כביש מספר 1, לכיוון תל אביב, נחסם מוקדם יותר היום (חמישי), בקטע שבין מחלף ענבה לשער הגיא, עקב המחאה למען השוואת קצבת הנכות לשכר המינימום. שוטרי אגף התנועה הגיעו למקום והחלו להכווין את התנועה לצירים חלופיים, בהם כביש 431. בהמשך נפתח הכביש לתנועה מחודשת. מוקדם יותר היום, חסמו פעילי המאבק את כביש 4, באזור צומת מורשה היום צפויה המדינה להגיש את תגובתו לעתירה שהוגשה לבג"ץ בנושא.

מארגון "נכה לא חצי בן-אדם" נמסר כי המשטרה היא זו שחסמה את כביש מספר 1,  ובכך מנעה את המשך דרכם של הפעילים לכיוון ירושלים. צעדי המחאה, החל מהבוקר, מתקיימים על רקע החרפת המאבק להעלאת קצבת הנכות לגובה שכר המינימום והמתנה לתשובת הממשלה לעתירה שהגיש ארגון "נכה לא חצי בן אדם" לבג"ץ.

הפגנת הנכים בכביש 1 (צילום: ארי דמוך).

יו"ר הארגון,אלכס פרידמן, אמר כי "שוב המשטרה יוצרת מצג שווא של חסימת כביש על ידי הנכים, כשלמעשה היא מונעת מאיתנו את זכותנו הדמוקרטית למחות. כולי תקווה שהם לא יפעילו אלימות, כפי שעשו באשדוד כחלק ממדיניות של התעללות בחלשים ביותר"

פמא שחר, פעילת מאבק הנכים למינימום, אמרה כי "אני גאה בכל נכה שיוצא מהבית לעמוד על זכותו הבסיסית לחיים בכבוד ב-16 השנה האחרונות, כשהקצבה הוקפאה והשירותים הציבוריים והבריאותיים מיובשים. דבר זה מעביר לכל נכה ומוחלש בישראל את המסר שהוא לא זכאי לחיות כאדם. מדובר בהתעללות כלכלית רגשית ופסיכולוגית שגרמה להרבה אנשים לאבד מהביטחון העצמי ולהיות מודרים מהחברה. הנכים והציבור צריכים להפנים כי כל אדם הוא בעל משמעות גם אם הוא חולה מוגבל או לא יכול להשתלב בשוק העבודה".

כאמור, המדינה צפויה להגיש היום לבית המשפט את תגובותיה המקדמיות לעתירה. בנושא. כזכור, בתגובה המקדמית שהעבירה הכנסת, לפני כשבועיים, נטען כי העותרים לא הוכיחו מחסור בשירותי רווחה אחרים שתפקידם לאפשר חיים בכבוד ואמרו כי טענה ששכר מינימום הוא הרף המינימלי לקיום בכבוד היא "מרחיקת לכת".

עוד הוסיפה הכנסת כי הנתונים שהציגו העותרים לא מוכיחים שהנכים לא חיים בכבוד. "אין בנתונים הכלליים שצורפו לעתירה בדבר שיעורי העוני כדי לעמוד בנטל המוטל על העותרים לעניין זה", נכתב בתשובה. הכנסת הוסיפה בתגובתה כי יהיה זה לא נכון לבחון רק את גובה קצבת הנכות בשאלת הקיום בכבוד. לטענתה, יש לבחון אם הנכים חיים בכבוד מקצבת הנכות בצירוף שאר שירותי הרווחה".

מאוחר יותר, ובתגובה לזעם שעורר ו דברים אלה, ביקשו להבהיר בכנסת כי  "התגובה לבג"ץ טוענת טענה משפטית – שאל לו לבית המשפט להתערב בנושא שצריך להיות מוכרע בכנסת ולא בערכאות. אך באותה נשימה מדגישה תגובת הכנסת  את חשיבות נושא קצבת הנכים ואת כוונת הכנסת להמשיך לדון בהסדרתו. מתוך תגובת הכנסת: 'מצוקתם של הנכים גדולה ואיננו מבקשים להקל בה ראש.. שיעור קצבת הנכות מצוי על סדר היום הציבורי ומתקיימים בו דיונים הן בממשלה והן בכנסת.. יש לקוות שהליכים אלה יבשילו לכדי מציאת פתרונות ראויים'".

מוקדם יותר היום נחסם לתנועה כביש 4, לכיוון דרום, על ידי פעילי המחאה. דרומה משם, חסמה המשטרה את כביש 4 ממחלף גהה ועד מחלף גבעת שמואל, מצפון לדרום, סמוך לבני ברק, אחרי ששלושים מפגינים ירדו לכביש סמוך למפעל קוקה קולה.

שלשום, חסמו כ-20 מוחים את כביש החוף למשך כשעה, באזור מחלף חבצלת לכיוון צפון, וגרמו לעומסי תנועה כבדים. ביום שני, נחסם לסירוגין כביש 4 בצומת אור עקיבא. אליעזר רוטמן, שהשתתף באותה הפגנה, אמר אז לדבר ראשון כי "אנחנו עושים את זה כמחאה על האטימות של הממשלה נגד הנכים. אנחנו דורשים את המינימום וגם לזה הם אטומים. אין לנו מה לעשות, נשאר לנו רק הגוף שלנו. אנחנו מתנצלים בפני הציבור, תמיד אחרי חסימה אנחנו כעוסים על עצמנו שפגענו בציבור אבל זה הדבר היחיד שנשאר לנו".

שוטרים עוצרים נכים ופעילים במאבק להעלאת קצבאות הנכות לאחר שחסמו את כביש 2, אתמול (צילום: פלאש 90)

בשבוע שעבר הפגינו הנכים בכביש 4 באזור אשדוד. במהלך ההפגנה נעצרו חמישה נכים, כמה מהם מרותקים לכיסא גלגלים, נעצרו על ידי השוטרים שהותקפו מילולית ופיזית על ידי כמה מפגינים. יום למחרת, חסמו הפעילים את מחלף כפר שמריהו שעל כביש החוף, ואת כביש 531 באזור רעננה.

חסימות הכבישים הם חלק ממאבק הנכים להעלאת קצבאות הנכות לגובה שכר המינימום,  מאבק הנמשך כבר חודשים רבים. הפעם האחרונה שעודכנה קצבת הנכות הייתה לפני 15 שנים, והיא עומדת כיום על 2,342 שקלים.