אישה בת 47 נמצאה מוטלת מתה בביתה ברחובות, במהלך הלילה (שני) כשבוע לאחר מותה. מתנדבי זק"א שהגיעו למקום עם כוחות ההצלה טיפלו בגופה והעבירו אותה למכון לרפואה משפטית באבו כביר, האירוע נחקר במשטרה.

השכנים ברחוב שבזי בעיר רחובות התלוננו על הריח העולה מהדירה, והחשש התגלה כמוצדק – בדירה התגלתה האישה, ככל הנראה ערירית, שמתה זמן רב לפני שנמצאה. בזק"א מדווחים על למעלה מ-140 מקרים השנה של מבוגרים ועריריים שנמצאים מתים בביתם, לעיתים שבועות לאחר שאיבדו חייהם.

״שוב מקרה מזעזע של אישה בודדה שנשכחה, נפטרה וגופתה נמצאה לאחר ימים רבים רק בגלל הריח הנוראי", מספר מנדי חביב, מפקד זק״א שפלה. "השכנים הזעיקו את המשטרה בעקבות הריח שהגיע עד לרחוב, לאחר שפתחו את הדלת מצאנו את גופת המנוחה מוטלת בביתה במצב של איבוד צלם אנוש".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ביום חמישי האחרון טיפלו מתנדבי זק"א במקרה דומה, של גבר בן 59, שחי לבדו ברחוב דון יוסף בפתח תקווה. "השכנים סיפרו לנו שהרגישו ריח נוראי מהדירה, הזעיקו את המשטרה וכשפתחו את הדירה, מצאו את גופת המנוח במצב של איבוד צלם אנוש. פראמדיק מד״א אישר את מותו״, סיפר בערל'ה יעקובוביץ', מתנדב זק"א שטיפל בזירה.

בשבוע שעבר פנה מנכ"ל מרכז השלטון המקומי, שלמה דולברג, לראשי הערים ומנכ"לי תאגידי המים, במכתב בו הוא מפציר בהם להצטרף למיזם 'מים חיים' המשותף לארגון זק"א, עיריית יקנעם ותאגיד המים המקומי. במיזם, מאתרת לשכת הרווחה בעיר את האנשים, קשישים ועריריים, שהיא רוצה לוודא את מצבם באופן תדיר, ומעבירה לתאגיד המים. התאגיד עוקב אחר שעוני המים בדירה, ובהתאם לצריכה, הוא מוודא את מצבם. במקרה של פעילות חריגה בשימוש, נכנסת הרווחה לתמונה ומטופלים זוכים ליחס וטיפול.

בזק"א מבקשים להזכיר שבנוסף לטיפול של מחלקות הרווחה והמוסדות השונים, ישנה אחריות גם על השכנים, ואם מתגוררים בקרבתכם קשישים ועריריים – דפיקה בדלת יכולה להציל חיים. הצלת חיים כזו התרחשה זה מכבר בחיפה, כששכניו של ת', ניצול שואה בן 87, חששו לחייו, נקשו בדלת, וגילו אותו לאחר לילה ששכב על רצפת המטבח, לאחר שנפל. חייו ניצלו בזכות עירנות שכניו.