אתמול (4/4/18) לפני חמש שנים נוסדה מיליציית הנשים הכורדיות בצפון סוריה הנושאת את השם YPJ (ראשי תיבות של 'היחידות להגנת הנשים' בקורמנג'י). המיליציה נוסדה על בסיס גדודי נשים שפעלו כבר שנים לפני כן בצבא הכורדי של צפון סוריה YPG (היחדות להגנת העם) אשר נוסד בעקבות אירוע טבח מחריד של צבא סוריה באוכלוסיה הכורדית שארע במרץ 2004, ותפס את השלטון בכמה ערים מרכזיות בצפון סוריה ב-2012 לאחר שכוחות משטר אסד נסוגו מהאזור.

לוחמות כורדיות של YPG (צילום: Kurdishstruggle / flickr).

שמן של הלוחמות הכורדיות יצא למרחוק, המסר הפמיניסטי שהן הביאו לנשות המזרח התיכון והעולם כולו מהדהד למרחוק. כיום מדובר בצבא של כ-25,000 לוחמות ומפקדות ביניהן כורדיות, ערביות, אשוריות, ארמניות, יזידיות ועוד. להלן סיפוריהן של כמה מהגיבורות של ה-YPJ:

ארין מירקאן נפלה בקרב על קובני ב-2014 בעודה בת 20. היא זינקה מתחת לשיירת טנקים של דאע"ש – שעה שזה הצליח לחדור לתוך העיר הכורדית – ופוצצה את עצמה בעזרת רימון יד. היא הצליחה לנטרל שני טנקים של דאע"ש בנקודה קריטית, בקרב הירואי שהוכרע בסופו של דבר לטובת הכורדים. פסל ענק שלה, ענודה בכנפי מלאכים, נבנה במרכז העיר קובני.

רוג'דה פילאט פיקדה על כ-80,000 חיילים וחיילות במבצע לשחרור א-רקה, בירת דאע"ש. פילאט שגדלה בבית עני בקמישלי מציינת את חברתה ארין מירקאן ואת רוזה לוקסמבורג כשתי הגיבורות שלאורן היא התחנכה.

אבסטה חבור בת ה-20, שהשתייכה לקומנדו של המיליציה הנשית, פוצצה את רימוני היד שהיו על גופה בתוך טנק טורקי שניסה לחדור לכפר חימאם שבקנטון עפרין של החבל האוטונומי בצפון סוריה.

לוחמות כורדיות של YPG (צילום: Kurdishstruggle / flickr).

לסיפורן של לוחמות כורדיות נוספות, כאן.

לפני כשנה ביום האישה פרסמנו ב'דבר ראשון' כתבת עומק על הנשים של רוג'בה, הלוחמות האמיצות שהדפו בענווה ובנחישות את דאע"ש בחזית, בעודן מדברות על סדר חברתי חדש אותו ישתיתו בעורף, ושביקרו לא פעם את הסיקור הסקסיסטי לו "זכו" בתקשורת העולמית.