה רגליים בניסיון להימנע מהתקדמות המו"מ להסדרת זכויות העובדים". נציגות העובדים מלינה, בין היתר, על פגיעה קשה בהתאגדות ועל ניסיון מתמיד לדה-לגיטימציה של הוועד, תוך התקפות אישיות של ההנהלה כלפי ראשי ההתארגנות והעובדים הפעילים בה.

מאז ההודעה על גל הפיטורים, העובדים קיימו כבר מספר הפגנות וקבלת שבת מול ביתו של המיליארדר שאול שני, בעל השליטה ב-ECI. יו"ר איגוד עובדי הסלולר האינטרנט וההייטק בהסתדרות, יקי חלוצי, מתח אמש ביקורת חריפה על התנהלות החברה ומסר כי: "מדובר בפיטורים שאין להם שום הצדקה, פיטורי נוחות". חלוצי שקרא להנהלת החברה ולבעלים להתעשת ולפעול לגיבוש פתרון מוסכם למשבר, הדגיש כי "החברה היא חברה רווחית ויש חלופות נוספות ליעד החיסכון".

מאות עובדי ECI בתהלוכת מחאה בסמוך למטה החברה בפתח תקווה (צילום: דוברות ההסתדרות)

ECI מספקת פלטפורמות וציוד תקשורת לחברות ברחבי העולם. החברה הוקמה בשנת 1961 ונחשבה בשנות ה-90 לחברה המובילה בהיי-טק הישראלי. בשנים 2012 ו-2013 כבר ביצעה החברה תהליכי צמצום משמעותיים. ביוני 2016 הוקם לראשונה ועד עובדים בחברה באמצעות ההסתדרות, ומאז מנהלת נציגות העובדים משא ומתן עם ההנהלה לחתימת הסכם קיבוצי ראשון.

בתגובה להכרזה על סכסוך העבודה, מסרה הנהלת החברה כי מדובר בהליכי התייעלות וצמצום כתוצאה מהשינויים הרבים והתעצמות התחרות בשוק הטלקום העולמי. עוד נמסר כי החברה מתמודדת גם עם צמצום משמעותי בתמיכה אותה היא מקבלת מהרשות לחדשנות (לשעבר המדען הראשי) וההתחזקות המשמעותית בשער השקל לעומת הדולר. לטענתה מדובר בקיצוץ של כ-6% ממצבת כוח האדם שלה, "על מנת להבטיח מבנה עלויות תחרותי ולחזק את יכולותיה להמשך הדרך".