דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי כ"ד באייר תשפ"ב 25.05.22
23°תל אביב
  • 22°ירושלים
  • 23°תל אביב
  • 20°חיפה
  • 22°אשדוד
  • 20°באר שבע
  • 28°אילת
  • 22°טבריה
  • 18°צפת
  • 24°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
אנרגיה

משק הגז / מועצת הנפט תמליץ לאשר את מיזוג נובל אנרגי' לחברת בת של שברון

ההמלצה תעבור לאישורו של הממונה העל הנפט במשרד האנרגיה, אחריו תצא לדרך העסקה בסופה תחזיק חברת הענק בקידוחי תמר ולוויתן | ארגון 'שומרי הבית': "הרגולטור הישראלי מתגלה שוב במערומיו"

אסדת הגז תמר (צילום ארכיון: משה שי/פלאש90)
ארז רביב
ארז רביב
כתב
צרו קשר עם המערכת:

מועצת הנפט הודיעה היום (שני) כי תמליץ לממונה על הנפט במשרד האנרגיה לאשר את מיזוג חברת נובל אנרג'י לחברת בת של ענקית האנרגיה העולמית שברון, כך על פי משרד האנרגיה. עם אישור הממונה על הנפט תיסלל הדרך להשלמת העסקה.

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "שברון היא אחת מחברות האנרגיה הגדולות בעולם, שפרט לארה"ב פועלת בכ-180 מדינות, כמו בריטניה, אוסטרליה, הולנד וקנדה. כאשר חברה אמריקאית בקנה מידה גדול כל כך ובעלת משאבים אדירים משתלבת בשוק הישראלי, אפשרויות הקידום של ענף האנרגיה בישראל הופכות לבלתי מוגבלות. החל מפיתוח תשתיות וטכנולוגיה, השקעה בחברות הזנק ומחקר, ועד להרחבת ייצוא הגז הטבעי למדינות נוספות ולפתיחת השוק לחברות אנרגיה גדולות נוספות. אני רואה בכניסת 'שברון' לארץ הבעת אמון ענקית במשק האנרגיה שלנו ועוד שלב בהפיכת מדינת ישראל למעצמת אנרגיה".

בשבוע שעבר התקיים דיון בוועדת הפנים והסביבה בו נטען כי לחברה רקורד סביבתי שלילי בארצות רבות בהן היא פועלת. למרות עדויות רבות בעולם על מאבקים קשים של החברה כנגד אוכלוסיות שנפגעו מפעילותה ודרשו פיצוי, נציג משרד האנרגיה טען בדיון כי "לא הובא לידינו אף נתון".

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול-לבן) אמרה היום, בתגובה להחלטת מועצת הנפט כי "לאזרחי ישראל מגיע שהחלטה דרמטית כזו, שעלולה להיות לה השפעה משמעותית על בריאותם וסביבתם תעשה לאחר דיונים מעמיקים ולא במחטף. את חברת שברון צריך לבחון לא רק על הרקורד העסקי שלה אלא גם ואולי במיוחד על הרקורד הסביבתי והבריאותי שלה. אני רואה בחומרה את ההתעלמות מהדיון שקיימנו בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת בו שמענו עדויות מטרידות מאוד על התנהלותה של חברת שברון במדינות כמו אקוודור וניגריה, ואת העובדה שלא נעשה שימוע ציבורי לחברה בצורה שקופה ומקיפה".

אתמול הפגינו חברי ארגון 'שומרי הבית' בדרישה לקיים שימוע ציבורי בטרם אישור העברת השליטה. משרד האנרגיה השיב בשלילה לבקשה דומה מטעם ארגונים אחרים.

יוני ספיר, יו"ר 'שומרי הבית': "שוב מתגלה הרגולטור הישראלי במערומיו. מדובר בלא פחות מאשר תקיעת אצבע בעיניהם של אזרחי ישראל. לא נבחנו חלופות כמו רכישת נובל אנרג'י, בנזיד עדשים, על ידי המדינה ולטובת אזרחיה. זהו יום אבל למדינת ישראל, שיירשם לדיראון עולם על שמו של יובל שטייניץ".

השתלטות במחיר מבצע

ערך מניותיה של נובל אנרג'י נמצא כיום בשפל, בשל הירידה הדרמטית בביקוש לנפט ובמחירו, מאז התפשטות מגיפת הקורונה ברחבי העולם.

במסגרת המיזוג תרכוש שברון 100% ממניות נובל אנרג'י, כך שלאחר השלמת העסקה יחול שינוי בבעל המניות הסופי בנובל ישראל, ושברון תהיה בעלת מלוא מניות בחברה השולטת בה.

על פי הדיווח בנאסד"ק, שווי העסקה מוערך ב-13 מיליארד דולר, מהם 5 מיליארד דולר תשלום, ועוד כ-8 מיליארד דולר חוב. בהתאם לתנאי העסקה לא מדובר בהעברה ישירה של זכויות שניתנו לפי חוק הנפט, אלא בהעברת שליטה בחברת האם של נובל ישראל.

השלמת העסקה עלולה להתעכב בשל תביעה בארצות הברית, בה טוען בעל מניות בנובל אנרג'י, כי מנהלי החברה הסתירו מידע חיוני לגבי העסקה, שגילויו עשוי היה להעלות את ערכה של נובל בעסקה.

טענה דומה הושמעה על ידי קרן אליוט, שרכשה נתח לא ידוע של מניות בחברה. ההצבעה של בעלי מניות נובל צפויה להתקיים ב-2 באוקטובר. על פי ההסכם בין החברות, ביטול העסקה יחייב את הצד המבטל בקנס של 176 מליון דולר.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!