דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום ראשון ו' באייר תשפ"א 18.04.21
24°תל אביב
  • 27°ירושלים
  • 24°תל אביב
  • 28°חיפה
  • 25°אשדוד
  • 32°באר שבע
  • 34°אילת
  • 26°טבריה
  • 29°צפת
  • 25°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
ספורט

ספורט אולימפי / חודש הזהב של הספורט הישראלי

לא פחות מ-12 מדליות באליפויות אירופה השיגו הספורטאים הישראלים בחודש שחלף | דני אורן, מנהל היחידה לספורט הישגי בוועד האולימפי, מסכם ומסביר את הסיבות להצלחה: "בראייה מערכתית, הספורט האולימפי יצא מהמשבר"

אלופי אירופה. מימין: אבישג סמברג, לינוי אשרם, ארטיום דולגופיאט, פיטר פלצ'יק ויואב כהן (צילומים: avlo_Bagmut/ Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images, דף הפייסבוק של הוועד האולימפי בישראל)
ליאור ברטל
יאיר צוקר
ליאור ברטל
כתב ספורט
צרו קשר עם המערכת:
יאיר צוקר
עורך ספורט
צרו קשר עם המערכת:

הספורטאים האולימפיים של ישראל סיימו את החודש האחרון עם מאזן של לא פחות מ-12 מדליות באליפויות אירופה, כאשר שש מתוכן בצבע זהב. אחרי שמגפת הקורונה איימה לבטל את המשחקים האולימפיים, ניתן לומר בזהירות, שמדובר בסימן מעודד לקראת מה שעתיד לבוא בקיץ הקרוב בטוקיו.

"אנחנו לא מסתנוורים וחושבים שאוטומטית מה שהיה בנובמבר יהיה גם ביולי 2021", אומר ל'דבר' דני אורן, מנהל היחידה לספורט הישגי בוועד האולימפי. "התוצאות מדהימות, אבל מבחינתנו ההערכה לגבי טוקיו נשארה אותה הערכה, אנחנו מדברים על שתיים והלוואי שלוש מדליות במשחקים האולימפיים".

דני אורן, מנהל היחידה לספורט הישגי בוועד האולימפי (צילום: עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל)

המתעמלת האמנותית לינוי אשרם ביססה את מעמדה כאחת מהטובות ביותר בעולם וזכתה במדליית הזהב בקרב-רב והנבחרת הקבוצתית הוכתרה גם היא כאלופת אירופה.

ארטיום דולגופיאט הפך למתעמל הישראלי השני בהיסטוריה שזוכה בזהב באליפות אירופה, אחרי שאלכס שטילוב עשה זאת ב-2013 והראשון שזוכה בשתי מדליות באותה התחרות, זהב בקרקע וארד בשולחן הקפיצות. אלכס מיאקינין המעיר זכה במדליית הארד בתרגיל המתח.

עוד לא נגמר הקורונה, אבל בסך הכל מכל הסגרים יצאנו בצורה מעוררת כבוד ואני חושב שזאת הייתה התגייסות מערכתית חושבה לטובת הספורטאים שלנו"

גולשי הרוח של ישראל סיימו גם הם את אליפות אירופה בדגם 'ניל פרייד', עם שלוש מדליות. יואב כהן זכה במדליית הזהב ושחר צוברי סיים במקום השני. אצל הנשים, קטי ספיצ'קוב זכתה במדליית הכסף והבטיחה את מקומה בטוקיו.

יואב כהן (במרכז) עם מדליית הזהב, שחר צוברי וקטי ספיצ'קוב עם מדליות הכסף, באליפות אירופה בגלישת רוח (צילום: איגוד השייט)

בג'ודו, בו ישראל נחשב לאחת החזקות ביבשת, נבחרת הגברים סיימה את אליפות אירופה עם שתי מדליות ואלוף אירופה חדש (במשקל עד 100 ק"ג) – פיטר פלצ'יק. טל פליקר עשה גם הוא תחרות נהדרת וסיים כסגן אלוף אירופה (במשקל עד 66 ק"ג).

