162 עולות ועולים מגונדר שבאתיופיה, מהם 114 מבוגרים, 35 ילדים ו-12 תינוקות, נחתו לפנות בוקר (חמישי) בישראל, במטוס החמישי שהגיע במסגרת מבצע 'צור ישראל'.

העולים מצטרפים למאות שעלו מאז תחיל ינואר – 316 במטוס הראשון מגונדר, 120 במטוס השני, 219 עולים שהגיעו במטוס השלישי ו-284 עולים במטוס הרביעי. לפי החלטת הממשלה מחודש אוקטובר האחרון המממשת באופן חלקי את החלטת הממשלה משנת 2015, עד סוף ינואר 2021 אמורה המדינה לאפשר את עלייתם של 2,000 מהממתינים במחנות בגונדר ואדיס אבבה.

העולים במטוס השלישי שנחת בישראל בסגרת מבצע 'צור ישראל' (צילום: אלאנורה שילוב/לע״מ)

"מראות העולים שמגיעים לישראל מרגשים אותי כל פעם מחדש", אמרה שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו-שטה (כחול לבן). "התחלנו בתיקון העוול המתמשך שנים ארוכות, וזה נותן לי כוח להמשיך בעשייה הציבורית להמשיך ולפעול ולא להפקיר אחים ואחיות מאחור. בממוצע אחת לשבוע אנחנו מקבלים בישראל מטוס ועליו מאות בנים ובנות להורים שממתינים בישראל, זו זכות גדולה עבורי".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לצד ההתרגשות המלווה לכל עלייה של יהודים לישראל, מזכירים במטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה, כי במחנות באדיס אבבה וגונדר מחכים כבר שנים עוד אלפים לעלייה.

"ממשלת מעבר לא תקדם כנדרש את העלייה מאתיופיה"

"על אף שאנו מאושרים מעלייתם של הממתינים וסיום סבל המשפחות הקרועות, אנו מודאגים מכך שבתקופת בחירות, ממשלת המעבר לא תקדם כנדרש את העלייה מאתיופיה, זאת כאשר הממתינים שם בסכנת חיים" אומר יו"ר המטה אורי פרנדק. "אנו מצפים מממשלת המעבר שתבין את דחיפות העניין ולא תמתין לתקופה שלאחר הבחירות. דרישתנו ברורה – יש לממש את החלטת הממשלה בעניין משנת 2015, ולקדם את עלייתם המיידית של כמה שיותר מהממתינים באדיס אבבה ובגונדר".

יהודים ובאתיופיה בבית הכנסת בגונדר, מחכים לעלות לארץ ישראל (צילום: מירים אלסטר/פלאש 90)

העולים ייכנסו לבידוד של שבועיים באכסניית א.נ.א בבית שאן ולאחר מכן יתפזרו למרכזי קליטה שונים ברחבי הארץ. כפי שתיארה זאת חני ביטון, מנהלת מרכז הקליטה 'צה"ל 9' בצפת ל'דבר': "כל דירה מתאבזרת מחדש לקראת הגעת משפחה חדשה: מיטות מצעים, מקרר, גז, כלי מטבח, רדיאטור – כל מה שצריך כדי להתחיל לחיות אנחנו מכינים את הדירה לכך שאם המשפחה רוצה להיות בבית שבוע ולא לצאת לסופר, זה יתאפשר. אנחנו מניחים להם שוקולד על הכרית, ושלט על הדלת גם בשפתם גם בעברית, כל מה שיעזור להם לחוש שהגיעו הביתה. תחשבו על זה, מגונדר, לשדה התעופה, לבידוד עד למרכז הקליטה – סוף סוף מגיעים לבית הקבע בשנתיים הקרובות".