כל 15 חברי האופוזיציה בפרלמנט של הונג קונג התפטרו היום (רביעי) מתפקידיהם בתגובה להחלטת הממשלה המקומית להדיח ארבעה חברי פרלמנט שהביעו התנגדות להשתלטות הסינית. ארבעת המחוקקים הודחו אחרי שהקונגרס הסיני אישר חוק לפיו מי שתומך בעצמאות הונג קונג, מסרב להכיר בריבונותה של סין על העיר, מאיים על הביטחון הלאומי או מבקש מגורמים חיצוניים להתערב בענייני העיר לא יוכל לכהן בתפקידים ציבוריים.

המחוקקים שהתפטרו ואלו שהודחו אמרו לרשתות תקשורת, מקומיות ובינלאומיות כי ימשיכו במאבק על הדמוקרטיה בהונג קונג. חברת הפרלמנט קלאודיה מול, שנמנתה עם המתפטרים, הזהירה כי "הצעד הזה של בייג'ינג נועד להשמיע את צלצול פעמוני המוות המבשרים על קץ המאבק למען הדמוקרטיה בהונג קונג".

ההתפטרות וההדחה של חברי הפרלמנט מביאות למצב בו כל המחוקקים בהונג קונג הם תומכי המשטר הסיני. גם לפני ההתפטרות היה לתומכי סין רוב בפרלמנט, אולם עתה לא תהיה כל ביקורת על צעדיהם, מה שיקל על הטמעתה של הונג קונג בסין.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הונג קונג היא עיר אוטונומית-למחצה, שבמסגרת העברת השליטה בה מבריטניה לסין ב-1997 נקבע כי האוטונומיה שלה תישמר לפחות ל-50 שנים. עם זאת, בשנים האחרונות ממשלת סין מהדקת את אחיזתה בעיר, זאת לאחר מחאה נרחבת של תושבים מקומיים נגד חוק שמתיר להעביר חשודים בפלילים מהונג-קונג לסין. המאבק המשיך גם אחרי ביטול החוק, והפך למחאה על הדמוקרטיה ולקריאה לשחרור מהשלטון הסיני.

לפני כחצי שנה חוקק בסין "חוק הביטחון", שמאפשר לרשויות הסיניות לפעול בהונג קונג, ולמעשה מצר את חופש הפעולה המועט של הרשויות המקומיות.