בטאקוונדו, אבישג סמברג פרצה עם הזכייה במדליית הזהב (במשקל עד 49 ק”ג), אחרי שבגמר גברה על אלופת אירופה המכהנת. נמרוד קרביצקי (עד 68 ק"ג) זכה במדליית הכסף ושניהם מחכים לתחרות המיון האולימפית שצפויה להתקיים בחודש מאי.

"הם גם היו טובים לפני אליפות אירופה"

"מקבץ של שש מדליות זהב, ארבע מדליות כסף, שתי מדליות ארד, זה מטורף", אומר אורן בסיכום חודש מלא הישגים. "בראייה מערכתית, הספורט האולימפי יצא מהמשבר. עוד לא נגמר הקורונה כמובן, אבל בסך הכל, מכל הסגרים יצאנו בצורה מעוררת כבוד ואני חושב שזאת הייתה התגייסות מערכתית לטובת הספורטאים שלנו".

פיטר פלצ'יק (צילום: באדיבות איגוד הג'ודו בישראל)

מה לדעתך עזר לזה לקרות?
"אפשרנו להם, כל הגורמים, הוועד אולימפי, מנהל הספורט, ווינגייט כמובן שהיה בית להמון ספורטאים כבועה, להמשיך להתאמן בה גם בתקופות הסגרים. חששנו איך אנחנו חוזרים מהסגרים, כי רק תחרות יכולה לתת לנו את האינדיקציה הטובה ובסך הכל חזרנו טוב מאוד".

לינוי כמובן מועמדת למדליה, זה לא אומר שהיא באה לטוקיו, שמה את הרגליים על המשטח וזוכה, יש לה קרבות עם לא מעט ספורטאיות טובות"

מה ההישגים האלו יכולים ללמד על המטרות לטוקיו?
"פיטר (פלצ'יק) כמובן ספורטאי ברמה גבוהה והוא מועמד גם למדליה. נכון, זאת הייתה אליפות אירופה ולא אליפות עולם ובכל זאת זה מראה שהוא בכיוון והיה מאוד יציב במשך כל השנה האחרונה. על השייט אין בכלל מה לדבר, הם גם היו טובים לפני אליפות אירופה. קטי בהחלט מועמדת למדליה. בגברים עוד לא נגמר המירוץ בין יואב לשחר. אני מניח שמי שלא יהיה, הוא יהיה אולי מועמד".

לינוי אשרם באליפות אירופה בהתעמלות אומנותית. 29 בנובמבר (צילום: AP Photo/Efrem Lukatsky)

"בהתעמלות מכשירים, ארטיום הפתיע כשלקח את הארד בשולחן הקפיצות כי זה התחום החדש שלו. בהתעמלות אומנותית לינוי כמובן מועמדת למדליה, זה לא אומר שהיא באה לטוקיו, שמה את הרגליים שלה על המשטח וזוכה במדליה, יש לה קרבות עם לא מעט ספורטאיות טובות".

היה משהו שהפתיע אתכם?
"ידענו שאלכס מיאקינין טוב, אבל זאת הייתה הפתעה נעימה שהוא סיים עם הארד, תרגיל המתח שלו הוא מעולה. לגבי הטאקוונדו, אין מתאם גבוה ביחס למה שקרה שם, הם עוד לא השיגו את הקריטריון למשחקים האולימפיים. הם שני חבר'ה מאוד מוכשרים, הלוואי ששניהם יגיעו, אבל גם כאשר יגיעו הם לא מועמדים למדליה".

ארטיום דולגופיאט בגמר אליפות העולם בהתעמלות קרקע 2019 (צילום: AP Photo/Matthias Schrader)

איך ממשיכים מכאן את ההכנות לטוקיו בצל הקורונה?
"צריך להמשיך לתת את התנאים הכי טובים גם במגבלות הקורונה. אני מקווה שלאט לאט עם החיסון, אני לא יודע כמה זה יהיה יותר קל. כל תחרות בחו"ל ולא רק לספורטאים שלנו, היא תחרות קשה. ההגבלות, הבדיקות, הקפסולות שהם צריכים להיות בהן, זה באמת לא פשוט. אז לתת להם את התנאים הכי טובים להתאמן, להוציא אותם לתחרויות עד כמה שאפשר. אלו בהחלט דברים שאנו עושים".​

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות