הסתדרות הגמלאים קיימה היום (שלישי), בגן ההסתדרות בתל אביב, עצרת מחאה נגד הקיצוץ המתוכנן בקצבאות של קרנות הפנסיה הוותיקות. עוד קראו המפגינים להעלות את הסכום של קצבאות הזקנה שמעניק הביטוח הלאומי. האירוע, שנערך תוך הקפדה על הנחיות התו הסגול, האירוע כלל פסלים אנושיים על אפליית קשישים, ציורי גמלאים, כמו גם סרטוני וידיאו וצילומים מההפגנה בכיכר רבין, שנערכה לפני כשבועיים.

(צילום: צביקה רז)

משתתפי האירוע קרו גם להפסיק את אפליית האוכלוסייה המבוגרת, שחווה בידוד חברתי בעקבות משבר הקורונה. לדברי יו"ר הסתדרות הגמלאים שמוליק מזרחי, והמנכ"ל אפרים קורן, משרד האוצר, שמתכנן לקצץ בקצבאות הפנסיה בינואר הקרוב בשל אי העלאת גיל הפרישה לנשים, הופך את הגמלאים ל"בני ערובה" בנושא שאינו נוגע להם. עוד הוסיפו כי בתקופת הסגר הופלו הגמלאים לרעה, "בהגדרה מעליבה של 'קבוצת סיכון', ונשללו מהם זכויות  בניגוד לחוק האוסר אפלייה גם מטעמי גיל ובשל בירוקרטיה ממסדית".

מלבד מזרחי וקורן נאמו בעצרת גם מנכ"ל ההסתדרות עו"ד אופיר אלקלעי, יו"ר מרחב תל אביב-יפו בהסתדרות גרשון גלמן, ויו"ר נעמת במרחב תל אביב-יפו ענת עוז.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

(צילום: צביקה רז)

הקיצוץ המתוכנן בקרנות הפנסיה הוותיקות צפוי להפחית כ-1,000 שקלים בשנה מקצבותיהם של כ-270 אלף מבוטחים. יש לציין כי קצבאות אלה נשחקו כבר בכ-27% בעשור האחרון, בשל הצמדתן למדד ולא לשכר הממוצע.

הרקע לקיצוץ הוא הגרעון האקטוארי שנוצר בקרנות בשל דחיית העלאת  גיל הפרישה לנשים. קיצוץ זה מרחף מעל ראשי המבוטחים כבר למעלה משנתיים, ונדחה כבר מספר פעמים. בקיץ 2019 נדחה הקיצוץ פעם נוספת על רקע המצב הפוליטי, שלא אפשר את השלמת החקיקה להעלאת גיל הפרישה לנשים.

בסוף חודש מרץ השנה, ועל רקע מגפת הקורונה, הודיע הממונה על שוק ההון באוצר, משה ברקת, על הדחייה האחרונה בקיצוץ לינואר 2021. גם מועד זה הולך ומתקרב, בלי פתרון ארוך טווח לבעיה. ​ ​