"היום, ביכולתה של איראן למכור את הנפט שלה והוא יימכר", כך אמר נשיא איראן חסאן רוחאני בנאום בטלוויזיה המקומית בתגובה לסבב הנוסף של סנקציות כלכליות שהטילה עליה וושינגטון.

אתמול (ראשון) נכנס לתוקפו סבב האחרון של סנקציות אמריקאיות על כלכלת איראן, שאמורות להחלישה ולהביא אותה לסגת מהסכם הגרעין ולחזור לשולחן המשא ומתן, ובמטרה להביא לביטול תכנית הגרעין שלה.

הציוץ של טראמפ והתגובה האיראנית (מתוך טוויטר ואיסנטגרם)

הסנקציות האמריקאיות החדשות פוגעות בתעשיית הנפט החיונית לכלכלת איראן, מקור הכנסה של מטבע זר לסיוע לכלכלה המקומית המדשדשת. במהלך השנה האחרונה צנח הריאל האיראני, והביא לעליית מחירים תלולה בכל תחום, מטלפונים ניידים ועד לשירותי רפואה. עוד הסנקציות הוטלו על נמלי הים והאוויר האיראנים ועל חברות הספנות והמספנות האיראניות, סנקציות נוספות על הבנק המרכזי האיראני והגבלת פעילותו, סנקציות בתחום הביטוח ועל תעשיית האנרגיה.

"אנו במצב מלחמה כלכלית. אנו מתמודדים עם אויב בריון. עלינו לעמוד כדי לנצח", אמר רוחאני בנאומו. איראן נמצאת כבר בעיצומו של משבר כלכלי. כיום שווים 145 אלף ריאלים דולר אחד, כשרק לפני שנה עמד היחד על 40,500 ריאל לדולר. המצב הכלכלי הגרוע ממילא כבר הצית מחאות נגד משטר האייתולות בסוף שנה שעברה במהלכן נעצרו כ-5 אלף מוחים ו-25 הרוגים. מעת לעת ההפגנות ברחבי המדינה ניצתות מחדש.

למרות ההשלכות החמורות של הסנקציות על איראן, ארה"ב מצהירה כי אין בכוונתה להביא לנפילת המשטר אלא להביא לשינוי רדיקלי במדיניותה הכוללת מעבר לזניחת תכנית הגרעין גם את הפסקת הסיוע לקבוצות הלוחמות בשליחותה ובהשפעתה ברחבי המזרח התיכון ולהפסיק את תכנית פיתוח הטילים הבליסטיים ארוכי הטווח. יחד עם זאת, עו"ד האישי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, רודי ג'וליאני והיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון הצהירו בציבור כי הם תומכים בהפלת המשטר האיראני.

ד"ר רז צימט, מומחה לאיראן מהמכון למחקרי ביטחון לאומי, אמר לדבר ראשון כי "בשורה התחתונה, דברי רוחאני ממשיכים את הקו הרשמי באיראן: ניסיון להציג את הסנקציות כבלתי יעילות, את הפטורים לשמונה המדינות והעדר החלטה חד-משמעית לגבי ניתוק איראן מסוויפט כעדות לכישלון הנשיא טראמפ ולנסיגה מהיעדים המקוריים שלו ולהפגין עמדה קשוחה ובלתי מתפשרת".

עם זאת, הוסיף כי "זה כמובן לא אומר שהאיראנים אינם מוטרדים מהסנקציות, אלא שבשלב זה הם ממשיכים במערכה שנועדה להכיל את הסנקציות בתקווה שהעמדה האירופאית, הסינית והרוסית נגד הסנקציות תאפשר להם למשוך זמן עד 2020 (מועד הבחירות הבאות בארה"ב, ש.נ.). ככל שהלחץ הכלכלי יגבר, האיראנים ייאלצו, ככל הנראה במהלך 2019,  לקבל החלטה עדכנית בנוגע להמשך הדרך. ההכרעה המרכזית לה הם יידרשו בחודשים הקרובים תהיה האם להסכים לחידוש המו"מ עם ארה"ב, לאו דווקא במטרה להגיע להסכם גרעין משופר או לוויתורים בסוגיות נוספות, אלא כדי למשוך זמן נוסף באמצעותו. בשלב זה, וכל עוד האיראנים מקווים להכיל את הסנקציות, לא סביר שאיראן תנקוט במהלכים דרמטיים, כדוגמת פרישה מהסכם הגרעין, שעלולים לסכן את התמיכה האירופאית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום, בפתח ישיבת סיעת הליכוד, כי "היום הזה הוא יום היסטורי. זה היום שבו ארה"ב בהנהגת הנשיא טראמפ הטילה סנקציות קשות ביותר על איראן, הסנקציות הקשות ביותר שהוטלו על איראן מאז שהתחיל המאמץ לעצור את התוקפנות שלה. אנחנו רואים את ההשפעה של הסנקציות האלה בשטח כבר עכשיו. אנחנו רואים את זה בצמצום תקציבים לגורמי התוקפנות שאיראן מקיימת בתוך שטחה ומעבר לשטחה. הגל השני של הסנקציות, בייחוד הסנקציות שהוטלו על ה'סוויפט', מערכת הסליקה הבנקאית בה משתמש המשטר האיראני, התוספת הזו תטיל מחנק גדול מאוד על משטר הטרור של איראן.

"אני האמנתי שהסנקציות חייבות לכלול את האלמנט הזה של סליקת האשראי. העלתי זאת מספר פעמים, גם בפגישתי האחרונה עם שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ׳ין, ואני שמח על כך שארה"ב אכן החליטה לכלול בסנקציות הקשות גם את המרכיב הזה, מרכיב האשראי.

"איראן היא האיום הגדול ביותר על ישראל, על המזרח התיכון ועל שלום העולם. אתם יודעים שבמשך שנים ארוכות אני הקדשתי את זמני ומרצי למלחמה באיום האיראני. בעניין הזה הלכתי כמעט נגד כל העולם. היום אנחנו רואים את תוצאות המאבק הממושך והרצוף הזה. אני מבקש להודות שוב לנשיא ארה״ב דונלד טראמפ על החלטה אמיצה, נחושה וחשובה. אני חושב שהדבר הזה תורם ליציבות, לביטחון ולשלום. זה נכון שיכולות להיות עוד מהמורות בשטח, אבל צריך לבוא לזה מתוך עמדה מאוד תקיפה ואיתנה, גם מוסרית, גם כלכלית וגם ביטחונית.

"זה יום גדול מאוד למדינת ישראל. זה יום גדול לעם ישראל. זה יום גדול לעתיד ישראל".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיב גם הוא הבוקר להטלת הסנקציות האמריקניות על איראן וברך על המהלך בחשבון הטוויטר האישי שלו. "החלטתו האמיצה של הנשיא טראמפ היא שינוי המציאות שלו חיכה המזרח התיכון. במכה אחת פוגעת אמריקה אנושות בהתבססות של איראן בסוריה, בלבנון, בעזה, בעיראק ובתימן. הנשיא טראמפ,  עשית זאת שוב! תודה", דברי ליברמן.

בחודש אוגוסט החל סבב הסנקציות האמריקאיות הראשון על איראן וננקטו צעדים כנגד מסחר בזהב ובמתכות יקרות אחרות, וכן מסחר בחומרים הנדרשים לתעשייה כגון אלומיניום, ברזל גרפיט ופחם. סחר משמעותי במטבע האיראנית, הריאל, נאסר גם הוא, וכן קניית דולרים על ידי איראן עצמה.