בעוד שביטול הפיצול בתאגיד השידור הציבורי קיבל היום (ראשון) את אישור ועדת השרים לענייני חקיקה, הצעת החוק להצלת הטלוויזיה החינוכית הורדה מסדר היום באמצעות זכות הווטו של סיעת הליכוד. כזכור, בשבוע שעבר נדחה הדיון בהצעה לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

הטלוויזיה החינוכית תיסגר על פי חוק בעוד:
עד יום רביעי, 15 באוגוסט 2018, בשעה 01:00
00
ימים
:
00
שעות
:
00
דקות
:
00
שניות

"הממשלה מתנגדת בשלב זה, ואני לא מבין למה" אמר ל'דבר ראשון' מגיש הצעת החוק וחבר סיעת הליכוד בעצמו, ח"כ מיקי זוהר. "היא טוענת שזה לא מתאים להם כרגע הנוסח הזה, ואני צריך לדבר עם ראש הממשלה". לשאלה איזה שר מתנגד להצעה, השיב זוהר כי כרגע המתנגד המרכזי הוא ראש הממשלה עצמו. בשבוע שעבר נפגש זוהר עם נתניהו, ולדבריו, "הוא אמר לי שיבדוק אבל נראה שלא שינה את דעתו. אני מקווה מחר לנסות ולשכנע אותו פעם נוספת".

בוועדי העובדים של החינוכית קיוו כי העובדה ששתי ההצעות הנוגעות לחוק השידור הציבורי עלו יחד לוועדה, תקל על ההצעה בעניינם לעבור, שכן עד כה הוסבר להם כי לממשלה יש בעיה להתערב בתקציבו של התאגיד.

במידה ולא ישונה חוק השידור הציבורי, יסתיימו 52 שנות השידור של הטלוויזיה החינוכית ב-15 באוגוסט. כבר בשבוע שעבר החלו הליכי הפיטורים של עובדי קבלני כוח האדם בערוץ. במקביל לישיבת ועדת השרים מתקיימת ישיבת משא ומתן בהשתתפות יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי ואנשי ועדי העובדים על תנאי הפרישה של העובדים.

הסיבה לביטול פיצולה של חטיבת החדשות מתאגיד השידור הציבורי, נושא בו השקיעה הקואליציה בעבר לא מעט מאמצים, נובעת מזכייתה של הזמרת נטע ברזילי באירוויזיון. ארגון השידור האירופי (EBU) הבהיר כי פיצול התאגיד עשוי להוביל להרחקתה של ישראל מחברות בו, ולפיכך להעברת שידורי האירוויזיון בשנה הבאה למדינה אחרת.

בעקבות הורדת הצעת החוק מסדר היום, פרסמה מנכ"לית החינוכית אורנה שמחון מכתב לעובדים, ובו כתבה: "לצערי הרב, חרף כל המאמצים בתשעת החודשים האחרונים, החליטה היום ועדת שרים לענייני חקיקה להסיר מסדר היום את הצעת חוק של ח"כ מיקי זוהר. משמעות הדבר כי ב-14.8.18 יופסקו שידורי החינוכית. אני מודה לכולם ולוועדי החינוכית על המאמצים הרבים והנסיונות להצלת החינוכית. מכאן ואילך נפעל במסגרת משא ומתן לדאוג לעובדינו".

ח״כ נחמן שי (המחנה הציוני), ששימש בעבר כיו״ר רשות השידור, הגיב להסרת ההצעה: ״צר לי שההחלטה הטיפשית של הממשלה לסגור את החינוכית מקבלת תוקף. אסור לסגור את הטלוויזיה החינוכית בשום פנים ואופן. אין כל תחליף לשידור האיכותי של החינוכית, בפרט נוכח ההשקעה התקציבית המזערית שנדרשת להמשך הפעלתה. על הממשלה לחדול להתעלל בעובדי הערוץ ולהציל את החינוכית״.