נשיא ברזיל הנבחר ז'איר בולסונארו כתב אמש (חמישי) בדף הפייסבוק שלו כי בכוונתו להעביר את שגרירות המדינה בישראל לירושלים. למרות ההכרזה, חשוב להדגיש כי לפי שעה אין לוחות זמנים למהלך. ביום רביעי השבוע ישראל סגרה את השגרירות בפרגוואי בתגובה להחלטתה להחזיר את השגרירות מירושלים לתל אביב.

"כפי שהצהרנו במהלך קמפיין הבחירות שלנו, בכוונתנו להעביר את שגרירות ברזיל מתל אביב לירושלים. ישראל היא מדינה ריבונית ועלינו לכבד זאת כראוי", .כתב הנשיא בולסונארו בפורטוגזית ואנגלית.

– Como afirmado durante a campanha, pretendemos transferir a Embaixada do Brasil de Tel Aviv para Jerusalém. Israel é um…

פורסם על ידי ‏‎Jair Messias Bolsonaro‎‏ ב- יום חמישי, 1 בנובמבר 2018

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ברך על הודעת נשיא ברזיל. ראש הממשלה, הנמצא כעת בביקור מדיני בבולגריה מסר כי זהו "צעד היסטורי, נכון ומרגש".

בלוסנארו הוא לא המנהיג הראשון באמריקה הלטינית שמכריז על העברת שגרירות ארצו לירושלים, ונראה כי הנושא , לפחות ברמה ההצהרתית, היא קו מדיניות משותף לגל מנהיגי ימין החדשים, שמקבלים השראה מנשיא ארה"ב דונלד טראמפ שהיה הראשון להצהיר ולעשות זאת.

בחודש מאי האחרון נחנכה שגרירות ארה"ב בירושלים ובכך התממשה הבטחת הבחירות של הנשיא טראמפ והייתה המשיך ישיר לצעד התקדימי וההיסטורי להכרה בעיר ירושלים כעיר הבירה של מדינת ישראל. יומיים לאחר מכן נחנכה שגרירות גואטמאלה בירושלים במעמד נשיא גוואטמלה ג'ימי מוראלס.

לאחר מכן נשיא פרגוואי לשעבר הורסיו קרטז הגיע גם הוא לירושלים לפתוח את השגרירות אך שלושה חודשים מאוחר יותר ממשלת פרגוואי הפכה את החלטתו של הנשיא קרטז. ישראל בתגובה הודיעה כי בתגובה תסגור את הנציגות הישראלית בפרגוואי וכאמור סגרה אותה מוקדם יותר השבוע. ממשרד החוץ נמסר כי סגירת השגרירות נעשתה "בהתאם להחלטת ראש הממשלה, שהתקבלה בעקבות החלטת הממשל שם להעביר את שגרירותם מירושלים".

טקס חניכת שגרירות ארצות הברית בירושלים, 14 במאי 2018 (יונתן זינדל פלאש90)

ההכרה בירושלים בירתה של ישראל היא זירת התנגשות בינלאומית בין קבוצות כוח שונות, וצפוי כי הודעתו של נשיא ברזיל תזכה להתנגדות מצד מספר מדינות אירופיות ומוסלמיות, שמחזיקות בנושא הפלסטיני כקרדום לקדם את ענייניהן.

ישראל וברזיל מקיימות יחסים דיפלומטיים רצופים מאז הכירה האחרונה בישראל ב-1949. בין שתי המדינות קשרים כלכליים ותיירותיים יציבים וחזקים, אך בהיבטים הפוליטיים מתגלעים מחלוקות. ב-2010 הכירה ברזיל במדינה הפלסטינית אך משמרת את היחסים הדיפלומטים ברמת משרד נציגותי ברמאללה. ב-2015 סרבה ברזיל לאשר את מינויו של דני דיין כשגריר ישראל במדינה בשל עברו כיו"ר מועצת יש"ע.