דבר ראשון
ביקור נשיא המדינה ריבלין בגדוד נצח יהודה (צילום: מארק ניימן/ לע"מ).
צבא וחברה
גיבוי נשיאותי

על רקע גילויי האלימות: נשיא המדינה נפגש עם חיילי הגדוד החרדי.

הנשיא ראובן (רובי) ריבלין, סייר אתמול (ג') בחטמ"ר בנימין, אחריו נפגש עם חיילי הגדוד וחיזק אותם: "אתם הטובים שבבנינו, אתם מגנים עלינו בחזית ואנחנו צריכים לשמור עליכם בעורף" | כ-3,000 חרדים התגייסו השנה לצה"ל

עדכון אחרון: 27.06.2017, 16:49

על רקע גילויי האלימות נגד חיילים חרדים בתקופה האחרונה קיים אתמול (שלישי) נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, סיור בחטמ"ר בנימין, שם ביקר את חיילי גדוד "נצח יהודה" – גדוד הנח"ל החרדי – של חטיבת כפיר.

הנשיא קיבל סקירה מקיפה על תמונת המצב באזור ועל פעילות הגדוד בגזרתו, כמו גם על ל מבנה הגדוד, יעדיו המבצעיים והתמהיל האנושי בו. את הביקור ליוו ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם, תא"ל ערן שני, מח"ט כפיר, אל"מ ציון רצון, מג"ד נצח יהודה, סא"ל איתמר דשל, וכן מנכ"ל עמותת "נצח יהודה" אהרון מלאך.

ביקור נשיא המדינה ריבלין בגדוד נצח יהודה (צילום: מארק ניימן/ לע"מ).

לאחר מכן נפגש הנשיא עם חיילי היחידה, איתם שוחח על האתגרים החברתיים הייחודיים בהם הם נתקלים מאז גיוסם לצה"ל. "סיפרו לי שאחד הלוחמים אמר שעם שחרורו שבישיבה הוא למד איך להיות יהודי ובגדוד הוא למד איך להיות בן אדם" אמר הנשיא לחיילים, "אני חושב שאפשר ללמוד גם בצבא וגם בישיבה איך להיות גם יהודי וגם בן אדם. לימוד התורה הוא ערך יסוד בקיום היהודי שלנו וכך גם הצורך להבטיח את ביטחוננו. אלו ערכים שהם לא סותרים, אלו ערכים משלימים."

ביקור נשיא המדינה ריבלין בגדוד נצח יהודה (צילום: מארק ניימן/ לע"מ).

"את גדוד 'נצח יהודה', אני מלווה כבר שנים ארוכות, לעיתים מרחוק ולעיתים מקרוב, ואני יודע שלחלקכם יש סיפורי חיים לא קלים. יש קושי מול המשפחה, הסביבה הקרובה, ולמרות הכל התגייסתם ואתם נחושים להגן על המדינה," אמר הנשיא, והדגיש כי "אתם הטובים שבבנינו, אתם מגנים עלינו בחזית ואנחנו צריכים לשמור עליכם בעורף. אתם, חיילי 'נצח יהודה', ערים בלילות במארבים ובמחסומים, לוחמים נגד מחבלים ואויבים, לא ייתכן שכשתחזרו לשכונה שלכם מישהו יעז להרים עליכם יד. לא ייתכן שבמדינת ישראל חייל צה"ל יכנס להתפלל מנחה בבית כנסת ויותקף. זה לא יקרה. אסור לנו להכליל, ברור לי שהציבור החרדי רובו ככולו מוקיע את האלימות הזו, יחד עם זאת מי שמרים יד על חייל צה"ל, מי שתוקף חייל בגלל היותו חייל ייענש בכל חומרת הדין. אנחנו לא נעבור לסדר היום על פגיעה בכם ובחיילים אחרים".

עוד אמר הנשיא כי שילוב החיילים החרדים בצה"ל הוא יעד חשוב ומאתגר לחברה הישראלית, וכזה שצריך להשיג בהידברות ובשיתוף פעולה. "אנחנו חייבים למצוא את הדרך גם אם היא קשה, איך לשמור על ציפור הנפש של כל מגזר בהבנה ולא בכפייה" הסביר ריבלין, "נועצתי ברב אלישיב בתקופת חקיקת חוק טל הראשון וגישתו הייתה גישה שחתרה להסכמה ולפתרון הסוגיה בדרכי שלום. הוא חזר ואמר: 'הסכמה, הסכמה, הסכמה'. רק בהסכמה נצליח לשלב בין מגזרים שונים בתוך צה"ל".

