דבר ראשון
נשיא סין שי ג'ינפינג נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (AP Photo/Mark Schiefelbein, Pool)
מדיני
המזרח המתקרב

סין לקהילה הבינ"ל: תמכו בתכניתנו לשלום בין ישראל לפלסטינים.

שגריר סין באו"ם הציג תכנית בת ארבע נקודות לקידום פתרון שתי המדינות | לדבריו, לשני הצדדים תפקיד חשוב בקידום המיזם "חגורה אחת, דרך אחת"- מיזם אדיר מימדים שעתיד להגדיל את כוחה של סין בזירה העולמית

עדכון אחרון: 01.08.2017, 13:04

שגריר סין באו"ם קרא אמש לקהילה הבינלאומית, לתמוך בתכנית ארבע הנקודות של הנשיא הסיני, שי ג'ינפינג, לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולהקמת מדינה פלסטינית עצמאית. במסיבת עיתונאים שערך הלילה (שלישי), אמר השגריר, ליו ג'יאיי, כי מאמציה הדיפלומטיים הבאים של המדינה יתמקדו על קידום פיתרון מוסכם בין הצדדים בהתבסס על ארבע ההצעות של הנשיא.

הנשיא שי ג'ינפינג אותת על כוונותיה של סין להגביר את מעורבותה במזרח התיכון, לפני כשבועיים, כשאירח בבייג'ינג את נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, והציג בפניו את עיקרי התכנית אותה גיבש.

ראש ממשלת סין לי קצ'יאנג נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (AP Photo/Mark Schiefelbein, Pool)

ארבע הנקודות מהן בנויה התכנית הסינית הן:

  • קידום פתרון שתי המדינות, על בסיס גבולות 67', וקביעת מזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית
  • שמירה על "הקונספציה של ביטחון משותף, כולל ובר קיימא", הפסקה מידית של הבנייה בשטחים, נקיטת צעדים מידיים למניעת אלימות כלפי אזרחים, וקריאה לחידוש שיחות השלום בהקדם
  • תיאום המאמצים הבינלאומיים לגיבוש "צעדים לקידום השלום  הכרוכים במפגש משותף במועד קרוב"
  • קידום השלום דרך פיתוח ושיתוף פעולה בין ישראל לפלסטינים

לדברי השגריר, סין רואה בשני הצדדים "שותפים חשובים" לתכניתה החדשה "חגורה אחת, דרך אחת", מיזם אדיר מימדים  לפיתוח נתיבי תחבורה, כולל נמלים, מסילות רכבת וכבישים למטרת הגדלת הסחר עם קשת רחבה של מדינות ברחבי אסיה, אפריקה ואירופה. עוד אמר כי סין הציעה "ליצור מנגנון שיח משולש של סין-פלסטין-ישראל, כדי לתאם את יישומן של תכניות הסיוע הגדולות בפלסטין".

לדברי ליו, סין מתכוונת לערוך, עוד השנה, סמינר משותף ל"פעילי שלום" ישראלים ופלסטינים, המעוניינים "לתרום ידע לפתרון השאלה הפלסטינית".

הוא הפציר בקהילה הבינלאומית "להגיב בחיוב להצעותיה של סין, משום שאנו מאמינים כי ברגע שארבע ההצעות האלה ייושמו במלואן, נעשה צעד משמעותי קדימה לפתרון מוסכם של הסוגיה, ונתרום גם ליציבות היחסים בין שני הצדדים".

rאש הממשלה הסינית , לי קצ'יאנג (שמאל) מלווה את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעוברם את משמר הכבוד מחוץ להיכל העם בבייג'ין במהלך ביקורו האחרון בסין, מאי 2013 (צילום: לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם שי כשביקר בבייג'ינג בחודש מאי השנה. בביקור קרא מנהיג סין להשכין שלום בין הצדדים "בהקדם האפשרי". נתניהו אמר כי ישראל מוכנה לראות בסין שחקנית מפתח בענייני המזרח התיכון. הסחר בין ישראל לסין משגשג מאז שכוננו יחסים דיפלומטיים בין שתי המדינות ב-1992. בשנה שעברה חתמו השתיים על הסכם סחר חופשי.

נושאים קשורים:  מדיני, יחסי ישראל-סין, סין, תהליך השלום
תגובות
×