משרד החוץ התיר אמש (שלישי) לפרסם שחולצו תשעת הישראלים שנקלעו לאזורי הקרבות בתיגאי שבאתיופיה. על פי ההודעה, מבצע החילוץ המורכב נוהל על ידי המשרד בשיתוף ממשלת אתיופיה והצבא המקומי, האו"ם וארגוני הסיוע הבינלאומיים באזור.

עדנה לוי, בת 57, הנשואה לאחד הישראלים שחולצו, אומרת ל'דבר' כי התשעה הגיעו לעיר גונדר, אחרי שהקרבות נערכו ממש בסמוך אליהם. לדבריה, הם אמורים לנחות בארץ בימים הקרובים.

בין המפונים חמישה עובדים של החברות 'נטפים' ו'ברן', שעבדו בפרויקט השקיה באזור. החמישה פונו על ידי הצבא האתיופי. ארבעת הישראלים הנותרים, מתנדבים של 'קולטיבאייד', פונו מהעיר מקלה באמצעות שיירת פינוי מיוחדת של האו"ם.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לוי , בירכה את המשרד על מאמציו בנושא: "אני פשוט גאה בהם, אוזן קשבת לכל דבר. זה ממש נותן לי תחושת ביטחון לדעת שאלו האנשים המשרתים במשרד החוץ". עוד הוסיפה כי היא מקווה שהאומה האתיופית תדע שלום.

עוד ביקשה להודות במיוחד למנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז, לשר גבי אשכנזי, לשגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן, לראש החטיבה לעניינים קונסולריים במשרד החוץ אייל סיסו, ולסימה דובדבני מחדר המצב של משרד החוץ.

תומר מלחי, מנכ"ל 'קולטיבאייד', שארבעה מעובדיו חולצו מאזורי הקרבות הודה למשרד החוץ ולשגריר רפאל מורב "על המסירות ועל המאמצים הבלתי פוסקים לחלץ את הצוות של הארגון מאזור הלחימה". 'קולטיבאייד' הוא ארגון ללא כוונות רווח העוסק בהעברת ידע בתחום החקלאות. מלחי אמר כי הארגון ימשיך במאמציו לסייע בפיתוח החקלאות באתיופיה ולקדם את יחסי ישראל-אתיופיה.

ביום חמישי האחרון שוחח השר אשכנזי, עם מקבילו באתיופיה וביקש ממנו לפעול לשחרור הישראלים מאזורי הקרבות ולדאוג לביטחונם האישי. במשך עמד שגריר ישראל במדינה, רפאל מורב, בקשר רציף עם לשכת ראש ממשלת אתיופיה ומפקד הצבא המקומי.

מבצע הפינוי נוהל על ידי סמנכ"לית אגף אפריקה עליזה בן נון, סגן ראש האגף לעניינים קונסולריים אייל סיסו, והמחלקה לישראלים בחו"ל. במשרד ציינו כי המבצע התאפשר הודות לפעילות מול הרשויות באתיופיה ומול מטה האו"ם, באמצעות שגרירות ישראל באתיופיה והמשלחת הישראלית לאו"ם בניו-יורק.