"אסור לכם לשכוח שאתם גדוד מנצח, גדוד שנמצא בחזית המאבק בטרור. בטחון אזרחי ישראל נמצא בידיים שלכם. עם ישראל ואני מצדיעים לכם. תודה", אמר בסיום דבריו.

ביקור נשיא המדינה ריבלין בגדוד נצח יהודה (צילום: מארק ניימן/ לע"מ).

כ-3,000 חרדים התגייסו השנה לצה"ל ולאחרונה הצטרפה פלוגה חרדית גם לחטיבת הצנחנים, זאת לצד פלוגה נוספת שפועלת בחטיבת גבעתי.

גדוד נצ"ח (נוער צבאי חרדי) הוקם תחת הכותרת "הנח"ל החרדי" על ידי צה"ל בשיתוף עמותת רבנים ומשרד הביטחון. הגדוד הוקם על מנת לאפשר לחרדים לשלב שירות קרבי תוך המשך שמירה על אורח חייהם. תחילת דרכו של הגדוד הנוכחי היה כפלוגה בגדוד היאחזויות של הנח"ל. בשנת 2002 הפך הגדוד לעצמאי, עד להקמת חטיבת כפיר. עד שנת 2008 הגדוד ביצע תעסוקה מבצעית בחטיבת הבקעה ובסוף אותה שנה עבר הגדוד ליהודה ושומרון בחטיבת מנשה.

גיוס חרדים לצה"ל עמד ברקע מספר אירועי אלימות בחודשים האחרונים. במהלך חגיגות ל"ג בעומר בחודש מאי השנה, הציתו קיצונים חרדים בשכונת מאה שערים בירושלים בובות חיילים ודגלי ישראל במחאה על התופעה. זאת לאחר שבמהלך חוג הפורים, בחודש מרץ האחרון, נתלתה באותה השכונה בובה של חייל חרדי על חוט חשמל, אליה הוצמד שלט שנשא את המילים "חרד"ק החוצה" (חרד"ק היא כינוי גנאי לחרדים שמתגייסים לצה"ל, שמשמעותו "חרדי קל דעת"). בשני המקרים פתחה המשטרה בחקירה ועיכבה מספר חשודים לחקירה.

חרדים שורפים בובה של חייל במדורת ל"ג בעומר בשכונת מאה שערים בירושלים (צילום: נועם רבקין פנטון פלאש90)

כשבועיים לפני אירועי ל"ג בעומר, הותקף חייל חרדי בשכונה, בו הוטחו קריאות גנאי ושפכו לעברו מים. החייל לא נפגע, וניידת משטרה הגיעה למקום וחילצה אותו. שבוע לפני כן הותקף חייל חרדי נוסף כאשר הלך ברחוב לתומו וממרפסות הבתים החלו אנשים לקלל אותו ואף משליכים לעברו חפצים וביצים. חשוד אחד נעצר והועבר לחקירת המשטרה.

בית משפט השלום באשקלון הרשיע בחודש אפריל, במסגרת הסדר טיעון, את שלמה ויספיש, יהודה זילברברג ומנחם טעפ שהודו בעבירות של התקהלות אסורה, הסגת גבול כדי לעבור עבירה ופגיעה בפרטיות. העבירות בוצעו נגד רבה האשכנזי של קרית גת, הרב משה הבלין, על רקע חברותו בבית הדין הרבני של חב"ד, שאישר הסדר עם צה"ל בעניין גיוס תלמידי ישיבות של חב"ד לצבא.

בחודש מאי האחרון הפגינו עשרות חרדים מול ביתו של ראש אכ"א, האלוף מוטי אלמוז, במחאה על גיוס חרדים. במהלך ההפגנה, שהתקיימה בזמן זו לא נכח אלמוז בביתו, השוו המפגינים את ראש אכ"א להיטלר והפיצו כרוזים בהם נכתב: "דע לך – סופך יהיה מר כהיטלר וחבריו," "ה' ינקום נקמתם של בני ובנות ישראל שנשמותיהם נשרפו בצבא השמד על ידי סוחר הנשמות ראש אכ"א" ו"עד מתי תשרוף נשמות בני ובנות ישראל בכבשונות האושוויץ – צבא השמד".

נושאים קשורים:  צבא וחברה, גיוס חרדים, חטיבת כפיר, ראובן (רובי) ריבלין
תגובות
×